Sakarya için alarm seviyesi Sarı'dan Turuncu'ya yükseltildi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramı'nın ikinci günü beklenen kuvvetli yağışın alarm seviyesi sarıdan turuncuya yükseltti.

Akşam saatlerinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından  SAkarya'da kuvvetli yağışın beklendiği açıklanmıştı. Gece saatlerine kadar alarm seviyesi sarı olan Sakarya'nın sabahın erken saatlerinde alarm seviyesi yükseltildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Sakarya'nın alarm seviyesini Kırmızı uyarının bir altı olan hasar ve kayıpların yaşanmasının muhtemel olan Turuncu uyarıya çevirdi.

AFAD HERKESE KISA MESAJ GÖNDERDİ!
Akşam saatlerinde Sakarya'da yaşayan vatandaşların cep telefonuna da AFAD'dan bir kısa mesaj geldi. Uyarı niteliğindeki kısa mesajda Sakaryalılardan dere kenarlarından uzak durulması uyarısında bulunuldu.

BELEDİYE VE VALİLİKTEN PEŞ PEŞE UYARILAR!


Sakarya Valiliği ve  Büyükşehir Belediyesi vatandaşlara hem kısa mesaj yolu ile hem de sosyal medya hesaplarından uyarılar yaptı. Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım Sakaryalı Hemşehrilerim diye seslenerek ani sel ve baskınlara karşı uyarılarda bulundu.

METEOROLOJİ DE TURUNCU UYARI (ALARM) NEDİR?
Meteoroloji, turuncu uyarı için “Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir” açıklaması yapmıştı.

METEOROLOJİ DE KIRMIZI UYARI (ALARM) NEDİR?
Hava durumu çok ama çok tehlikelidir: Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edilmektedir. Büyük hasar ve kayıpların oluşması kuvvetle muhtemeldir. Kırmızı alarm geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit eder. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminler sıklıkla takip edilmelidir.

10 Tem 2022 - 11:55 - Gündem