Müptezellere kötü haber! Trafikte uyuşturucu testi artık Sakarya'da!..

2013 yılından bu yana pilot illerde uygulanan trafikte uyuşturucu testi, Sakarya'da da uygulanmaya başladı. Dün akşam şehrin çeşitli noktalarında durdurulan araç sürücülerine uyuşturucu testi yapıldı... AYRINTILAR...

Büyütmek için resme tıklayın

2013 yılında Türkiye'de belirlenen pilot illerde uygulanmaya başlanan trafikte uyuşturucu testi, 2020 yılı sonunda İstanbul, Ankara gibi büyük kentlerde de kullanılmaya başlandı.
Uyuşturucuyla mücadele ve trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla tüm Türkiye'de kullanılacak olan test kitleri bir süre önce  Sakarya'ya geldi.
Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü'nce ilgili birimlere verilen eğitim sonrasında trafikte uyuşturucu testinin uygulanmasına başlandı.

POLİS SAKARYA'DA ŞOK UYGULAMAYLA TEST YAPTI
MEDYABAR editörünün edindiği bilgiye göre dün akşam saatlerinde şehrin çeşitli noktalarında "şok" olarak belirtilen ani uygulamalarla trafikteki araç sürücülerine uyuşturucu testi yapıldı.
Trafik, motosikletli ve narkotik polislerinin birlikte yaptığı test uygulaması aynı zamanda kamerayla da kaydedildi.
Testin kaç kişiye uygulandığı ve sonuçlarına dair ise bilgi alınamadı.

HAREKETLERİ ŞÜPHELENDİREN HER SÜRÜCÜYE YAPILACAK
Kısa süre içerisinde Sakarya'ya çok sayıda test kiti gönderileceği ve alkol testi gibi istenen her zaman testin uygulanabileceği öğrenildi.
Trafik uygulamalarının dışındaki polis uygulamalarında da sürücünün hareketlerinin şüpheli bulunması halinde uyuşturucu testi uygulanacak.

UYUŞTURUCU MADDE 48 ÖNCE KULLANILSA BİLE ÇIKIYOR
Söz konusu test sadece uyuşturucu kullanıp kullanılmadığını değil, türlerini de belirlenebiliyor.
Mobil uyuşturucu testiyle araç sürücülerinin; esrar, kokain, opiat, canabis, amfetamin, metamfetamin, ekstazi ve methadone gibi uyuşturucu maddeleri kullanıp kullanmadığı belirlenebiliyor.
Uyuşturucu madde kullanımının üzerinden 48 saat geçmiş olsa bile, kullananın testi pozitif çıkıyor.

8 DAKİKA SÜRÜYOR, EHLİYETE 5 YIL EL KONULUYOR
Yaklaşık 8 dakika süren testin sonucu pozitif çıktığı taktirde, araç sürücüsü hastaneye sevk edilerek kan tahlili şeklinde ikinci bir test yapılıyor.
Bu testin de uyuşturucu kullanımını doğrulaması halinde ise sürücünün ehliyetine 20 ceza puanı uygulanarak ve 5 yıl süreyle el konularak, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 48/8 maddesi gereği yüklü bir para cezası uygulanıyor.

11 Haz 2022 - 18:43 - Asayiş