Akyazı Nostalji yazıları -47-

60’lı yılların nostalji yazılarına devam ediyoruz. Bu haftaki yazımızın konusu futbol üzerine olacak kısmetse.. Uzun bir zamandan beri bazı okurlarımız neden 60’lı yıllarda Akyazı’daki futbolu ve futbolcuları yazmıyorsun diye sitem ediyorlardı.

Biraz da futboldan bahset de eski büyüklerimizi ve futbolcularımızı tanıyalım, diyorlardı. Gerçi zaman zaman eski futbol takımlarımızın resimlerini paylaşıyordum;fakat yeterli gelmediğini gördüm. Futbol benim de sevdiğim, ilgi duyduğum ve seyretmeyi sevdiğim bir spor dalı olduğu için iki bölüm halinde yazmaya karar verdim. İlk yazıda 1960 ile 1970 yılları arasındaki futboldan,ikinci yazıda ise 1970 ve 1980 arasındaki futboldan bahsedeceğim. Zaten 1983 yılında Akyazı Akınspor ile Akyazı Gençlikspor birleşip profesyonel üçüncü lige çıktığı için amatör lig kapanmıştı.

    Akyazı halkı futbolu çok severdi. İlçemiz büyük küçük herkesin futbol oynamayı istediği,futbol aşığı ve futbolcu yatağı bir ilçe idi. Öyle ki o yıllardaki hazırlık maçlarında bile o zamanki adı top sahası olan yer, tıklım tıklım dolardı. Bir de şuna emin olun 60’lı ve 70’li yıllardaki oynayan futbolcular şu anda süper ligte oynayan futbolcuları ikiye katlardı.Öyle bir potansiyel ve yetenek vardı. Tabii imkansızlıklar ve yokluklar yüzünden kendilerini gösteremediler.Ne doğru dürüst formaları ne de topları vardı. Bunlara rağmen ellerinden geldiği kadar en iyisini yapmaya çalıştılar.

      Biz bu yazılarımızda elimizden geldiği kadar futbol takımlarını ve futbolcularımızı tanıtmaya çalışacağız. Fakat takdir edersiniz ki 60 sene öncesini yazacağımız için bazı bilmediklerimiz ve unuttuklarımız olabilir.Onun için unuttuklarımızı yorumlarda eklerseniz memnun olurum. Bu girişten sonra yazımıza geçebiliriz.

      60’lı yıllarda Akyazı’da iki tane amatör kulüp vardı.Sarı yeşil formalı Akınspor ve siyah beyaz formalı Gençlikspor.Bu iki takımımız tatlı bir rekabet halindeydi.Bunlardan Akınspor maddi imkanları daha geniş bir kulübümüzdü. Gençlikspor ise maddi olanakları daha kısıtlı bir kulübümüzdü. Bir deo zamanlarda Sakarya amatör liginde oynayan Demirspor,Yıldırımspor,Donatımspor,ve Şekerspor gibi çok güçlü amatör takımlar vardı.Lig maçları hafta sonları Sakarya Şehir Stadında oynanırdı.Eğer Sakaryasporun o hafta maçı varsa maçtan önce muhakkak bir amatör maç oynanırdı.Akyazı takımlarının maçları varsa erkenden gidilir iki maç birden seyredilirdi. Tabii o yıllardaki Sakarya stadını anlatmaya gerek yok.Karşılıklı iki beton tribünü vardı, zemin topraktı. Kışın çamur deryası, yazın da toz duman içinde kalırdı. Maçtan önce belediye arazözü sahaya girer,toz kalkmasın diye zemini sulardı.

    Tekrar dönelim Akyazı'mızın futbolcularına. Önce o yıllarda abi-kardeş futbol oynayanlara bir göz atalım:  Ahmet Şafak -Hasan Şafak, Hiristo Fuat -Bakkal Vedat Aktürk, manifaturacı kardeşler Sedat  -Mithat Özsoy,                              Kürt Metin -Sezai -Yüksel Güvenman,  Lokantacı Muzaffer(Pilot) -Kaleci Rıfat Köklü, Başkatibin Çetin -Ersin Öztekin, Faruk -Fahrettin Boztepe (Dibus ) ve Kaptan Selahattin-Kanbur Ali Demiralay ( Keş Ali )- Berber ve eski muhtar Mustafa Demiralay…

    Evet, ilk olarak Kardeş futbolculardan Ahmet  ve Hasan Şafak'tan başlayalım. Her ikisi de en eski Gençlikspor kadrosunda yer alırlar. İkisi de sert futbolu ile bilinir. Ahmet Şafak daha ziyade geride, Hasan Şafak ise orta sahada yer alır.

   Şimdi şunu da ekleyelim: O yıllardaki Gençlikspor kadrosunda  Eczacı Serap Ömercikoğlu’nun babası olan ve sert şutları ile tanınan Bombacı Murat Ömercikoğlu, Mehmet Haşar, Hacı Ziya Özdemir,Kaleci olarak da Ruhi Baykal ve Yalamış Cevat lakaplı Cevat Aşan yer alır. Cevat Aşan’la ilgili gerçek ve ilginç bir olay anlatılmaktadır. Onu da anlatarak devam edelim: Gençlikspor, top sahasında bir hazırlık maçı yapmaktadır. Takım mağlup durumdadır. Kamyonuyla tomruk çeken Cevat Aşan,Orman İşletmesinin önünden geçerken kamyonu durdurulur. Onu kamyondan indirip acele oyuna sokarlar.Girer girmez üç gol atarak Gençliksporu galip duruma getirir ve üç golün karşılığı olarak yedi buçuk lirayı alıp yoluna devam eder. (Eczacı Bülent Belül canlı şahididir )

     Bu kısa anekdottan sonra yazımıza devam edelim.Yine iki kardeş futbolcu olan Fuat  ve Vedat Aktürk’ten bahsedelim.Fuat abi ile Vedat abi uzun yıllar Akın spor forması altında Akyazı’da futbola hizmet etmişlerdir. Gerçi Fuat abi, Gençlikspor’da da oynamıştır.Fuat Aktürk,hem futbolcu hem de antrenör  olarak görev yapmıştır. Neşeli ve şakacı bir yapıya sahiptir.Genellikle orta sahada ve forvet olarak oynamıştır.Sonraları Sinema Sokağında Hristonun Kahvesi” diye bilinen  kahveyi açmıştır.Genç yaşta 54 yaşında vefat eder.Aslında Fuat Abi ile ilgili anlatacak çok şey var ama yazımız biraz uzun olacağı için burada keselim.Kardeşi Vedat Aktürk ise sakin futbolu ile bilinir.Genellikle o da orta sahada oynar.

     Şimdi de bir başka iki kardeş olan Sedat  ile Mithat Özsoy’dan bahsedelim .Bu iki kardeş çarşı içinde manifaturacılık yapan Sami Özsoy’un oğullarıdır.Sedat Özsoy büyüğüdür.Her iki  kardeş de Akınspor ve Gençlik sporda top oynamıştır. Kardeşi Mithat Özsoy ani bir kalp krizi sonucu çok genç yaşta vefat etmiştir.

        Evet, kardeş futbolculara devam ediyoruz.Sırada Başçavuş İhsan’ın çocukları olan Kaleci Kürt Metin -Sezai ve Yüksel Güvenman  var. Bu Metin Güvenman’ın ilginç bir transfer hikâyesi var. O zamanlar maddi sıkıntılar olduğu için Akınsporlu idarecilere beni Fiskobirlik’e işe sokarsanız oynarım, demişti. Onlar da kabul etmişlerdi Fiskobirlik’te işe girmiş ve oradan da emekli olmuştu. Diğer iki kardeş Sezai ve Yüksel  Gençlikspor’da top oynamıştır.Bir de Başkatibin çocukları olan Çetin ve Ersin Öztekin kardeşler de Gençlikspor’da oynamışlardır.

      Bir diğer kardeş futbolculara geçelim. Her ikisi de lokantacı olan Muzaffer Köklü ve kardeşi “Pilot” lakaplı Rıfat Köklü’den söz edelim. Muzaffer abi ,orta saha ve forvette oynar.Kardeşi Pilot Rıfat da kalecilik yapar.Rıfat abi de iyi kalecidir fakat bazen şov yaparak tribünlere oynar.

    Yine iki kardeş olan Faruk Boztepe ve kardeşi Fahrettin Boztepe vardır.Faruk Boztepe çok süratli istikbal vaat edenbir futbolcuydu.Fakat kötü bir hastalığa yakalanması sonucu o da çok genç yaşta vefat etmişti.Kardeşi Fahrettin Boztepe de iyi bir futbolcuydu, genellikle defansta oynardı.”Dibus”  diye de lakabı vardı.

   Evet, son olarak da yine Gençlikspor’da top koşturmuş üç kardeş olan Kaptan Selahattin Demiralay ve kardeşleri Kambur Ali ve Berber Mustafa Demiralay’dan söz edelim..Bunlardan Selehattin Demiralay Gençliksporda çok şampiyonluk yaşamıştır.Sert futbolu ile tanınırdı.96 yılında elim bir trafik kazası sonucu 57 yaşında vefat etmiştir.

    Bu kardeş futbolculardan sonra 60’lı yıllarda önce Akınspor’da top oynayan futbolculara bir göz atalım.Gerçi o yıllarda bazı futbolcular hem Akınspor’da hem de  Gençlikspor’da top oynamışlardır.İsimlerini her iki takımda da görürseniz şaşırmayın.Akınspor’un ilk kalecisi “Dülo” lakaplı Elektrikçi Dursun Seçkin’dir.Onun kaleciliğini G.S.Kalecisi Turgay Şeren’e benzetirlerdi.Uzun yıllar kalecilik yaptıktan sonra futbolu bırakmış, Akınspor’un kulüp başkanlığını da yapmıştır

     Bir ara Beşiktaş kulübünün asbaşkanlığını da yapmış olan Fahrettin Cur da uzun boyuyla defansta oynamıştır. Sol bekte İzzet Sevencan, sağ bekte Terzi Kelle Hüseyin oynamıştır.Sonra sırasıylaTerzi Ali Bulut,Başkatibin Çetin,Keş Ali,Vural Banoğlu,Bakkal Vedat Aktürk,Fuat Aktürk, dokuz numarada da Naci Fazlıoğlu da akla gelmektedir. Naci Fazlıoğlu deyince onu uzun uzun anlatmaya gerek yok, herkes onu bilir zaten..Oflu Naci Abi, Akınspor’a yıllarca hizmet ettikten sonra askerlik yapmaya Ankara’ya gider. Muhafızgücünde oynarken o zamanlar birinci ligte top oynayan PTT Spor Kulübünün dikkatini çeker ve PTT Spor Kulübüne transfer olur. Orada da bir müddet oynadıktan sonra tekrar Akınspor’a gelir ve futbol hayatını Akınspor’da bitirir.Gerisini zaten çoğunuz biliyorsunuz.

     Evet, Akınsporlu futbolculara devam ediyoruz: Lokantacı Muzaffer Köklü,İsmail Azizoğlu,Uşaklı Ahmet Karakaya, İrfan Kızılaslan, Bankacı Yılmaz,İsmail Kumaş, Selahattin Kızılaslan,Küçücekli Mustafa,Bankacı Kenan Boztepe,Başkatibin Çetin ve Ersin Öztekin Kardeşler,Ali Osman Uygun ( Hacı Abi ) Tabii bir de diğer kaleci olan “ Polis” lakaplı geniş fuleli, iri cüsseli müthiş bir kaleci olan Alaağaçlı Sedat Çetin vardı.Adeta rakip forvetlerin korkulu rüyasıydı.

      Son olarak da Akınspor’da genel kaptanlık yapmış, transfer işlerine bakan, Akınspor’un maddî manevî her işine koşan  Ziyattin Cur’u da (Fahrettin Cur’un kardeşidir. ) yazarak Akınspor’la ilgili bölümü bitirelim

    Evet, şimdi de 60’lı yılların Gençlikspor’una gelelim. O yıllarda  Gençlikspor’un genel kaptanlığını idareci olarak İsmail Kaya ve Ahmet Şafak yapmıştır. Gelelim futbolcularına : .60’lı  yıllardaki Gençlikspor’un kadrosu Akınspor’a göre daha genişti.Nedenine gelince topçular paraya pula bakmaz,iman gücüyle oynarlardı.O yılların Gençlikspor’unu anlatmaya kalecilerden başlayalım. Takımda üç kaleci görüyoruz: Turan Tan, İbrahim Ertürk ve Pilot Rıfat Köklü.  Gençlikspor’a zaman zaman dışardan yabancı kaleciler de geldiği olurdu.Futbolcular olarak yukarda kardeş futbolcularda bahsettiğimiz Demiralay Kardeşler,Fuat Aktürk, Yüksel Güvenman, Adil Özdeş,Avcı Fethi Üzbe,Mithat Özsoy,Şık Şık Hayri, Sağ açık Oyfik lakaplı Lütfü Tonyalı, Mustafa Sayılı, Osman Akçan,Lefter lakaplı terzi Cevdet Meriç,Muhsin Baş, Faruk Boztepe,  Hasan Şafak,Zabıta Mehmet Sarı, Bombacı Davut,Fehmi Sağlam,Eski Güreşçi Albay Kardeş,Sobacı Bursalı Muzaffer Kılıç, Dilaver Fazlıoğlu, Marlon Kemal Sarıhan, Nuh Uludoğan,Mehmet Öksüz,Muhasebeci Ertuğrul Öztürk,Arap Yetkin Bayraktar ilk akla gelenlerdendir.Arap Yetkin, uzun boyuyla çok hızlı bir futbolcudur.Hava toplarında çok başarılıdır.Yıllarca Gençlikspor’da oynadıktan sonra Sakaryaspor’a transfer olmuş  ve orada da bir müddet oynadıktan sonra Düzcespor’a gitmiş ve bir süre oynadıktan sonra futbol hayatını noktalamıştır.

     Son olarak daMehmet Kopya’dan bahsederek yazımızı noktalayalım: Mehmet  Kopya, Gençlikspor’da oynadıktan sonra Sakaryaspor’a ve oradan da Trabzonspor’a transfer olmuştur.Trabzonspor’da başarılı bir sezon geçirdikten sonra Hatayspor’a gitmiş ve orada iki sezon gol kralı olduktan sonra futbol hayatını noktalamıştır.

     Evet, böylelikle yazımızın sonuna gelmiş olduk.Bir sonraki yazımızda 1970 ve 1980 yılları arasındaki futboldan  ve futbolculardan bahsedeceğiz kısmet olursa. Rabbim, bu yazıda ismi geçip rahmetli olanlara rahmetiyle muamele etsin inşallah!  Kalın sağlıcakla!..

 

25 Haz 2022 - 14:03 - Yaşam