Pazar günü seçim olsa Sakarya'da sonuç ne olur?

Yenigün Gazetesi Yazarı Cevdet Güngör "Bu genel tablonun görünümünde önümüzdeki pazar günü seçim olsa, Sakarya’da milletvekili dağılımı ne olur diye düşündüm. Seçimler yine ittifak oluşumları damga vuracak gibi duruyor.' diyerek bu yorumu yaptı...

Genel seçimler giderek yaklaşıyor. Muhalefet partilerinin seçimin öne alınması ile ilgili söylemleri pek sonucu değiştirecek gibi görülmüyor.  Sakarya Milletvekili ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, hemen her fırsatta erken seçimin söz konusu olmadığını ve seçimlerin 18 Haziran 2023’te yapılacağını belirtiyor.

Gerçi özellikle son zamanlardaki inanılmaz hayat pahalılığına rağmen, akaryakıt fiyatlarının neredeyse altın suyuna dönme eğilimine rağmen, kamuoyunda da öyle aman-aman bir erken seçim beklentisi yok.

Son yapılan anketlere göre, AKP’de önemli boyutlarda olmasa da bir düşüş yaşanıyor. CHP’de ufak bir yükseliş var. İYİ Parti ise sanki MHP’nin üzerine çıkmış gibi duruyor.

AKP’den kopanların kurduğu Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi şu an için umduğunu bulmuş değil. Ali Babacan’ın DEVA Partisi ise, Gelecek Partisine göre biraz daha önde. Muharrem İnce’ nin iddialı bir şekilde kurduğu Memleket Partisi ise şu an için hayal kırıklığı görüntüsünde.

*** *** ***
Bu genel tablonun görünümünde önümüzdeki pazar günü seçim olsa, Sakarya’da milletvekili dağılımı ne olur diye düşündüm. Seçimler yine ittifak oluşumları damga vuracak gibi duruyor.

Ancak ittifaklar sadece baraj sorunu olan partilerin bu sıkıntısını giderecek. Partiler ittifak içinde yine kendilerinin aldığı oylara göre milletvekili çıkartacaklar. Şu anki tabloya göre; AKP Sakarya’da yine en az 4 milletvekili, CHP en az 1 milletvekili, aynı şekilde MHP ve İYİ Partinin de en az 1 milletvekili çıkarmaları normal bir sonuç olarak görülüyor.

Ancak genel seçimlere 1 yıldan fazla süre var. Türkiye siyasi hayatında değil bir yıl, bir ay, hatta bir hafta ve hatta bir gün bile uzun bir süre olabilir. Bir anda dengeler alt üst olabilir. Ancak bir daha vurgulamam gerekirse, şu an için öyle dengeleri alt-üst edecek bir görüntü yok.

*** **
Bu tablonu ışığında şu an için AKP’nin 4, CHP, MHP ve İYİ Partinin birer milletvekili çıkarması normal bir sonuç olarak duruyor. Peki, bahsettiğim partilerde kimler milletvekili olur?

AKP de mevcut milletvekillerinden Ali İhsan Yavuz’un ve Recep Uncuoğlu 3 dönem kuralına takılıyorlar.

Gerçi Uncuoğlu’nun bir dönemi kısa sürem döneme ait. Bu dönem de 3 döneme dahil edilirse, Uncuoğlu’da 3 dönemi tamamlamış olacak. Ancak söz konusu uygulama öyle tüzükte filan yer almıyor.

Ben Ali İhsan Yavuz’un milletvekili olmasa da AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından prestijli bir göreve getirileceğini düşünüyorum. Kendisi de istemediği için uluslararası gururumuz Kenan Sofuoğlu’nun bir dönem daha listede yer almayacağını düşünüyorum. Çiğdem Atabek’in ise, yeniden adaylık konusunda bir sorunu olacağını düşünmüyorum.

Mevcut milletvekilleri dışında İl Başkanı Yunus Tever ile Ali İnci’nin listede seçilebilecek bir yerde olmaları benim için sürpriz olmayacaktır.

CHP, İYİ Parti ve MHP de ise 1 sıra adaylığına yine mevcut milletvekilleri Engin Özkoç, Levent Bülbül ve Dikbayır’ın yapılacağını tahmin ediyorum. Ancak hele bir yargı denetiminde önseçim yapılması kararı çıkarsa , siz seyreyleyin cümbüşü..

Cevdet Güngör/ Sakarya Yenigün Gazetesi

06 Haz 2022 - 14:52 - Siyaset