Sakarya için bayramlık korona uyarısı! Aksıran tıksıran maske taksın…

Son iki haftada Koranavirüs vakalarındaki artış kafaları yeniden karıştırdı. Uzman isim Oğuz Karabay, insan sirkülasyonunun artacağı Kurban Bayramı’nda öksüren, aksıran kişilerin virüsün yayılması adına riskli olduğunu, bu kişilerin maske kullanmasını ve kalabalık ortamlardan kaçınması gerektiğinin altını çizdi

Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM-ÖZEL HABER
Günlük vaka sayısının 1000’in altına düşmesi sonrası  Sağlık Bakanlığı maske yasaklarını kaldırdı. Ancak son günlerde ‘salgın bitmiş’ havasıyla hareket edilince rakamlar yine yükselmeye başladı.

Medyabar.com’a özel açıklamalarda bulunan  Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı SEAH Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Klinik şefi Prof. Dr. Oğuz Karabay, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşların kendi önlemlerini kendileri alması konusunda uyarılarda bulundu.İşte Karabay’ın yaptığı açıklamaların önce çıkan başlıkları;
* Son zamanlarda COVID-19 vaka sayılarında global bir artış söz konusu.  Bu artış Omicron adlı son varyantın  alt tipleri olan BA4 ve BA5 adlı mutantlarda ilişkili.

* Bu iki varyantın en önemli özellikleri: bu varyantlar bundan öncekilerden daha kolay bulaşıyor ve daha hızlı  yayılıyor.

* Ancak tüm bu bilgilere  rağmen, şu ana kadar gelen verilere göre BA4 ve BA5 kaynaklı hastalıklar klinik olarak  hafif  seyirli bir tabloda seyrediyor.


* Hastalarda koku ve tat kaybı, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi belirtiler ya da üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları, hafif öksürük, seste çatallanma ya da ses kısıklığı gibi belirtiler görülüyor.

-Yeni varyantların yayılma olasılığı söz konusu mu ?
Prof. Dr. Oğuz Karabay: EVET

-Aşılananlar da hastalığı geçirebilir mi ?
Prof. Dr. Oğuz Karabay: EVET

(Ancak aşılar sayesinde oluşan bağışıklığın günümüzde hastalığa bağlı ölümleri  ciddi oranda azalttığı düşünülmektedir(


-Aşılanalım mı ?
Prof. Dr. Oğuz Karabay: Eğer Sağlık Bakanlığı uygulamalarında aşılanmanız gerektiği bildiriliyorsa aşılanmanızda fayda var.

-Hastalığı geçirenler de yeniden hasta olabilir mi ?
Prof. Dr. Oğuz Karabay: EVET

-Bu hastalık tekrar kapanma getirir mi?
Prof. Dr. Oğuz Karabay: Bugünkü  eldeki bilgilerle kapanma olmaz ya da olur demek mümkün değil. Şu anda saptanan olgular hafif seyirli. Bu hızda devam ederse büyük bir  sorun olmayacağı düşünülebilir. Ancak virüsün mutasyon kapasitesi düşünüldüğünde farklı ve yeni bir mutasyon ile daha  farklı hastalık  olasılığı olabileceği akılda tutulmalıdır.

-Kurban bayramında vaka sayısı artar mı ?
Prof. Dr. Oğuz Karabay: Solunum yoluyla bulaşan enfeksiyon hastalıkları İçin kapalı yerlerde bulaşma riski, o ortamdaki insan sayısıyla doğru orantılıdır.  Yaz aylarında olmamız ve açık havada fazla zaman geçiriyor olmak büyük  avantaj. Ancak virüsü yayan kişiler özellikle de semptom gösteren, örneğin öksüren aksıran hastalar virüsün toplumda yayılması İçin riskli. Bu nedenle semptom gösteren kişilerin kendilerini izole olmaları, maske kullanması,  kalabalık ortamlara girmekten kaçınması,  sık sık el yıkamaları hastalığın yayılmaması adına değerli olacaktır.


-Bu varyant son varyant mı ?
Prof. Dr. Oğuz Karabay: Sanmıyorum. Yeni varyantlar büyük olasılıkla görülecektir.

07 Tem 2022 - 21:56 - Sağlık