• BIST 115.642
  • Altın 318,720
  • Dolar 6,1029
  • Euro 6,5856
  • Sakarya : 8 °C

Ak Parti Kongresi

Salim Özyılmaz

AK Parti Akyazı İlçe kongresi yapıldı. Cumartesi günü Sosyal Gelişim Merkezinde gerçekleşen kongrede seçimlere tek listeyle gidildi ve Ankara onaylı mevcut başkan Fevzi Bora bir kez daha başkan seçilerek güven tazelemiş oldu.

AK Partili Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve Partili yetkililer sürmekte olan kongrelere hayli ilgi gösteriyorlar. Nitekim Akyazı İlçe kongresine Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Milletvekilleri Recep Uncuoğlu, Ayhan Sefer Üstün ve Mustafa İsen’le birlikte Koordinatör Düzce Milletvekili Ayşe Keşir ile birlikte İl ve komşu İlçe yöneticilerinin yapılan kongreye katılmalarını gösterilen ilgiye örnek gösterebilirim.

Seçimli kongre denildiğinde benim aklıma en az iki listeyle girilen ve rekabetin, mücadelenin ve güçlü olanın kazanması gelir. AK Partinin yapılan kongrelerinde bu durumu görmek mümkün olmuyor. Yapılan tüm kongrelerinde seçime tek listeyle giriliyor ve parti içi demokrasi işletilmiyor.

Cumartesi günü de durum aynıydı ve değişen bir şey olmamıştı. Kongre öncesi ben adayım diye açıklama yapanların sayısına baktığımızda dörttü. Kongrede ise sadece tek liste seçime girdi ve rakip olmadığı içinde seçimi kazanan o tek liste oldu.

Adayım açıklaması yapan ancak Genel Merkez tarafından kabul görmeyen diğer adayların yapılan kongrelerde sessiz kalmalarını da ben şahsen anlamış değilim. Genel Merkez ve adaylığını açıklayanlar bu duruma parti içi disiplin gözüyle bakıyorlarsa o zaman adaylıklarını açıklamalarına gerek yok derim. Çünkü adaylığını açıklasan da açıklamasan da son sözü Genel Merkez veriyor. O nedenle adaylık açıklamasına gerek yok diyorum.

Bir önceki seçimde Osman Karaoğlan aday olmuş, Genel Merkezin ısrarlarına rağmen adaylığını çekmemiş ve liste hazırlayarak kongreye gelmişti. Seçime gelindiğinde divana listesini veren Karaoğlan sudan bahanelerle seçime sokulmamıştı. Ben bu durumu parti içi disiplinle geçiştirmek kesinlikle mümkün değildir diye bağlamak istiyorum.

Kongrede konuşma yapanların ortak noktada birleştiği tek husus 2019 genel seçimleri oldu. Konuşmacılar 2019 seçimlerinin çok önemli olduğunu vurguladı ve AK Partinin bu seçimi mutlak surette kazanması gerektiğinin altı kalın çizgilerle çizildi.

Gerçekten de 2019 yılında yapılacak olan (şayet gününde yapılırsa) genel seçim hem partiler hem de Millet olarak bizim için de önemli. Bu seçimde yüce Millet geleceğini oylayacak. O nedenle Millet olarak bizim içinde önemli. Bakalım seçim sonunda 50 artı 0,01’i hangi parti alacak.

Kongrede konuşanlardan biri de belediye başkanı Hasan Akcan’dı. Akcan Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu’na getirdiği hizmetleri için teşekkür ettikten sonra sözü asfalta getirdi ve Akyazı’nın asfalt ve yol sorunu yüzde 80 bitti dedi. Geri kalan yüzde 20’nin yapımı için de daha önlerinde 18 ay olduğunu söyleyiverdi.

Akyazılı olmayıp da kongre katılanlar belediye başkanı Akcan’ı bu açıklamasından ötürü mutlaka kutlamış ve belki de içinde alkışlamıştır. Ama o kongreye katılıp Akyazı’nın asfalt ve yol durumunu iyi bilenler ise o sözlere gülememiş, alkışlayamamış, sadece gülümsemekle yetinmişlerdir.

Hasan Akcan’ın önünde 18 ay gibi bir zaman var ama yolu bozuk olan, açık havalarda toz yutan, yağışlı havalarda çamurdan yolunda yürüyemeyenlerin bırakın 18 ayı 18 dakikaları bile yok. Çünkü onların artık dayanacak güçleri bile kalmadı. Aynı KUZULUKLULAR gibi.

STK başkanlarından Şener Bayraktar, Emin Üstün, Mustafa Demiralay ve Hüseyin Kaliç’i gerçekleşen AK Parti İlçe kongresine katılanlar arasındaydılar. Birde daire müdürü olarak İlçe Milli Eğitim Müdürünü kongrenin yapıldığı merkezin çıkış kapısı önünde gördüm.  Onun kongrenin yapıldığı yerde ne işi varda doğrusu anlayamadım.

Kongrede dikkatimi çeken bir husus daha vardı. Henüz sakalı çıkmamış, bıyığı terlememiş şık giyimli üç pırıl pırıl gencimizi salonun ön bölümünde ayakta dururlarken gördüm. Bu gençler kim diye bir araştırma yaptığımda gençlerimizin bir derneğe mensup olduklarını öğrendim. Buraya kadar güzel ama sonrasında o gençlerin aynı derneğin başkanı olduğunu öğrendiğim kişiye özel korumalık yaptıklarını görünce ise son derece üzüldüm. Dernek başkanı kimden korkuyor ki, korunma ihtiyacı hissediyor. Bu görüntüler karşıdan bakıldığında hiç hoş görünmüyor. Başkana hatırlatmak istiyorum.

Kongre Delegeleri tarafından onaylanan listeye baktığımda 19 kişilik yönetim kurulu içinde 10’nun eski yöneticiler olduklarını gördüm. 9 isim ise yeniydi. Yine eskilere baktığımda Fevzi Bora’nın çok sayıda partilinin itirazlarına rağmen bazı isimlerden kopamadığını onları tekrar listesine aldığını gördüm. Bana sadece hayırlı olsun demek düşer bende hayırlı olsun diyorum.

Sonuç olarak sessiz, sade, gürültüsüz ve patırtısız bir kongre izledik. Bana kongreden memnun kaldın mı diye sorarsanız size vereceğim cevap kocaman bir hayır olur. Çünkü biz gazeteciler bu tür seçimlerde rekabet olsun, listeler yarışsın güçlü olan kazansın isteriz. Onun için bu sorunuza hayır diyorum. Herhalde beni anlamışsınızdır. 

Bu yazı toplam 1725 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim