• BIST 115.642
  • Altın 318,874
  • Dolar 6,1029
  • Euro 6,5856
  • Sakarya : 8 °C

CHP İlçe Kongresi ve sonrası..

Salim Özyılmaz

CHP İlçe kongresi Kılıçoğlu düğün salonunda yapıldı. Tek listeyle gidilen seçimde eski başkan Recep Furuncuoğlu güven tazeledi.  Hem kendisini hem de yeni seçilen yönetimini tebrik ediyor kendilerine başarılar diliyorum.

CHP’nin yapılan kongresine katılım yeterli değildi. Kongrenin yapıldığı gün kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığı gün olması ve CHP Genel Merkezi tarafından günle ilgili düzenlediği toplantıya partinin İl başkanı ve yapılacak olan kongrelerde İlçe başkanlıklarına talip olan bayan adayların Ankara’ya gitmesi nedeniyle onlarında Akyazı İlçe kongresine katılmaması ile Akyazı İlçe kongresi katılımı düşük seviyede kalan bir kongre yapılmasına neden oldu.

Kongreye katılım azdı ama yapılan konuşmalar ateşliydi. Özellikle eski İlçe başkanlarından emekli öğretmen Mithat Baştan’ın konuşması kongreye damga vurdu diyebilirdim. Baştan’ın yaptığı konuşmadan bahsediyor olmamın ana sebebi ilk eleştiriyi kendilerine yani Partilerine yapması oldu.

Seçim zamanlarında rakipleri kadar sahaya inip iyi çalışamadıklarını büyük bir yüreklilikle anlattı. Rakiplerimiz gibi ev ev dolaşmaz ve seçmenin ayağına gitmezsek Akyazı’yı iktidar partisinin kalesi olmaktan kurtaramayız şeklindeki konuşması Baştan’ın sorunu çok iyi bildiğini göstermesi bakımından önemliydi.

İğneyi kendisine ve Partisine batıran Mithat Baştan’ın daha sonra çuvaldızı iktidar partisine ve özellikle de köylüsü olan Belediye Başkanı Hasan Akcan’a çevirmesi dikkat çekiciydi. Baştan’ın Akcan için ben dahil herkeste hayal kırıklığı yarattı şeklindeki çıkışı ve akabinde sevgili köylüm CHP’ye neden bu kadar düşman oldu diye sorması konuşmasının ikinci dikkat çeken bölümüydü.

Bir başka dikkat çeken konuşmayı kürsüye son çıkan meslektaşımız Özgür Arık yaptı.  Arık’ın da aynı Baştan gibi partisine ilişkin yaptığı eleştiri dikkat çekiciydi. Arık, Ertuğrul Öztürk’ü kastederek 1977 yılında Akyazı Belediye Başkanı CHP’liydi. Eczacı Kemal Abuç’u kastederek İl Başkanımız Akyazılıydı. Barbaros Turgut Boztepe’yi kastederek Sakarya’dan çıkardığımız iki Milletvekilinden biri Akyazılıydı. Ne oldu da kalemiz olan Akyazı’yı rakiplerimize kaptırdık diye sordu ve aynaya bakmamız ve hatalarımızı görmemiz ve o hataları düzeltmemiz lazım dedi.

Arık’ın yaptığı konuşma güzeldi ama ben konuşmasının hemen başında Akyazı’yla ilgili olarak söylediği sözlerin büyük bölümüne katılmadığımı ifade etmek isterim.  Akyazı eğer Arık’ın söylediği noktaya gelmişse bunda CHP’nin de rolünün olduğunu belirtmek isterim.

Yazımı bir teşekkür bir de tebrikle noktalamak isterim. Önce teşekkürümü belirteyim. Güven tazeleyen İlçe Başkanı Recep Furuncuoğlu ve eski İlçe Başkanı Mithat Baştan’ın yaptıkları konuşmalarında Akyazı’da görev yapan biz basın mensuplarını öven konuşmaları, partinin ileri gelenlerinin de salona girdiğimiz andan itibaren şahsıma ve diğer basın mensubu arkadaşlarıma gösterdikleri yakın ilgi için teşekkür ediyorum.

Tebrik’im ise kongreyi baştan sona izleyen AK Parti İlçe Başkanı sevgili kardeşim Fevzi Bora içindir. Kongre de yapılan konuşmalarda iktidar olan partisine hayli sataşmalar yapıldı. Kendisi konuşulanları ve yapılan eleştirileri büyük bir olgunlukla dinledi ve olumsuz tepki vermedi. Ancak, kongre sonrasında eleştiri yapanlarla birebir görüşerek yapılan eleştirilerin haksız eleştiriler olduğunu kendilerine detaylı bir şekilde anlattı. Görebildiğim kadarıyla da onları ikna etti. Zaten sulhtan, huzurdan yana olan ve kavga etmeyi sevmeyen Fevzi Bora’yı bu özelliklerinden ötürü tebrik ediyorum. 

Bu yazı toplam 1948 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim