Fındık işçilerinin yevmiyeleri belli oldu!

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte fındık işçilerinin 2022 yılı asgari fındık yevmiye ücretleri de belli oldu. Artan enflasyon nedeniyle fındık işçilerinin en çok merak ettiği konuların başında gelen ve 2022 yılında ne kadar olacağı merak edilen asgari fındık yevmiye ücretleri haberimizde...

Büyütmek için resme tıklayın

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte Karadeniz Bölgesi'nde fındık hareketliliği başladı. Türkiye'nin bir çık ilinden fındıkta çalışmaya gelen işçiler 2022 yılının fındık yevmiyesini merak ediyor. Bu konu ile ilgili arama motorlarında sorgu yapan vatandaşlar 2022 yaz döneminin asgari fındık yevmiye ücretini merak ediyor. 

Türkiye tarihinde ilk olarak bir yılda asgari ücrete iki kez zam yapılmasının ardından tarım işçileri günlük yevmiye ücretlerini araştırıyor. 


Düzce, Ordu, Giresun,  Sakarya, Samsun, Trabzon, Zonguldak vb. illerimizde her yıl fındık çalışanları için ilçe kaymakamlıkları tarafından belirleniyor.

Peki, 2022 fındık yevmiyesi  ne kadar? 2022 fındık toplama ücretleri kaç lira oldu?

2021 yılında 120 lira olan günlük asgari fındık yevmiye ücreti 2022 yılında Sakarya çevresinde 216 lira oldu. Yani mal sahipleri tarım işçilerine günlük 216 liradan az para veremeyecek. 

Doğu Karadeniz bölgesinde ise bu fiyatın daha fazla olması bekleniyor.

15 Tem 2022 - 13:02 - Ekonomi