Vay müdür vay! Tarihin en büyük operasyonunda o da gözaltında...

Tarihin en büyük tarihi eser kaçakçılığı operasyonları arasında gösterilen son operasyonda Sakarya'da gözaltına alınan kişinin Adapazarı Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Keramettin Ekinci olduğu ortaya çıktı. Sakarya Müzesi'nden fotoğraflar da paylaşan İlçe müdürünün işlemleri devam ediyor. AYRINTILAR...MEDYABAR.COM - Aziz GÜVENER'in özel haberi

Haber albümü için resme tıklayın

Kaçak kazılarda bulunan tarihi eserleri yurt dışındaki müzayede evlerine gönderip satılmasını sağlayarak haksız kazanç elde eden suç grubuna yönelik hafta başında Konya merkezli "Miras" adı verilen bir operasyon başlatılmıştı.

Konya Seydişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı ekiplerinin yürüttüğü soruşturmada 38 ilde 143 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

1 yıl boyunca takip altında oldukları belirtilen suç grubuna yönelik operasyonda  Sakarya'dan da 1 kişinin gözaltına alındığı MEDYABAR tarafından öğrenilmişti.

31 Mayıs tarihli "Tarihin en büyük define operasyonunda Sakarya detayı..." HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İLÇE MÜDÜRÜNÜN EVİNE OPERASYON
Alınan bilgiye göre o ismin  Adapazarı Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Keramettin Ekinci olduğu ortaya çıktı.


İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNDE ARAMA YAPILDI
İlçe müdürlüğünü vekaleten yürüten Keramettin Ekinci'nin salı sabahı evine yapılan baskında gözaltına alındığı ve evi ile ilçe müdürlüğü binasında geniş çaplı arama yapıldığı öğrenildi.
Ekinci'nin daha sonra operasyonun merkezi Konya'ya götürüldüğü ve işlemlerinin burada devam ettiği öğrenildi.

MÜZEYİ GEZERKEN KARİZMATİK POZ
Keramettin Ekinci'nin sosyal medya paylaşımlarında da tarih ve tarihi eserlere olan ilgisini; Sakarya Müzesinde gezerken çekilen bir fotoğraflarını da paylaştığı görüldü.


Anadolu Ajansı, operasyonun başladığı gün olan 31 Mayıs Salı günü operasyona dair bilgileri şu şekilde derlemişti...

DÖRT GRUP HALİNDE ÇALIŞMIŞLAR
KOM ekiplerinin çalışması sonucu suç grubunun tarihi eser kaçakçılığını nasıl yaptığının ayrıntıları da belirlendi.


Grubun Türkiye'nin farklı bölgelerindeki sit alanları ve höyüklerde tarihi eser bulmak amacıyla yasa dışı kazı yapan "kaçak kazıcıların" gün yüzüne çıkardığı tarihi eserlerin, söz konusu suç grubu adına faaliyet gösteren ve "toplayıcı" olarak nitelendirilen kişilerce alındığı tespit edildi.
Eserlerin, grubun elebaşı konumunda bulunan ve "pazarlamacı" olarak tabir edilen şüpheli tarafından yurt dışındaki müzayede evlerine "kuryeler" aracılığıyla gönderilerek satıldığı, suç gelirlerinin ise sisteme dahil olan kişilere paylaştırıldığı ortaya çıkartıldı.


KURYE YAKALANDI
Suç grubu içerisinde "kurye" konumunda bulunan tır şoförü, 1736 tarihi eseri Avusturya üzerinden İngiltere'deki bir müzayede evine kargo yoluyla göndermek isterken yakalandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanları tarafından yapılan incelemede, ele geçirilen tarihi eserlerin büyük kısmının Anadolu kökenli Türkiye'ye ait eserler olduğu belirlendi.

Diğer taraftan şüphelilerin banka hesap hareketlerinin incelenmesi sonucu Avrupa ve ABD'de faaliyet gösteren 6 farklı müzayede evi ve bazı kişiler tarafından suç grubunun lideri konumundaki "pazarlamacı" olarak tabir edilen kişiye yüklü miktarda döviz cinsinden para gönderildiği ve bu paranın suç grubu üyeleri ile bu gruba menfaat sağlayanlar arasında paylaştırıldığı belirlendi.


BİZANS MÜHRÜNÜ İSVİÇRE'DE SATACAKLARDI
Operasyon kapsamında ayrıca Türkiye'den kaçırılan Bizans dönemine ait imparatorluk mührünün İsviçre'de faaliyet gösteren bir müzayede evinde 28 bin İsviçre Frangı ile açık artırmada satışa sunulduğunun tespit edilmesi üzerine devreye girilerek mührün satışı durduruldu.

Soruşturma süreciyle bugün düzenlenen operasyonda yapılan aramalar sonucunda, 28 bin 814 sikke, 31 dedektör, 178 bin lira, tabanca, 5 tüfek, 79 fişek ile Avusturya'da yakalananlar ile birlikte toplam 2 bin 163 tarihi obje ele geçirildi.

04 Haz 2022 - 15:23 - Asayiş