• BIST 111.399
  • Altın 327,989
  • Dolar 6,1710
  • Euro 6,7717
  • Sakarya : 20 °C

En Büyük Bayramımız

Salim Özyılmaz

Türk Milleti olarak kutlamakta olduğumuz bayramlar arasında en büyük bayramımız Cumhuriyet Bayramımızdır. Ülkemiz genelinde olduğu gibi İlçemizde de kutlanan bu büyük bayramımızda ben şahsen beklediğim coşkuyu göremedim.

Havanın yağışlı olacağı düşünülerek kutlama programı spor salonunda yapıldı. Spor salonunun kapasitesi dikkate alındı ve salona o kapasiteye göre öğrenci getirildi. Akyazılılar ise tribünleri dolduramadı.

Salona gelen öğrencilerin yaptıkları gösteriler, okudukları şiirler muhteşemdi. Salona gelmeyen Akyazılılar maalesef o güzellikleri izleme şansını kaçırdı. Kaymakamımız Ömer Kalaylı eşi ile birlikte geldiği törende yaptığı konuşma dikkate değer güzellikteydi. Birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde bu tür konuşmalar gerçekten birleştirici oluyor.

Hava muhalefeti dikkate alınarak tören yerinin değiştirilmesi üzerine bakımda olan spor salonu alelacele törene hazırlandı. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdüğü söylenen salondaki çalışmalara katkı verenleri tebrik ediyorum. Çünkü bakımda olan salon kısa sürede ancak bu kadar hazırlanabilirdi.

Geçmiş yıllarda bu büyük bayramımızı kutlarken şehir merkezi ve evlerimiz şanlı bayrağımızla süslenirdi. Evlere ve işyerlerine asılan o şanlı bayrağımız küçük bir rüzgarın esmesiyle nazlı nazlı dalgalanırdı. Bu bayramda evlerimizde ve özellikle de şehir merkezinde bulunan işyerlerinde beklenen düzeyde bayrak asılmadığını gördüm. En büyük bayramımızı kutlarken geçmiş yılların coşkusunu görememek inanın beni derinden üzdü.

Ben bütün bu olumsuzluklara rağmen büyük bayramımızı içten kutlayanları tebrik ediyorum. Başta Atatürk’ümüz olmak üzere bize bu güzel Yurdumuzu ve Cumhuriyetimizi emanet edenleri rahmet ve minnetle anıyorum. Nice bayramlara sağlık, mutluluk, huzur ve güven içinde ulaşmamızı yüce mevlamdan niyaz ediyorum.

Selva Karataş Toğaç

Bu ismi Akyazılılar ve özellikle de eğitim camiası iyi bilir. Dokurcun lisesi, Beldibi ve Yuvalak İlköğretim okullarında müdürlük yapan bu değerli öğretmenimizin, bu görevleri yaparken elde ettiği mesleki başarıları Akyazı’da bilmeyenimiz yoktur sanırım. İşte be değerli öğretmenimiz yıllarca emek vererek elde ettiği bu başarılardan dolayı şu anda görevde olan İlçe Milli Eğitim Müdürü başta olmak üzere diğer yakınında bulunan yardımcılarından hak ettiği desteği göremeyince çareyi yurt dışına gitmede buldu ve bu değerli öğretmenimiz iki yıldan beri de Suudi Arabistan’da mesleğini icra ediyor. Şu anda Arabistan’ın Cidde şehrinde bir Türk okulunda mesleğini sürdürmekte olan Selva Karataş Doğaç en büyük bayramımız Cumhuriyet Bayramını nasıl kutladıklarını gösteren resimleri Akyazı’daki basın mensupları ile paylaştı.

Resimleri görünce inanın tüylerim diken diken oldu. Değerli öğretmenimizi Akyazılılar olarak bizler kaybettiğimiz için çok üzgünüz. Bunun altını çizmek istiyorum. Ama o değerli öğretmenimizin Cidde’de görev yaptığı okulunda en büyük bayramımızı o büyüklüğü dikkate alarak coşku içinde kutlamış olmasını da takdirle karşılıyorum ve kendisiyle birlikte aynı okulda görev yapan diğer Türkiye’den gitmiş öğretmenlerimizi de tebrik ediyorum ve Anavatandan kendilerine kucak dolusu selam, sevgi ve de saygılarımı gönderiyorum.

Sitelerde yayınlanan haber ve o haberleri destekleyen resimleri 28 Ekim Cumartesi günü anıt önünde gerçekleşen çelenk koyma törenine mazeretsiz olarak katılmayan, katılmadığı için de İlçe Kaymakamımız tarafından hakkında tutanak tutturulduğunu öğrendiğim ve o değerli öğretmenimizin yurt dışına gitmesine neden olan İlçe Milli Eğitim Müdürünün okumasını ve okuduğundan da ders almasını istiyorum. Kendi kendime fazla bir şey mi istedim acaba diye soruyorum ve yine kendi kendime hayır cevabını veriyorum. 

Kent konseyi üzerine

Bakanlığın talimatı üzerine İlçemizde de kent konseyinin kuruluşu yapıldı. Kurulan konseyde yer alan üyeler ayda bir toplanıp bazı kararlar alıyorlar. Basın mensubu olarak bizler ne yapılan kent konseyi toplantılarından ne de alınan kararlardan haberdar olamıyoruz. Toplantılar ve o toplantılarda alınan kararlarla ilgili bilgileri başka kanallardan öğreniyoruz.

Öncelikli olarak kent konseyinin yaptığı toplantılara bizim de davet edilmemiz lazım. Neden lazım çünkü Hasan Akcan’ın başkanlığında ve çeşitli kesimlerden oluşan üyeler tarafından gerçekleştirilen toplantılardan ve o toplantılarda alınan kararlardan bilgimiz olmuyor. Olmadığı içinde biz de kamuoyunu bilgilendirme görevimizi yerine getiremiyoruz.

Değişik kanallardan bize servis edilen toplantılarda alınan kararlara ilişkin bilgilere baktığımızda kent konseyinin şu ana kadar aldığı kararları henüz yürürlüğe sokamadığını, özellikle de çocuklarımızı ve gençlerimizi yakından ilgilendiren uyuşturucuyla mücadele konusunda somut adımların atılamadığını, her toplantı sonunda bize servis edilen bilgilerin bir önceki toplantıda alınan kararlarla aynı olduğunu görüyorum. Bu durumdan da büyük üzüntü duyuyorum. Çünkü uyuşturucu kullanma yaşının her geçen alt seviyelere doğru hızla düştüğü bir zamanda bu konu üzerinde daha etkin uygulamaların yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Kamuoyunu doğru bilgilendirme adına bundan sonra yapılacak olan kent konseyi toplantılarına biz basın mensuplarının da davet edilmesi gerektiğini konseyin başkanı Hasan Akcan’a hatırlatmak istiyorum. Nedeni çocuklarda gençlerimizde bizim. Çünkü Akyazı hepimizin. Bilmem derdimi anlatabildim mi?

Bu yazı toplam 1148 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim