• BIST 110.418
  • Altın 329,086
  • Dolar 6,1766
  • Euro 6,7922
  • Sakarya : 22 °C

Belediye Ak Belde kamburundan kurtulmalı

Salim Özyılmaz

Yapılan seçim sonrası iş başına gelen Bilal Soykan ve arkadaşları görevlerine başladı.  Yenilik ve yenilenme her zaman olumlu sonuçlar verir. Yenilenme siyaset için çok geçerlidir.

31 Mart seçimi de Akyazı Belediyesinde yeniliği de beraberinde getirdi. Bir önceki başkan Partisi tarafından tekrar aday gösterilmeyince aday gösterilen Bilal Soykan yapılan seçimi farklı bir şekilde kazanarak makama oturdu.

Bilal Soykan ve arkadaşları için bugünleri cicim günleri olarak değerlendiriyorum. Zira Başkan Soykan ve yardımcıları henüz Belediyenin durumu ile ilgili net bilgilere istedikleri gibi ulaşmadıkları için ve gelenleri ile gidenleri de çok olduğu için bugünleri biraz rahat bir şekilde geçirmeyi yeğlemiş görünüyorlar.

Bilal Soykan’ı en iyi tanıyanlardan biriyim. Soykan Başkan hesabı kitabı iyi bilir. Bunun yanında dürüsttür ve milletin parasını çarçur etmeyeceği gibi kimseye de yedirmez. Bunu hem iş hayatında hem de Kuzuluk Belediyesi Başkanını iken de ispatlamıştır. Zaten makama oturur oturmaz Belediyenin sırtında adeta kambur olarak durmakta olan AK Belde ile ilgili geniş çaplı bir çalışma başlattığını duyuyorum. Bilal Başkan demek oluyor ki, önceliği AK Beldeye ayırmış. Dışarıdan bakıldığında o çalışma bu düşüncemi doğruluyor.

AK Belde’nin edinebildiğim bilgilere baktığımda 20-30 milyon lira arasında borcunun olduğu söyleniyor. AK Belde’nin son 5 yıl içinde görev yapan yetkilileri yönetmekte oldukları Şirketi 38 çalışanı ve tek kuruş borcu olmadan ve bir miktarda canlı parayı kendilerinden önceki yönetimden devir almışlardı. 5 yıl içinde şirket bakın ne hale gelmiş. Batmış da ağlayacak kimsesi kalmamış.

Şu an itibarıyla AK Beldenin gerçek anlamda ne kadar borcu var bilinmiyor. Yukarıda verdiğim rakam sadece söylenti. Gerçek rakam başlatılan çalışmanın ardından belli olacak ve Bilal Başkan tarafından da düzenlenecek olan bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulacak diye umut ediyorum.

AK Belde nasıl ki Belediyenin sırtında kambursa, Yıldız konutları da AK Beldenin sırtında bir kambur ve taşınamayacak kadar da ağır bir yüktür. Bu yükü yeni başkan ve yönetiminin kaldırması kesinlikle mümkün değildir. Bilal Başkanın yapacağı basın toplantısında yıldız konutlarına ağırlık vermesini ben şahsen bekleyenlerdenim.

Tabi AK Beldenin 20 milyon liranın üzerinde borcu var diyoruz ama peki Belediyenin ne kadar borcu var diye de düşünmeden edemiyoruz. Bu konuyla ilgili olarak rakamlar adeta havada uçuşup duruyor. Kesin olmamakla birlikte aldığım son bilgiye dayanarak söylüyorum Belediyenin de borç miktarı 65 milyon liradan fazla.

Hal böyle olunca çiçeği burnunda bir Belediye Başkanı konumunda olan Bilal Soykan bu borçları nasıl ödeyecek ve söz verdiği gibi Akyazılılara nasıl hizmet edecek. Bunları düşününce aklımdan da iyi ki ben Bilal Başkanın yerinde değilim diyebiliyorum.

Kestiği tüm çekleri geri dönen, yukarıda belirttiğim gibi 20-30 milyon lira arasında borcu olduğu söylenen AK Beldenin bundan sonraki süreçte Belediyeye bir yararı olacağını hiç mi hiç düşünmüyorum. O bakımdan Belediyenin bu kamburdan kurtulmak için yapması gereken ne ise onu zaman geçirmeden yapmalıdır.

Biz basın mensupları ve dolayısıyla basından gelişmeleri takip etmekte olan Akyazılılar gözlerini Bilal Başkanın yapacağı basın toplantısına ve o toplantıda yapacağı açıklamalara ve basın mensuplarının soracağı sorulara nasıl cevaplar vereceğine çevirmiş durumdadır.  Bilal Başkanın yapmayı düşündüğü basın toplantısına hazırlıklı gelmesi benim temennimdir. Zira o basın toplantısında açıklayacağı rakamlar, bir önceki dönem içerisinde gerek Belediyeye gerekse AK Beldeye giren personelin sayısı nereden nereye çıkmış, yıldız konutlarında son durum nedir, Belediye ve AK Beldenin kimlere borcu var, gerçek borç miktarı nerelere ulaşmış bütün bu gizemli rakamları öğrenmiş olacağız. 

Bu yazı toplam 2518 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim