• BIST 105.699
  • Altın 327,568
  • Dolar 6,2402
  • Euro 6,8779
  • Sakarya : 11 °C

Cevat Abinin ardından

Salim Özyılmaz

Cevat Ayhan tanıdığım en mükemmel insanlardan biriydi. Üç dönem Milletvekilliğinin yanı sıra Bayındırlık Bakanlığı da yapan bu değerli büyüğümüzü 80 yaşında kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim.

Yakinen tanıdığım bu değerli büyüğüm üzerinde Bakanlık ve Milletvekilliği gibi unvanları taşımasına rağmen insanlığından, efendiliğinden, samimiyetten, hatır ve kadir bilirlikten hiç vazgeçmedi ve bu konularda kimseye taviz vermedi.

Yıllarının büyük kısmını siyasi arenada geçirip lekesiz bir şekilde aramızdan ayrılan siyasi belki de ilk ve tek olarak kalacaktır. Cevat Abi siyasi hayatında eline birçok önemli fırsatlar geçmesine rağmen onlardan yararlanmayı aklına bile getirmedi ve sade geldi ve sade bir şekilde de aramızdan ayrılarak ebedi istirahatgahına yolcu edildi.

Bakanlık yaptığı dönemde Sakarya’ya yaptığı yatırımlar ve hizmetler saymakla bitmez. Duble yollardan tutun da köprülere kadar birçok hizmeti Sakaryalı hemşehrilerine sundu. Bakanlığında hizmetleri sadece Sakarya ile de sınırlı olmadı. Onun Ülke genelinde verdiği hizmetler o hizmeti alanlar tarafından unutulmadı ve bundan sonra da unutulmayacak. Bundan eminim.

3 dönem Sakarya Milletvekilliği ve 54.hükümette de Bayındırlık Bakanlığı yapmış bir değerli şahsiyetin bu kadar mütevazi olması, insanların arasında arkasında ve önünde koruma olmadan dolaşması, kibirli olmaması, insanlarla yakın ilişki kurması ve her zaman samimi olması insanları şaşırtmaktaydı. Aslında o değerli insan çizdiği bu çizgide yürürken siyasete adım atanlarla siyasetin içinde çürümüşlere ç ok önemli mesajlar veriyordu. Tabi anlayanlar için.

Bunu şunun için söylüyorum. Bugün şöyle etrafımıza baktığımızda bırakın 3 dönem Milletvekilliği ve Bakanlık yapmasını, sadece bir partiden aday adayı olduğunda bile kibir’inden yanından bile geçilemiyor. Bu tip insanlar etrafımızda hayli fazla olunca Cevat abinin değerini daha iyi anlıyoruz.

Cevat Ayhan büyüğüm uzun zamandan beri hayatını yatağa bağlı olarak sürdürdü. Bu değerli büyüğümüzü önceki gün kaybettik ve bugün de Çıldırlar mahallesinde toprağa verdik. Değerli büyüğüme rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun diye yüce Mevlama dua ediyor ve başta ailesi ve yakınları olmak üzere hepimizin başı sağ olsun diyerek yazıma nokta koymak istiyorum.

Bu yazı toplam 918 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim