Akyazı Nostalji yazıları -41-

60’lı yılların nostalji yazılarına devam ediyoruz.Bu haftaki yazılarımızda yine zaman zaman Akyazı’da yerli manav diye tabir edilen yerleşmiş eski ve köklü ailelerini sırayla elimizden geldiği kadar tanıtmaya çalışacağız kısmet olursa.Bu haftaki ilk yazımızda Akyazı’nın en eski ve köklü ailelerinden “Kabalar” olarak bilinen ve soyadlarıyla “Kardeş” olarak tanınan aileyi anlatacağız.

Kabalar sülalesi çok geniş ve kalabalık bir ailedir.Şöyle çok geriye giderek Kabalar sülalesinin atası olan Kaba Mustafa’dan başlayalım. Kaba Mustafa, Teslime Hanım’la evlidir.Bu evlilikten üç oğlu bir kızı olur.                      Üç oğlundan büyük oğlu Kaba’nın Ali,ortanca oğlu Kaba’nın Ahmet ve küçük oğlu Kaba’nın Rasim’dir.

        İlk olarak büyük oğlu Kabanın Ali’den başlayalım: Şimdi önce bir hatırlatayım: Biz bu üç oğlunu yaş olarak bilmeyiz.Anca bunların çocuklarını ve onların çocuklarını tanırız. Kaba’nın Alinin iki eşinden altı oğlu ve iki kızı olur.Altı oğlu sırasıyla Ahmet-İsmail-Sabri-Kâmil-Mustafa-ve Çakır’dır. Biz bu altı kardeşten üçünü çarşıda esnaflık yaptıkları için biraz daha iyi tanırız.İlk olarak Mustafa Kardeş’i az çok çoğumuz biliriz.Hani şu “Kaymakçı Amca” dediğimiz.Mustafa Kardeş, genellikle yumurtanın beyazından kaymak; sarısından da pasta yapar ve tepsi içinde çarşıda satardı. Akyazı’da çok sevilen şakacı bir insandı. Bayramlarda Değirmenler Caddesindeki evinin yanına lunapark gibi salıncaklar kurar, çocuklar eğlenirlerdi.Ali adında bir oğlu ve bir kızı vardı.

    Kaba’nın Ali’nin diğer oğlu Sabri Kardeş’in  çarşı içindeki  Adil Güneş Pasajında ayakkabı boya salonu vardı.Aynı zamanda tellallık da yaptığı için “Tellal Sabri “ de derlerdi.Ayaklarından rahatsız olduğu için üç tekerlekli arabasıyla çarşıda dolaşır, davulunu çaldıktan sonra milleti toplar, gür sesiyle tellallık yapardı. Üç oğlu bir kızı vardı.Oğulları Seyfi-Fethi ve Ercüment Kardeş’ti.

     Kaba’nın Ali’nin bir diğer oğlu Kâmil Kardeş’in de  yine Adil Güneş Pasajının karşısında tekerlekli büfesi vardı. Bu büfede yazın dondurma,börek ,şerbet;  kışın da kestane satardı.Ona “Yanık Kâmil”de derlerdi.Bunun da dört oğlu iki kızı vardı.Oğlanlar Mithat-Vedat-Sedat ve Murat Kardeş’ti..

       Başta Kaba’nın Ali’nin oğlu Ahmet demiştik .Ortanca oğul Ahmet’le karışmasın. İşte bu Ahmeti’n Yaşar Kardeş adında bir oğlu vardır Çoğunuz onu tanırsınız zaten. Payton Durağında zahirecilik yapardı. Payton durağının çok sevilen, sayılan, dürüst bir esnafıydı.Fakat 99 depreminde Payton Durağındaki binası ve Yalova’ daki binaları yıkılınca büyük bir bunalıma düşmüş, intihar ederek yaşamına son vermişti.

       Evet, geldik ortanca oğul Kaba Ahmetin çocuklarına. Bunun da Ziya-Koç Mustafa-Hamdi ve Remzi Kardeş adında dört oğlu vardı.Kaba’nın Ziya’dan başlayalım: Ziya’nın dört oğlu vardı.Bunlar sırasıylaVahit-Faik-Nuri  ve Ruhi Kardeş’ti.Büyük oğlu Vahit Kardeş, çok eski bir kahvecidir.Şen şakrak, neşeli bir insandır.Akyazı’nın çok yerinde kahve çalıştırmıştır.Bir ara da taksicilik de yapmıştır. İkinci oğlu Faik Kardeş minibüsçüdür. Naysa marka minibüsüyle Akyazı- Adapazarı arası yolcu taşırdı.Ona “Fifi Faik”de derlerdi.Üçüncü oğlu Nuri Kardeş de eski bir kahvecidir.Payton Durağında uzun yıllar kahvecilik yapmıştır.O da Vahit Abi gibi çok güler yüzlü bir esnaftı.Vefatından sonra oğlu Hikmet aynı yerde kahveciliği devam ettirmiştir.Son oğlu Ruhi Kardeş de kahvecilik yapmıştır.Nedense bu Kabalar sülalesinin çoğu kahvecilik yapmıştır.Ruhi Kardeş de Akyazı’nın değişik yerlerinde kahvecilik yapmıştır “Bahriyeli” lakabıyla da bilinir.

      Gelelim Kaba Ahmet’in bir diğer oğlu Koç Mustafa’ya. Onun da üç oğlu, üç kızı vardı. Oğulları Ersan-Ersin-ve Ergin’di.Ergin’in lakabı da “Badi” idi.Çoğu kimse onu  Badi olarak bilir.Bunlar da diğer Kabalar gibi kahve ve kulüp çalıştırırlardı.Kaba Ahmet’in diğer oğlu Hamdi hakkında pek fazla bir bilgimiz yok.Sadece iki kızı olduğunu biliyoruz.

   Geldik Kaba Ahmet’in son oğlu Remzi Kardeş'e. Remzi Kardeş’i şöyle tanıtayım :Remzi Kardeş, 60’lı yıllarda otobüslerin çarşıdaki parkın önünden kalktığı zamanlarda açtığı tezgahta simit ve gazoz satardı.O yıllarda yolculuk yapanlar ondan muhakkak alışveriş yapmışlardır.Bu Remzi Kardeş'in de üç oğlu, üç de kızı vardı. Oğulları Kemal-Kenan ve Adnan’dı.Büyük oğlu Kemal aynı zamanda güreş de yapardı.”Albay Kardeş” olarak da bilinirdi.Albay Kardeş, çok çevik ve atak bir güreşçiydi.Büyük orta ve başaltında güreşirdi. Çok sayıda birinciliği vardır.Ortanca oğlu Kenan ticaretle uğraşırdı.Kafasındaki beyazlıktan dolayı  “Sakar”  lakabı ile de bilinirdi.Küçük oğlu Adnan’ın  ise diğer bir adı “Ado” idi..Küçükken esnaflar çağırır,ona para vererek şarkı, mani söyletirlerdi.Ado, daha sonraları bankaya girerek ordan da emekli olmuştu.

     Yazının başında Ata Kaba Mustafa’nın üç oğlu var demiştik. Şimdi geldik küçük Oğlu Rasim Kardeş'e: Rasim Kardeş’in Bilal adında tek bir oğlu olur.Hani çoğumuzun bildiği Akyazı'nın en eski esnaflarından “Tavukçu Bilal” dediğimiz kişi. Işte bu Tavukçu Bilal Kardeş’in üç oğlu iki kızı olur.Oğulları İlhan-Ramis ve Rasim Kardeş’tir.Büyük oğlu İlhan Kardeş de eski bir kahvecidir Ada Caddesindeki eski binalarında uzun yıllar kahvecilik yapmıştır. İlhan Abi de Akyazı’nın sevilen, sayılan insanları içinde yer alır.Diğer iki oğlu Ramis ve  Rasim Kardeş de serbest ticaret yaparlardı.

Son olarak Ilhan Kardeş’in çocuklarını da yazarak noktayı koyalım : Turgay-Tuncay-İrfan ve Erkan Kardeş.                     Bu yazımızda ismi geçip rahmetli olanlara Rabbim rahmetiyle muamele etsin inşallah! Bu yazıda değerli katkıları olan Turgay Kardeş’e teşekkür ediyorum. Kalın sağlıcakla!                  

07 May 2022 - 17:45 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Akyazi.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akyazi.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Akyazi.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Akyazi.net değil haberi geçen ajanstır.