27 Mayıs Cuntacılarını geride kalan tek izi.. General Sedat Kirtepe (Caddesi)

Vali ve Belediye Başkanı General Sedat Kirtetepe Sakarya’nın 4. Valisi Kur. Alb. Rütbesi ile geldi. 43 gün sonra general oldu.19.08.1960 ile 16.10.1962 tarihleri arasında 2 yıl bir ay 27 gün Sakarya Vali ve Adapazarı Belediye Başkanlığı yaptı. Kısacası 27 Mayıs askeri cuntasının resmi valisi...

Haber albümü için resme tıklayın

3 Ekim 2016
Dönemin Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, şehirde darbeler tarihine ait bir izi daha silmek için yeni bir çalışma başlattıklarını duyurdu.

27 Mayıs 1960 darbesi cuntacılarının Sakarya’ya vali ve belediye başkanı olarak atadıkları Sedat Kirtetepe’nin adının Adapazarı’ndaki caddeden silineceğini sosyal medya hesabından duyuran Başkan Toçoğlu, caddenin yeni adını yapılacak anket çalışması ile Sakaryalıların belirleyeceğini ifade etti. Buna göre Adapazarı Nuri Bayar İlköğretim Okulu ve Şeker Mahallesi Muhtarlık Binası arasında kalan caddeye yeni adını Sakaryalılar verecek.

Ve dün 27 Mayıs Darbesinin yıl dönümü
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce TV264’de Gazeteciler Soruyor programında açıkladı..
‘Zaten bu gündeme geldi. Bir isim düşünüldü. Bunu düşünelim, talebi aldım ve vatandaşlar adına gereğini yapacağız’

Şimdi gelelim anlatmak istediklerime...

Her gün binlerce Sakaryalının gelip geçtiği, bir şekilde adını telaffuz ettiği o cadde hala 27 Mayıs Darbesi'nin Sakarya’daki bir numarası valilik yapan bir isim, ve yıllardır onun adı hala anılıyor.


İstemeden onun adını zikrediyoruz...

Oysa Sakarya halkı 15 Temmuz darbecilerine direndiği gibi, 27 Mayıs darbecilerine de destek vermedi.

Direndi..

1960 Anayasasına ‘Hayır’ oyu veren üç ilden biri idi.

Böyle bir gerçek varken 27 Mayıs Darbesinin Sakarya’daki bir numarası ‘General Sedat Kirtepe’nin’ isminin şehrin en işlek caddelerinden birinin adını taşıması acı veriyor.

Demokrasi tarihimiz için bir kara leke olan 27 Mayıs Darbesinde Başbakan Adnan Menderes ve Bakanlarımız Hasan Polatkan ile Fatin Rüştü Zorlu Yassıada cuntacılar tarafından idam edildiği gerçeği varken, cuntacıların Sakarya’daki ismi olan ‘Sedat Kirtepe’ adının artık kaldırılması, silinmesi gerek…

Sadece Adapazarının en işlek caddesi Sedat Kirtepe'de Caddesi'nde değil..

Sakarya Valiliğinin internet sitesinde 'Görev Yapmış Valilirimiz' bölümünden de silinmesi gerek..

İlle onun fotoğrafının olması şart değil..

Fotoğrafının yer aldığı çerçeveye kara bir leke konulabilir..

Bugüne kadar da neden bunlar yapılmadı anlamış da değilim.

15 Temmuz Darbe girişiminde darbecilere karşı direnen, Sakarya için ‘Sedat Kirtepe’ adı artık ‘Kara bir leke’ olarak artık durmasın!

28 May 2022 - 18:50 - Gündem