• BIST 105.252
  • Altın 327,164
  • Dolar 6,2333
  • Euro 6,8674
  • Sakarya : 11 °C

Bunlar var ya bunlar!

Zihni Açba

Onun bu sözleri üzerine salonda bir alkış tufanı kopar. Büyük usta (!) bu sözleriyle, benim de şahsen mensubu olmakla gurur duyduğum bir siyasi hareketi yani MHP’ yi ve Ülkücü Hareketi itham etmektedir. Hiç unutamam o günü, içimde yaradır adeta. Bu sözlerin sahibi, bu ülkenin Başbakanıydı ve kıldığı Cuma namazının ardından katıldığı İl kongresinde sarf ediyordu bu sözleri. Esasen yüreğimi yaralayan, Sayın Erdoğan’ın o sözleri sarf etmesi değildi. Ona çok görmüyordum. Çünkü Üniversite yıllarından, Sarıyer’de futbolculuk Fatih’te Akıncı’ lık oynadıkları yıllardan aşinaydım ben onların alnı secde’ li insanları bile kolaylıkla tekfir (Kâfirlikle itham etme) etmelerine. O yüzden çok görmüyordum. 

Ama o konuşmanın yapıldığı kürsünün etrafında yer alan bizim tanıdığımız ve bizleri tanıyan bir takım siyasi figüranların, büyük bir şevk ve iştiyakla Genel Başkanlarının o sözlerini alkışlamaları ve salondaki partilileri coşturmaya çalışmaları idi asıl içimi sızlatan. İl Başkanından Belediye Başkanına, Milletvekillerinden İlçe Başkanlarına kadar o güruhun içerisinden; “Sayın Başbakanım siz ne diyorsunuz? Bizim o camiadan aynı saflarda namaz kıldığımız, aynı kıbleye döndüğümüz birçok insan var…” diyebilen bir Müslüman’ın çıkmamasıydı beni yaralayan. İtiraf ediyorum çok beddua ettim o iftiraya alkış tutanlara; “Allah’ım, sen bize bu zulmü reva görenlere öyle bir mahcubiyet ver ki birbirlerinin yüzüne bakmaya utanır hale gelsinler” diye.
İlâhiyatçı bir dostumun “Neye inanıyorsanız din o dur.” şeklindeki bir ifadesini hatırlıyorum. Açıklamasını da yapıyordu ardından. Evet, neye inanıyorsanız sizin dininiz odur. Ama sorduğunuz şey, Allah indinde din’ in ne olduğu ise; o İslâm’dır ve Müslüman, işte o dine uyan bir hayat tarzı sürmekle yükümlüdür. Sahip olunan mal- mülk, güç- kudret, makam ve mevkiler, kulun o yükümlülüğünü asla ortadan kaldırmaz. Yükümlülüklerimiz ise gayet açık ve nettir. Allah’ın emirlerini yerine getirmek, yasaklarından uzak durmak.
Ben bir Bayındırlık Bakanı hatırlıyorum, biraz hafızanızı zorlarsanız sizler de hatırlarsınız. Hakkında yolsuzluk iddiaları ortaya atılmıştı. Mensubu olduğu siyasi partinin Genel Başkanı’nın ağzından konuya dair çıkan tek beyan; “Bakanlıktan istifa et ve aklan.” ifadesi oldu ve o bakan, sadece Bakanlık görevinden değil, milletvekilliğinden de istifa ederek aklandı. Yine bir Büyükşehir Belediye Başkanı hatırlıyorum yakın geçmişte hakkında yolsuzluk iddiaları ortaya atılan. Mensubu olduğu siyasi partinin Genel Başkanıyla görüşme talebine, Genel Başkanın verdiği cevap ve konuya dair yaptığı açıklama yine tek cümlelik bir açıklamaydı; “İstifa et ve aklan…”. 
Mesele, bahse konu kişilerin suçluluğu veya suçsuzluğu meselesi değildir bize göre. Suçlu da olabilirler suçsuz da. Aklanabilirler de mahkûm da olabilirler. Mesele, yetki ve sorumluluk sahibi olanların, bu tip olaylar karşısında takındıkları tavırdır. Biz, bugün yaşanan gelişmeler karşısında takınılması gereken tavrın da bu olması gerektiğine inanıyoruz. Ancak görüyoruz ki; iktidar sahipleri ve bir şekilde bu rüşvet ve yolsuzluk sarmalından kendi çapları nispetinde nasiplenen bir güruh, toplumu “Yahu bu hırsızın hiç mi suçu yok ?” diye soran Nasreddin Hoca’ya rahmet okur hale getirmişlerdir. Ümit ediyoruz ki; hiçbir gizli ve karanlık yanı kalmadan, bütün boyutlarıyla açığa kavuşur bu yolsuzluk ve rüşvet operasyonu. 
Yazımın başında değinmiştim ya “Yürek yaram” diye.Sonunu da onunla bağlamak geldi içimden. Seslenmek istiyorum o salonda yöneltilen haksız itham ve iftiralara alkış tutan ilimizin siyaset figüranlarına. Biz var ya biz! Biz, Fatiha’yı biliriz, bildiğimize iman ederiz, iman ettiğimizle de amel ederiz.
Peki ya Siz?

 

Bu yazı toplam 1309 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim