• BIST 111.973
  • Altın 326,930
  • Dolar 6,1629
  • Euro 6,7591
  • Sakarya : 22 °C

Akbalık Güreşleri üzerine

Salim Özyılmaz

Bayramın ikinci günü olan Cumartesi günü Akbalık güreşlerinin 56.yapıldı. Bir önceki yıl dikkate alındığında güreşlere gelen pehlivan sayısı azdı.

Akbalık’ta birinci olmuş ve altın kemer kazanmış bazı pehlivanların aynı gün başka yerlerde yapılan güreşlere katıldıkları için Akbalık’a gelmedikleri görüldü. Akyazılı güreş severler aynı gün başka yerde güreş yapılmasına izin veren Yağlı Güreşler Federasyonuna tepki gösterdi.

Ben de Akyazılı güreş severlerle aynı düşüncedeyim ve tepkilerinde haklı olduklarını düşünüyorum. Mademki günleri Federasyon ayarlıyor. O zaman aynı gün birkaç yerde güreş yapılmasına izin vermemeli diyor ve bende tepkimi ortaya koyuyorum.

Bu yılki Akbalık güreşlerinde hem seyirci hem de protokol bakımından bir düşüş olduğu gördüm. Bunu ben bayrama bağladım. Zira güreşlerin yapıldığı gün ramazan bayramının ikinci gününe rastladı. O nedenle birçok güreş sever güreşleri izleme yerine bayramı yakınları ile geçirmeyi tercih etti diye düşünüyorum.

Bilindiği gibi Akbalık güreşlerinin 4 yıl üst üste ağalığını yapan İdris Caymaz verdiği ödüllerle çıtayı hayli yukarılara taşımıştı. Bu yıl ne olur diye düşünürken baktım ki, bu yıl geçmiş yıllardan farklı bir şey olmadı ve önemli sayılabilecek bir eksiklikte görmedim. Bunu ifade etmek isterim.

Güreşlerin bu yılki ağası sevgili kardeşim Mehmet Öztürk ağalık görevini başarıyla yaptığına inanlardanım. Belki eski ağaya göre bu konuda biraz tecrübesizdi ama yine de üstlendiği görevini başarıyla tamamladı.

Akbalık’ta ikinci kez ağa atamayla görev alıyor. Bir önceki yıl İdris Caymaz Belediye Başkanının isteği üzerine arttırma yapılmadan ağalığına nasıl dev am ettiyse Mehmet Öztürk de yine Belediye Başkanının isteği üzerine arttırma yapılmadan tekrar ağa olduğunu yapılan anonsla öğrenmiş olduk. Yapılan bu işlem doğru mu yanlış mı, yasalara uygun mu değil mi bilemem. Bildiğim şudur göstermelikte olsa yine de bir ağalık arttırması yapılmalıydı.  

Küçük boylardaki güreşler gerçek bir ifadeyle kıran kırana geçti diyebilirim. Küçük boylara Büyük Ortayı da ekleyebilirim. Bu boydaki güreşlerde hakikaten kıran kırana geçti ve güreşlerin galibi puanlama sonunda belirlendi.  Bu durum bu boydaki güreşçilerin kalitesini gösterdi ve yaptıkları güreşlerin güreş severler tarafından beğenilmesinde önemli rol oynadı.

Güreş ağasını iki konuda kutlamak istiyorum. İlki güreş sırasında kendileri için ayrılan yerde güreşleri izleyen Akbalık ve çevre Mahalle büyüklerinin yanlarına giderek onların bayramlarını kutlaması, hal hatırlarını sorması ve onlarlar birlikte bir müddet güreşleri izlemesi, ikincisi ise Akbalık güreşlerine uygun ağalık kıyafetini giymesiydi. Bu davranışı güreşlerin asıl sahiplerini fazlasıyla memnun ve mutlu etmiştir diye düşünüyor ve o nedenle kendisini kutluyorum.

Yine güreş ağası güzel bir ev sahipliği örneği verdi. Gelen misafirlerine, güreşçilere, protokole izzet ikramda kusur etmedi. Plaket dağıtımı yapılırken güreşlere katkı sağladıklarını bildiği basın mensuplarını da unutmaması güzelliğine bir güzellik daha kattı. Basın için ayrılan yerde otururken benim de plaket almam için ismim anons edildi ama ayağıma giren kramp nedeniyle plakete almak için alana inemedim. Benim adıma plaketi can dostum Kenan Certel aldı. Yanlış anlaşılma olmaması için böyle bir açıklamak yapma gereği hissettim.

Cumartesi günü gerçekleşen güreşlerde iki olumsuzluk gördüm. Birincisi basın için ayrılan yerin hemen yanı başında bir dozer kepçesine bağlanan ekranın basın mensuplarının önünü kapatması v e bir b ölümde yapılan güreşleri gereği şekilde seyredememesiydi. Gelecek yıl kurulan ekran yerinin mutlaka değiştirilmesi lazım. Hatırlatmakta yarar gördüm.

 İkincisi ise Yılmaz Burucu isimli Antalya bölgesi güreşçisinin olumsuz tavrıydı. Hakem heyeti herhalde ona gereken cezayı verir diye düşünüyorum. Atamızın ifade ettiği gibi bize ahlaklı ve centilmen sporcu gerekli. Hele hele ata sporumuzu icra eden güreşçilerimizin bu kurala daha faz la uyması gerekiyor. Haklıdır değildiri tartışmıyorum. Ama o davranışı kabul etmiyorum. Bunu söylemek istiyorum.

Yiğidi öldür ama hakkını teslim et diye bizde çok mükemmel bir atasözü vardır. Birçok konuda sınıfta kalan Akyazı Belediyesini bu organizasyonda bazı ufak tefek aksaklıkların dışında sınıfını geçtiğini gördüm. Bu konuda kimin emeği geçtiyse hiç ayırım yapmadan hepsini teker teker kutluyorum. İnşallah gelecek yıllarda sıfır hatayla yapacakları organizasyonlarla karşımıza gelirler.

Evet, bir Akbalık güreşlerini daha geride bıraktık. İnşallah seneye ömrümüz olursa tekrar Akbalık’ta buluşmak üzere diyor ve bütün okurlarımın bir gün önce geride bıraktığımız ramazan bayramlarını kutlayarak yazıma noktayı koyuyorum.

Bu yazı toplam 1165 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim