Akyazı Nostalji yazıları -45-

Geçen haftaki yazımızda Akyazı’da ilk belediye başkanından bugüne kadar başkanlık yapanları sırayla anlatacağımızı yazmıştık ve ilk olarak Maksut ÖZTEMEL’i anlatmıştık. Bugünkü yazımızda ikinci olarak başkanlık yapmış Abdi BAYHAN’ı bildiğimiz ve elimizden geldiği kadar anlatmaya çalışacağız.

Haber albümü için resme tıklayın

BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ -2-

Tabi takdir edersiniz ki 75 yıl öncesini yazacağımız için bazı bilmediklerimiz ve unuttuk-larımız olabilir. Bunun için sizler de bildiklerinizi yorumlarda eklerseniz memnun olurum.

          Abdi BAYHAN’a geçmeden önce babası İbrahim Bey’den biraz bahsedelim.Çünkü İbrahim Bey’i anlatmadan Abdi BAYHAN’ı anlatırsak eksik kalır. İbrahim Bey, Akyazı’nın en varlıklı insanlarından biridir.1920’li yıllarda belediye binasının olduğu yerden G.S.Paşa Cami’nin olduğu yer dahil Pazarköy sokağının sonuna kadar olan  yerler İbrahim Bey’e aittir.Hatta G.S.Paşa Caminin olduğu yeri bile İbrahim Bey bağışlamıştır. Bundan başka çarşı içindeki Profesörün fırınının, Kemal ABUÇ’un  Eczanesinin ve Merkez Otelinin olduğu yerler ile çarşı merkezdeki parkın arka tarafları da İbrahim Bey’e  aitti.Yani kısaca Akyazı’nın dörtte biri İbrahim Bey’e aittir diyebiliriz.Akyazı’dan başka Hendek’te de geniş arazileri olduğu söylenir. İbrahim Bey’in Abdi, Rıza ve Kemâl adında üç oğlu vardır İbrahim Bey, 1920’li yıllarda Hendek umumi meclis azasıdır.11 Şubat 1922 tarihinde o zamanki adı “İzmit sancağı Meclisi” olan adının Kocaeli’ye çevrilmesi için kanun teklifi vermiş ve teklifi  toplantıda kabul edilmiş, İzmit sancağının adı onun teklifiyle  Kocaeli’ye çevrilmiştir.

      İbrahim Bey, Kurtuluş Savaşı’nda Adapazarı’nı işgal eden Yunanlılara karşı 1920’lerde iki oğlu Abdi ve Rıza ile ahaliden birçok kişi ile müfreze kurmuş ve  Yunan kuvvetlerine karşı çok çetin bir mücadele vermiştir. Bunun üzerine 9 Nisan 1920 Cuma günü sabah saatlerinde Kuva-yı Milliye karşıtı sayıları 350 kişiyi aşan hain, İbrahim Bey’in Akyazı’daki evine hücum ederek kendisini birkaç yerinden yaralamakla beraber İngilizlere teslim için tutuklayarak Adapazarı’na sevk etmişler ve ailesine baskı yaparak evini yağmalamışlardır.

        Başta demiştik ya çok varlıklı biridir diye gerçekten İbrahim Bey, Kurtuluş Savaşı yıllarında Akyazı’da bir alay askere günlerce yemek yedirmiştir. Yıllar sonra hac için gittiği Mekke’de vefat ederek Mekke mezarlığına defnedilmiştir. Şimdi bu kısa anekdottan sonra Abdi Bayhan’a ve  belediye reisliğine geçelim.

        Abdi Bey, 1901 doğumlu olup 1971 yılında 70 yaşında vefat etmiştir. Akyazı’nın yerli manavların- dandır.Abdi Bey’in Kemal ve Rıza adında iki kardeşi, Turhan ve Orhan adında iki de oğlu vardır. Babası İbrahim Bey’den kalma oldukça fazla bir mal varlığına sahiptir

       Maksut ÖZTEMEL’den sonra 1946-1954 yılları arası sekiz yıl belediye  reisliği yapmıştır. Abdi Bey, belediye reisi olduğunda şimdiki belediye binasından önceki tek katlı ve altı bodrum olan belediye binasını yaptırmıştır. Binayı da o dönemin çok iyi bir inşaat ustası olan Şaziye Öğretmen’in kocası İbrahim Usta yapmıştır.

        Abdi Bey reis olduğunda Akyazı’da yeterli elektrik ve su yoktur.Abdi Bey, İstanbul’da bulunan bir elektrik şirketiyle anlaşarak şirketi Akyazı’ya getirtmiştir. Yapılan çalışmalarla kasabamızda elektrik yönünden kısmen de olsa bir rahatlama olmuştur. Su için de Orman İşletmesinin bahçesine ve belediye önüne birer su deposu yaptırmış ve  su yönünden de bir rahatlama olmuştur.

       Çarşı içindeki şimdi havuz ve düzenleme yapıldığı için kesilen çam ağaçlarını da Maksut Efendiyle birlikte İstanbul’dan getirterek çarşı içine ve belediye önüne diktirmiştir. Hatta bir tanesi belediye önünde Turgay Kardeş’in çay ocağın önünde hâlâ durmaktadır.

     Eski belediye dükkanlarını bilirsiniz. Onların da bir kısmı Abdi Bey zamanında yapılmıştır.Abdi Bey, Maksut ÖZTEMEL zamanında belediyede çalışan personel ile çalışmaya devam eder.Zabıta olarak Vahittin Çavuş’un yanına Berber Sabahattin ve itfaiyeden emekli Bahattin YÜCE’nin babaları Ömer YÜCE dahil edilir. İlginçtir ki o yıllarda araba ehliyetlerini belediyeler veriyordu.Şoför adayları Ömer YÜCE’nin önünde imtihana girer ve başarılı olurlarsa ehliyetlerini alırlardı. Hatta bisikletler için de ehliyet alınır ve  bisikletlere plaka takılırdı.

    Evet, ikinci belediye reisi olan Abdi Bayhan’la ilgili olan yazımızın sonuna geldik. Rabbim her iki belediye reisine ve yazımızda tüm ismi geçenlere rahmetiyle muamele etsin inşallah! Eski Belediye Reislerinden Necati TEMEL’i  anlatacağımız bir sonraki yazımızda buluşmak üzere kalın sağlıcakla!...

 

05 Haz 2022 - 02:16 - Yaşam