• BIST 120.150
  • Altın 309,481
  • Dolar 6,0620
  • Euro 6,5670
  • Sakarya : 13 °C

Gelde Gülme

Salim Özyılmaz

Geçtiğimiz günlerde MHP İlçe Başkanı Ali Doğan Eroğlu yaptığı basın toplantısında Akyazı Belediyesi ve ona bağlı olan AK-Belde A.Ş. ye bazı sorular sormuştu.

Şirket Yıldız konutlarını neden aldı, kaç para verdi, kaça satıyor, kar mı yoksa zarar mı ediyor sorusu Eroğlu’nun ilk sorusuydu. Eroğlu’nun ikinci sorusu ise promosyonla ilgiliydi ve Şirkette taşeron şirket adına çalışanlar için herhangi bir bankadan promosyon adı altında bir para alındı mı? Alındıysa hak sahiplerine ödendi mi? Yoksa o para bir başka yere mi aktarıldı? şeklindeydi.

Promosyonla ilgili soruya ilk cevap Belediyede yetkili olan Sendikanın işyeri temsilcisi Engin Eroğlu’ndan geldi. İşin püf noktası sorulan soru Engin Eroğlu’yla ilgili değildi. Sorulan soru taşeron işçilerle ilgiliydi ve elbette ki o işçiler Sendikaya kayıtlı değildi.  O nedenle ben şahsen Engin kardeşimin yaptığı açıklamayı sadece oyalama taktiği olarak değerlendirdim.

Promosyon ve Yıldız konutları ile ilgili olarak açıklama yapması beklenen isimlerden biri olan Şirket Müdürü Nail Kahveci uzun süren sessizliğinin ardından sessizliğini bozdu ve dün beklenen açıklamasını yaptı. Kahveci sorulan sorulara değinme yerine Şirketin hangi amaçla kurulduğu, ne yaptığı, nasıl denetlendiği, Türk Ticaret ve İş Kanunlarından bahsetmesi dikkat çekici olduğu kadar kafaların da karışmasına neden oldu.

Kahveci açıklamasında Yıldız konutlarının alınması ve pazarlanmasının doğal olduğundan ve bunun bir sosyal sorumluluk bilinci içinde yapıldığından ve Şirketin kuruluş amaçlarında bu hususun yer aldığından bahsetmesi ve satışa çıkardıkları konutları alacak olanlara cazip fiyat sunduk ve ödeme şartlarını kolaylaştırdık, böylece onları banka kredisi almaktan ve faiz ödemekten kurtardık gibi ifadeler kullanması gerçekten dikkat çekiciydi.

MHP İlçe başkanı Eroğlu’nun ikinci sorusuna da hayli uzun bir cevap vermiş Kahveci. Sorulan soruya doğrudan ve kısa bir şekilde cevap vermesi gereken Kahveci, taşeron işçilerin henüz kadroya geçişlerinin tamamlanmadığından, hatta kadroya geçecek olanların isimlerinin bile henüz belli olmadığından bahsetmiş ve işlemler tamamlandığında hediye çeki veya promosyon gibi hakların anlaştıkları bankalardan alınarak hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacağından söz etmiş.

Halbuki MHP İlçe Başkanı Eroğlu, Şirkette çalışmakta olan işçilerle ilgili olarak X bankayla bir anlaşma yapıldı mı? Yapıldıysa X bankadan alınan promosyon hak edenlerin hesaplarına yatırıldı mı? Yatırılmadıysa nereye aktarıldı? diye sormuştu. Buna verilecek olan cevap kısa ve net olmalıydı.

 Mesela Şirketimizde çalışan işçilerimizle ilgili olarak hiçbir bankadan promosyon adı altında bir para alınmamıştır. Ya da alınmış hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmıştır. Veya alınmış ama o paralar bir başka yere kaydırılmıştır şeklinde bir cevap vermiş olsaydı Kahvecinin yaptığı o açıklamanın inandırıcılığı daha yüksek olurdu diye düşünenlerdenim.

Yapılan açıklamanın son bölümüne çok güldüm. Kahveci son bölümde “ Belediye Başkanımız Hasan Akcan İşçilerin hak ve hukukunu kollamakta hassas olduğu bilinmektedir” şeklindeki ifadesi beni epeyi güldürdü. Eğer hak ve hukuka özen ya da hassasiyet gösterilmiş olunsaydı herhalde MHP İlçe Başkanı Eroğlu o soruları sorma gereği duymazdı.

Görüldüğü gibi sorulan o sorulara cevap vermesi gereken bir numaralı isim konuşmuyor. Onun yerine ikinci üçüncü adamlar konuşuyor. Şimdi gözler yine MHP İlçe başkanı Ali Doğan Eroğlu’na çevrilmiş durumda. Çünkü sorduğu sorulara verilen yanıtlar onu tatmin etmedi diye düşünüyorum. O nedenle bakalım o açıklamalara Eroğlu hangi sorularla karşılık verecek veya konuyu kapatacak mı? Yoksa bir numaralı ismi açıklamaya zorlayacak mı? doğrusunu isterseniz bende merak ediyorum.

Bu yazı toplam 2499 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim