Doktorların iş bırakma eyleminde Akyazılı Hastanın yaşadıkları

Akyazı'da yaşayan ve bir süredir bel fıtığı teşhisi konulan ve fıtığı patlayan (Evet yanlış okumadınız fıtığı patlayan) 2 çocuk annesi 45 yaşındaki Perihan E Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine gider

Büyütmek için resme tıklayın

Doktorların iş bırakma eyleminde SEAH'ta yaşanmış bir vaka!


(Bu birazdan okumaya başlayacağınız hadise dün yaşanmıştır)

Yer  Adapazarı
Sabah saatleri 08.30 sıraları
Yılbaşından bu yana aralıklarla iş bırakma eylemi yapan hekimler, 17 ve 18 Mayıs tarihleri arasında planladıkları iş bırakma eylemlerine başladılar.

Yer Akyazı.
Aynı saatler
Bir süredir bel fıtığı teşhisi konulan ve fıtığı patlayan (Evet yanlış okumadınız fıtığı patlayan) 2 çocuk annesi 45 yaşındaki Perihan E. eşi tarafından tek bacağının üzerinde aksayarak sabah  saatlerinde  Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Bölümüne getirildi

 Bu esnada hastanede eylem başlamıştı..

 Eşi tarafından  acılar içerisinde kıvranarak hastaneye getirilen bel fıtığı hastası kadın, bir beyin cerrahi uzmanına acısını dindirmek için  muayene olmak için eşiyle birlikte mücadele verdiği anlarda, hastanedeki  sağlık çalışanları haklı eylemlerini(!) sürdürüyorlardı.

Saat 09.00..
Hastanede sağlık çalışanlar işi bırakma eylemlerini sürdürüyorlar. Allahtan sadece acil hastalar, diyaliz hastaları, acil ve riskli gebeler, çocuk aciller, kanser hastaları ve yoğun bakım hastalarının bakımı aksamayacak...

Ama kazın ayağı hiç de yazıldığı gibi değildir!

Sağlıkçıların işi bıraktığı o saatlerinde acılan içerisinde kıvranan Perihan hanım  doktor bulamaz.

Eylem nedeniyle her poliklinikte  sadece bir nöbetçi doktor vardır.

Hatır minnet nöbetçi doktor bakar ve fıtığı patlayan kadına "Seni ameliyat ederim ancak 1.5 ay sonra" der.
 
Sonra da ekler;

"Ameliyat olursan da sakat kalma riskin yüksek"

Bu arada Perihan Teyzesinin daha önce Toyota Hastanesinde çekilen filmlerine  ne gariptir ki nöbetçi doktor sistemsel hata (!) nedeniyle bakamaz.
 
Eşinden bir koşu Serdivan’daki Toyota Hastanesine gitmesi istenir..

Sağlıkçıların haklarını aramak için işi bıraktıkları gün geldiği hastanede şifa ararken, şifasızlıkla karşı karşıya kalan Perihan hanım  yaşadıkları karşısında kendini tutamaz ve başlar ağlamaya..

"Sakat kalacağım" diye gözyaşlarına boğulur..

Onun bu gözyaşları hastane koridorlarını ıslatırken, sağlıkçıların  Araştırma Hastanesindeki haklı işi bırakma eylemleri devam etmektedir...

Hatta eylemlerinin daha da başarılı olması için kendi aralarında neler yapmaları gerektiğini, nasıl ses getireceğini konuşmaktadırlar.

Saat 10.00.
Patlayan fıtığıyla şifa aramak için geldiği hastane psikolojik olarak yıkılan Perihan hanım, eşiyle birlikte Toyota Hastanesinde çekilen filmlerini almaya giderken karar değiştirirler ve özel bir hastaneye gitmeye karar verirler..

Çünkü sağlıkta pardon yoktur..

Neyse!

Devam edelim..

Serdivan’da bulunan özel bir hastaneye gelirler. Burada bir beyin cerrahi uzmanı hemen muayene eder ve hemen ameliyat kararını verir.
 
Gerekçesi ise "Kaybedecek vakit yok!"

Tahliller yapılır, röntgenler çekilir, anestezi uzmanı raporları inceler ve ameliyat için son onay da verilince hastanın yatışı yapılır.

Saat 16.30.
2 çocuk annesi özel hastanede hemen ameliyata alınır. Bu esnada ise Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlıkçıların haklı olarak yaptıkları işi bırakma eylemleri  sürmektedir...

Saat 17.45.
Perihan Teyze ameliyattan çıkar. Ameliyatını yapan doktor, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki doktorun aksine, ameliyatın başarılı geçtiğini söyleyerek biraz olsun moral verir..

Perihan Teyze özel hastanede 'ameliyat olduğu için' sevindiği sırada  Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki sağlıkçılar sosyal medya hesaplarından şu çağrıda bulunuyorlardı.

"Tükenen sabrımızla, mesleğimizin itibarı için söz değil icraat bekliyoruz"

Bu yukarıda yazdıklarım sağlıkçıların dün yaptıkları bugünde devam edecek haklı eylemleri sırasında yaşanmış onlarca vakadan sadece bir tanesidir..

Yorumu sizlere bırakıyorum..

Medyabar.com Editörün yorumu

18 May 2022 - 10:27 - Sağlık