Ege'de sular ısınıyor! Erdoğan'dan ''Şaka yapmıyoruz'' açıklaması

Yunanistan son zamanlarda Türkiye'ye yakın olan adaları silahlandırmaya başlaması üzerine başlayan gerginlik tüm hızıyla artmaya devam ediyor. Türkiye'nin uyarılarını ciddiye almayan Yunan Hükümetine karşılık Türk hükümeti Ege'de tarihin en büyük tatbikatını yaparak gözdağı verdi. Geri adım atılmaması üzerine Erdoğan bir açıklama yaparak ''Şaka yapmıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Video için play'e tıklayın

Yunanistan'ın adaları silahlandırarak Türk sularına ve vatan topraklarına doğrulttuğu silahlar Ege'yi ısındırdı. Türk Devletinin uyarılarına rağmen geri adım atmayan Yunanistan Türkiye'ye yönelik tehditlerine devam ediyor.  Tehditlerin devam etmesi üzerine Türk Devleti Ege'de tarihin en büyük tatbikatını gerçekleştirerek gövde gösterisi yaptı. Bu gövde gösterisini ciddiye almayan Yunanistan'dan tehdit dolu mesajlar da gelmeye devam etti.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir açıklama yaparak ''Şaka yapmıyoruz'' ifadelerini kullandı.


Bir an önce vazgeçin, şaka yapmıyorum"
Yunanistan'ı gayriaskeri statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye ce uluslararası anlaşmalara uygun davranmaya davet eden Erdoğan, şu ifadelere yer verdi:

"Bir an önce vazgeçin, şaka yapmıyorum. Sayın Miçotakis herhalde adalara turistik çıkarma yapıyor. Bununla bir yere varmak mümkün değil.

"Türkiye kimsenin hakkını çiğnetmez"
Türkiye kimsenin hakkını, hukukunu çiğnemez ama kendi hakkını hukukunu da kimseye çiğnetmez.

"Aklınızı başınıza alın"
Yunanistan'ı tıpkı bir asır önce olduğu gibi pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden ve eylemlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda ikaz ediyoruz. Türkiye Ege'de haklarından vazgeçmeyeceği gibi adaların silahlandırılması konusunda uluslararası anlaşmaların tanıdığı yetkileri kullanmaktan geri durmayacak."

1974'de de Rum hükümetine yapılan tüm uyarılarına rağmen Türk Devleti ciddiye alınmamış bir gün ansızın Türk askeri Kıbrıs'a girmişti. Yine aynı şekilde 1996 yılında Kardak adasına Yunan Bayrağı dikilmiş Türk Hükümeti bu bayrağın kaldırılmasını istemişti. Bu uyarıyı da ciddiye almayan Yunan Hükümeti'ne Türk Devleti Türk askerini Kardak adasına göndererek Yunan bayrağını indirmişti.

09 Haz 2022 - 14:44 - Gündem