• BIST 103.831
  • Altın 328,066
  • Dolar 6,2330
  • Euro 6,8672
  • Sakarya : 11 °C

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve çatı aday

Zihni Açba

Ülkemiz, gerek ülke içerisinde yaşanan ve çok uç noktalara ulaşmış olan ayrıştırma politikaları gerekse bölge olarak Ortadoğu’da yaşanan olağan üstü gelişmeler ve dengelerin her gün değişkenlik gösteren faktörler üzerine şekillendiği uluslararası ilişkiler yumağında, çok önemli bir seçime hazırlanmaktadır. Hangi sebeple topluma bu kadar tepeden baktıklarını bilemiyoruz ama bize göre konu; Sayın Erdoğan’ın ve Sayın Gül’ün “Aramızda görüşür, karar veririz…” ifadeleriyle dile getirdikleri kadar basit ve hafife alınacak bir mesele olmadığını düşünüyoruz biz Cumhurbaşkanlığı seçiminin. 
Meseleye bu pencereden baktığınızda; sonuç alınır veya alınmaz, başarılı olunur veya olunmaz bugünden bilemeyiz ama MHP lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin dile getirdiği “ÇATI ADAY” kavramı ve bu kavram üzerinde sürdürdüğü çalışmalar, bugün ülkemizin içerisinde bulunduğu şartlar göz önüne alındığında, gerçekten de önemsenmesi ve takdirle karşılanması gereken bir gayrettir. Sayın Bahçeli tarafından ilk dile getirildiğinde, bazı çevrelerce karikatürize edilerek adeta alay konusu yapılmaya çalışılması, ne yazık ki her geçen gün kendini biraz daha fazla hissettiren, güce ram olmuşluktan kaynaklanan siyasi düzeysizliğin, bariz bir göstergesidir bize göre. Bu çalışmalar doğrultusunda, yapmış olduğu görüşmeleri de çok isabetli ve yapılması gerekli görüşmeler olarak değerlendirdiğimi söyleyebilirim.
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı’nın büyük bir ciddiyetle yürüttüğü çalışmalara yönelik olarak, bir kısım çevrelerin de bu çalışmaları sulandırma ve sekteye uğratma gayretlerini görmekteyiz. Geçtiğimiz hafta içerisinde Hürriyet Gazetesi yazarlarından Şükrü Küçükşahin tarafından ortaya atılan bir iddia, bu sulandırma gayretlerinin en bariz örneklerinden biriydi. İddiaya göre; mevcut Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret eden MHP Lideri, kendisine adaylık teklifinde bulunmuştu.Hani, “Kargalar bile güler” diye bir tabir vardır ya işte öyle bir iddiaydı, bize göre bu iddia. 
Malûm medya çevrelerinden, hemen üzerine atlayan sazanlar oldu tabii bu asılsız iddianın. Türlü senaryolar uyduruldu bu haberin üzerine. Bu arada Ülkücülüğü sadece Sayın Bahçeli ve MHP yönetimine klavye başında hakaret etmek ve seviyesiz ithamlarda bulunmaktan (Eleştiride bulunmayı kastetmediğimi özellikle belirtmek isterim) ibaret zanneden bazı kendini bilmezleri de es geçmemek gerektiği kanaatindeyim. Bremen mızıkacıları gibi hep bir ağızdan yaygara kopardıkları bu yalan senaryo, bir gün sonrasında Sayın Bahçeli tarafından yalanlanınca, orta yerde sahipsiz kalıverdi. 
İnanıyor ve bir kez daha üzerine basarak yineliyorum ki; bu “ÇATI ADAY” girişimi, 30 Mart seçimlerinin ardından ivme kazanan Cumhurbaşkanlığı seçim sürecindeki en doğru ve sağlıklı hamledir. İlk defa halkın oyuyla seçilecek olan Cumhurbaşkanı’nın, gerçekten de “ÇATI” kavramının taşıdığı anlama uygun bir kuşatıcılığı ve kucaklayıcılığı olması gerektiğine bütün kalbimle inanıyorum. 
Bütün temennim, bu girişimin akim kalmaması ve başarılı bir sonuca ulaşmasıdır. Aksi halde; bugün gelinen ciddi ayrışma ve bölünmüşlük ortamında, toplumun kendisine oy vermeyen neredeyse yüzde altmışlık kesimini, her sözünün başında “Bunlar var ya bunlar…” ifadeleriyle adeta kendileri için düşman kabul eden bir anlayışın, Cumhurbaşkanlığı makamına taşınması, kaçınılmaz sonuç olacaktır. 
 

Bu yazı toplam 1477 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim