• BIST 115.157
  • Altın 325,915
  • Dolar 6,1426
  • Euro 6,6574
  • Sakarya : 13 °C

Emel Sevencan'ı Tanıyalım

Emel Sevencan

Emel Sevencan'ı tanıyalım:

1988 yılında Sakarya'da dünyaya geldi. Anadolu Üniversitesi-Sosyoloji, Süleyman Demirel Üniversitesi Aile Danışmanlığı, sonrasında Sakarya Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Önleyici Rehberlik Anabilim Dalı Yüksek Lisans mezunuyum. Anaokulu ve çeşitli okul öncesi kurumlarında çalıştıktan sonra Ekim ayı 2013 yılı itibariyle Ben ve Ailem Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi’nde Uzman Pedagog Sedat DEMİR ile birlikte çalışmaktayız.

•             Benlik ile ilgili problemler

•             Duygusal paylaşım

•             Aile ile ilgili problemler

•             Aile içi çatışma

•             Ergenlik sorunları

•             Özgüven eksikliği

•             Kişisel gelişim

•             Çocuklarda duygusal, bilişsel, psiko-sosyal ve kişilik gelişimi

Çeşitli test uygulamaları(MMPI, Catell 2A Zeka Testi,Catell 3A Zeka Testi, Alexander Pratik Yetenek Zeka Testi, Porteus Labirentleri Zeka Testi,Good Enough Testi,AGTE,Gesell  Gelişim Testi,Peabody Resim Kelime Testi,Metropolitan Okul Olgunluk Testi,Bender Gestalt Algı Testi,Benton Görsel Bellek Testi,Draw A Person,Standardize Mini Mental Testi)

 

Psikolojik Danışmanlık hizmeti nedir?

Kişilere bireysel olarak sunulan bir yardım hizmetidir. Psikolojik Danışmada, başvuran kişiler birer hasta olarak kabul edilmez. Yaşadıkları da hastalık olarak adlandırılmaz. Hizmet almak isteyen kişi “danışan”, hizmet veren kişi “danışman” olarak adlandırılır ve verilen hizmet danışan ile danışman arasındaki sorun çözmeye yönelik etkileşim olarak kabul edilir.

Psikolojik Danışmanın işlevi nedir?

Psikolojik Danışman, danışanın kendine yüksek sesle sormaya korktuğu kimi soruları, onun adına, onun izniyle soran kişidir. Bir anlamda danışanın yüzüne ayna tutan kişidir. Kendisiyle, kendi yaşamıyla ve diğer insanlarla yüzleşen danışan, bu yolculukta olgunlaşır ve sorunları karşısında adım adım daha da güçlenir. Başka bir ifadeyle içindeki gücü keşfeden danışan, hem kendiyle barışır, hem de yaşamla.

AİLE TERAPİSİ NEDİR?

Aile terapisti, aile gruplarının tedavisidir. Ailelerin işleyiş biçimini, aile üyelerinin birbiriyle ilişkisini ve iletişimini ele alır. Aileyi oluşturan bireylerin bireysel nitelikleri kadar, kendi aralarındaki etkileşimin niteliği de önemlidir.

Aile terapilerinde kabaca yapmaya çalıştığımız şey, balıkların içinde yüzdükleri şeyin ne olduğunu bilmemeleri gibi onlarında yaşadıkları ilişki sistemlerindeki görmedikleri, bilmediklerini açıklığa kavuşturmaktır. Yani kendilerine iç görü kazandırmaktır.

Danışanın ailesini, aile terapisine razı etmek her zaman kolay değildir. Özellikle ruhsal hastalıkların kabul edilmesi zor ve psikolojik danışmanların ve psikologların halen deli doktoru olarak görüldüğü ülkemizde, insanlar kendilerini ertelemekte, geciktirmekte, tamiri imkansız zorluklar içine girmektedirler. Kendilerine zor bir hayatı yaşatmakta ve ruhsal zorluklarını da kendisinden sonraki nesillere aktarmaktadırlar.

Eş terapisi ile ilgili Kur’ân’da tavsiye edilen de budur: ‘her iki aileden tecrübeli kişilerin hakemliğinde bir değerlendirme.’ (Nisâ: 35)

 

EŞ TERAPİSİ NE ZAMAN GEREKİR?

Evlilik ya da beraberlikte sorun olduğunda, genelde bu sorundan daha çok etkilenen kişi tedaviye gider. Eğer bu tedavi kişinin sorunlarını çözmede yetersiz kalıyorsa, eş terapisinin zamanı gelmiş demektir. Çünkü kişinin sorunları evliliğe bağlıdır ve evlilik sorunları çözümlenmeden, bireysel tedavi olanağı olmamaktadır. Bazen çiftler sorunları olduğunu kabullenmez ya da dile getirmezler. Ancak, aralarındaki tartışmaların birinde, eşlerden birinin önemli bir ruhsal belirti geliştirmesi, onları terapiye yönlendirir. Bu sorun ilk anda bireysel gibi görünmekle birlikte, dikkatli gözlemle evlilik sorunu olduğu tespit edilebilir. Zorunlu gibi görünen, direkt eşlerin saptamasıyla değil de, ortaya çıkan bireysel sorunların çözümüne çalışılırken ortaya çıkan bu terapi nedenlerinin dışında, eşlerin direkt başvuruları vardır. İyi geçinemeyen, sürekli tartışan eşler, ilişkilerinde bir sorun olduğunu kavrar ve bunun çözümlenmesi için bir eş terapistine başvururlar.

 

Aile Terapisi Sürecinde Kullanılan Teknik ve Yöntemler Nelerdir ?

•             Aile terapisine katılan bireylerin soruna bakış açıları ve sorunun çözümü noktasında getirdikleri öneriler birer birer ele alınarak değerlendirilir.

•             Aile terapisti öncelikle ailenin ortak konuşabileceği bir iletişim dili geliştirmeye çalışmalıdır. Bunun için de bireylerin sahip olduğu değerleri yüceltme, değerlerini öne çıkartma, övme, yargı belirtme yerine etkileşimsel (döngüsel) sorgulama gibi teknik ve yöntemler kullanır.

•             Her sorunun bakış açısına göre farklı algılanabileceğinden hareketle aile terapisine katılan her aile üyesinin sorunu nasıl gördüğü ve sorunun kökenini kendi bakış açısı ile net bir biçimde ortaya koyması istenir. Bunu yaparken aile terapisti bireylerden konuşurken ben dilini kullanmalarını ister.

•             Aile terapistinin bir başka yapmaya çalışacağı şey sorunu netleştirme ve etkileşimlere ilişkin yorumlamalar yapmaktır.

•             Ailede sorunlara ve ortaya konan bakış açısının değiştirilebilmesi için yeniden çerçeveleme yöntemi kullanılır.

•             Ev ödevleri: Aile terapistleri aile terapisi süreci boyunca ihtiyaç duyulan yer ve zamanlarda aileye evlilik sorunlarını daha kolay çözebilmelerini sağlayabilmek amacıyla ev ödevleri vererek bunları yerine getirmelerini talep edebilir. Ev ödevleri aile terapisi sürecini hızlandırdığı gibi aile üyelerinin gelişimi görmelerini sağlamak açısından da önem taşımaktadır.

Bundan sonraki köşe yazılarımla Akyazi.Net Haber Sitesinde sizlerle buluşacağım.

PDR. Emel SEVENCAN

Aile Terapisti 

İletişim:0542 847 78 21

E-Mail: emel_sevencan@hotmail.com   

Bu yazı toplam 3125 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim