Hergün Anneler günüdür

Yüce Rabbimiz şöyle emretmiştir;,Yalnız Allah'a ibadet edeceksiniz, Anne-babalarınıza iyilik yapacaksınız. Şayet bunlardan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlarsa sakın onlara "öf " dahi demeyin, yüzlerine bağırmayın, onlara tatlı söz söyleyin. Onlara, merhamet belirtisi olarak tevazu kanadını açın da, 'Ya Rab, küçüklüğümde bana şefkat gösterdikleri gibi, sen de onlara merhamet et" diye dua edeceksiniz(İsrâ, 17/23-24)

Peygamber Efendimiz(sas) de "Kime iyilik yapayım?" diye üç defa soran bir sahabiye, üç defasında da "Annene!..""Annene!.." "Annene!.." cevabını verdikten sonra dördüncü soruda, babasına iyilik yapması gerektiğini söylemiştir. (Buhârî, Edeb, 2; Müslim, Birr, 1).
Başka bir hadisi şeriftede
"Size, büyük günahların en büyüğünü bildireyim mi?" diye üç defa sordu. Üç defasında da
"Evet bildir, Ey Allah'ın Resulü." diyen-ashab-ı kirâma bunların sırasıyla;
"Allah'a ortak koşmak, Ana-babaya karşı gelmek, haksız yere adam öldürmek ve yalan söylemek." olduğunu belirtmiştir. (Buhârî, Edeb, 6).
"Allah'ın rızası, babanın rızasında, gazabı da gazabındadır." (Buhârî, el-Edebü'l-Müfred, 1; Tirmizî, Birr, 3)
Peygamberimiz (s.a.s.) çok öfkeli bir şekilde üç defa,
"Yazıklar olsun o kimseye" dediğinde Ashab-ı Kiram; "Kimdir o? Ey Allah'ın Resulü! " diye sorunca;
"Ana-babası veya bunlardan birisi yanında ihtiyarladığı hâlde, Cennete giremeyip Cehennemi boylayan kimse" der. (Müslim, Birr, 9).
Hz. Peygamber (s.a.s.) çocukların ebeveynlerine karşı sorumluluklarının ne kadar büyük olduğunu şöyle dile getirmektedir:
" Çocuk, hiçbir iyilikle babanın hakkını ödeyemez. Ancak onu köle olmuş bir vaziyette bulur da satın alarak hürriyetine kavuşturursa hakkını öder." (Buhârî, el-Edebü'l-Müfred, 6)
Allah'u Teâlâ'nın Kur'an-ı Kerîm'de bize öğrettiği dualardandır;

"Ey Rabbimiz! İnsanların hesaba çekileceği kıyamet gününde beni, Annemi, Babamı ve bütün müminleri bağışla." (İbrahim, 14/41 ) .AMİN,AMİN.

ALLAH CC HEPİMİZE ANNE-BABALARIMIZIN HAKLARINI YERİNE GETİREBİLMEYİ NASİB ETSİN.AMİN. .

Abdullah Keskin.

İmam Hatip

09 May 2022 - 11:25 - Yaşam