• BIST 105.994
  • Altın 317,534
  • Dolar 6,2384
  • Euro 6,8405
  • Sakarya : 9 °C

Eyvah Çocuğum İçe Basıyor !

Cabbar Yılmaz

Ortopedi polikliniğinde anne babaların en çok başvurduğu problemler ayakların içe basması ve düz taban problemidir.

  Önce içe basma nedir ?

  İçe basmak ; ayakların, basarken düz karşıya bakması gerekirken, içe bakması durumudur. İçe basmanın bir çok nedeni olabilir. Küçük çocuklarda ve bebeklerde görülme olasılığı sıktır. Aynı zamanda güvercin yürüyüşü olarak da adlandırılır.

screenshot_3-001.jpg

 

2 yaşından küçük çocuklarda sebebi genellikle kaval kemiğinin içe dönük olmasıdır ve bu durum bebeğin rahim içindeki pozisyonundan ileri gelir.

      2 yaşından büyük çocuklarda ise en sık sebep; uyluk kemiğinin içe dönüklüğüdür. Uyluk kemiği kalça seviyesinden içe dönüktür. Bu durum dizlerin, ayakların ve ayak parmaklarının hep beraber içi göstermesine sebep olur. Bu çocuklarda bacaklarını çaprazlayıp altına alarak oturma sık görülür (“W” oturuşu).

Çocuğunuz yürürken veya adım atarken ayaklarının içi göstermesi durumunda bir  Ortopedist’e başvurmanız gerekir. Genellikle muayeneyle bazen de görüntüleme yöntemleri yardımıyla kolaylıkla tanı konabilir.

 

Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle tedavi gerekli değildir, içe basma zamanla kendiliğinden düzelebilir.

2 yaş altındaki çocuklarda, çocuk ayağa kalktığında ve yürümeye başlayınca durum düzelir.

2 yas üstü çocuklarda ise tedavi, bazen sadece çocuğun bacaklarını çapraz yaparak oturmasına (W oturuşu) engel olmaktır.

Çocuklar okul çağına geldiklerinde ve zamanlarının büyük çoğunluğunu sandalyede normal pozisyonda oturarak geçirdiklerinde bu durum kendiliğinden düzelir.

 

ÇOCUĞUM DÜZ TABAN !

 Düz taban ayağın iç kısmındaki yüksekliğin olmamasıdır.

duz-taban.jpg

    Bebeklerin büyük bir kısmı doğduklarında düztabandırlar ve büyüdükçe ayak içi kemerleri oluşmaya başlar. Yani 2 yaşındaki bir çocuğun düztaban olması ortopedik açıdan normal bir bulgudur.

    Ancak bazı çocuklarda ayak tabanı kemeri tam olarak oluşmaz. Aileler, çocuklarının ayak bileklerinde içe dönme ve taban düşüklüğü olduğunu ifade ederler. Bu şikâyetlerin 3-4 yaşlarına kadar devam etmesi kalıcı olacağını düşündürür.

      Düz tabanlık, esnek tip veya sert tip olarak iki şekilde görülür;

    Esnek Düz tabanlık: Ayak boştayken taban kavisi görülürken, yere bastığında taban düzleşmesi olursa esnek düz tabanlıktır. Genetik yatkınlık yok ise 8-10 yaşından sonra bu durum kendiliğinden düzelebilir. Bu, düz tabanlığın en sık görülen şeklidir.Poliklinikteki en sık görülen düz tabandır çocuğun şikayeti yoksa tedavi gerektirmez.
   Sert Düz tabanlık: Ayak boştayken de basarken de kavis oluşmaz ise buna sert düztabanlık denir. Ayak kemiklerinin aralarındaki uyumun
bozulması sonucu ortaya çıkar ve erken tedavi edilmezse kalıcı sakatlıklara neden olabilir.

     Tipik olarak esnek düztabanlık her hangi bir şikâyet oluşturmaz. Aileler çoğunlukla ayağın görüntüsünden endişe ederek doktora başvurular ve genellikle aile üyelerinden birinde de düztabanlık olması bu endişelerini artırır.   Yürürken ve merdiven çıkarken zorlanma, ayakların çabuk yorulması ve ayak parmakları üzerinde durmada güçlük çekmek, düz tabanlığın belirtisi olabilir. Düz tabanlığa eşlik eden en sık belirti, içe basmadır. Ayağın yük taşıma yeteneğinin bozulması ayak yapısında iç tarafa yük binmesine ve bu sebeple ayakta içe basma sorununun olmasına yol açar.

Ayrıca beraber görülen diğer bulgular; yürüme ile artan Ağrı, akşam saatlerinde oluşan kaval kemiği ağrısı, bel problemlerinin tetiklenmesi, erken yorulma ve spor problemlerinde azalmadır.
Düz taban tedavisinin gecikmesi kalıcı sakatlık nedeni olabilir.
 

Düz tabanlık, çocuklarda 3 yaşına kadar %70-89 oranında görülebilir. Eğer genetik yatkınlık söz konusu değilse, 10 yaşından sonra bu durum kendiliğinden düzelir .

Ancak bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, çocukluk çağında esnek düztabanlığı olanların %80’i, yetişkinlik çağlarında düztabanlıkla ilgili şikayetler yaşamazlar.

Nadir de olsa özel tabanlıklarla ağrısı düzelmeyen çocuklarda ameliyat ile düztabanlık düzeltilebilir.

Düz taban nasıl tedavi edilir :

   Çocuklarda tedavi, ancak ağrı oluşması veya ayakkabılarda çok çabuk deformasyon gelişmesi durumunda yapılmalıdır. Şu da bilinmelidir ki, tedavide kullanılan tabanlıklar hiçbir şekilde düztabanlığı gidermez, sadece ayak kemerini destekleyerek semptomları geçirir.

 

Öncelikle tecrübeli bir ortopedi uzmanından yardım alınması gerekir. Ağrısız düz tabanlıkta tedaviye ihtiyaç olmaz, ağrılı olanlarda ise şunlar önerilir;

Ayakkabı modifikasyonu,
Ayak kavisini destekleyen tabanlık veya ortez kullanımı,
Ağrıyı hafifleten antienflamatuar tedavi,
İstirahat ve buz uygulaması,
Fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi uygulamalar ile düz taban tedavisi yapılabilir.

Ortopedik olduğu söylenen sert, esnek olmayan ve kısıtlayıcı özellikteki ayakkabılar çocuklarda gereksizdir hatta bazen zararlıdır da. Bu nedenle ailelerin çocuklarına ayakkabı seçerken uyması gereken kural; “sağlıklı ayak için normal ayakkabı, ortopedik sorunu olan ayak için ise ortopedik ayakkabıdır’’ şeklinde olmalıdır.

Yani sağlıklı ayak için ortopedik ayakkabı gerekli değildir. Gelişmiş ülkelerde yapılan çalışmalarda ayakkabıların ayak çukurluğunun  oluşumda zararlı etkileri olduğunu göstermiştir. Yine başka bir çalışmada ayakkabı giyenler ve giymeyenler kıyaslanmış ve ayakkabı giyen çocuklarda daha yüksek oranda  düz tabanlık geliştiği görülmüştür.

Çocuklarda ayak gelişimi, ailelerin ortopedik ayakkabı ısrarı nedeniyle olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle özellikle çocuklarda patik gibi yumuşak ayakkabılar tercih edilmesi ayak sağlığı açısından daha uygundur.

Çocuk ayağı için en sağlıklı olan ayakkabı, kıvrıldığında topuk kısmı ile burnu değecek kadar yumuşak olan ayakkabılardır. Ortopedik bot veya ortopedik tabanlık; çocuğun ayağının gelişimine ya da düz tabanlığın düzelmesine katkı sağlamamaktadır. Ancak, çocukta aktivite ile baldırlarda ağrı, çabuk yorulma şikayetleri varsa destek amaçlı olarak ortopedik bot yada tabanlık kullanılabilinir.

Erişkinler için ise ayağın hareketlerini en az şekilde kısıtlayacak, ayağın ortopedik yapısını bozmayacak ama onu dış etkenlerden koruyacak kadar kalınlığı olan esnek ayakkabılardır

     Ayrıca sıkça sorulan bir soru düz tabanı olan kişilerin askerlik yapmasında ve askere alınmasında bir sorunun olmadığıdır.

Bu yazı toplam 3037 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim