• BIST 114.415
  • Altın 326,624
  • Dolar 6,1516
  • Euro 6,6641
  • Sakarya : 12 °C

Ak Parti Kongreleri

Salim Özyılmaz

Ak Partinin kongreleri geldi çattı. Takvim işlemeye başladı ve AK Parti işe delege seçimleriyle başladı. Bu kongreyi muhalefette olan bir parti yapıyor olsaydı İlçe başkanını ve onunla birlikte çalışacak olan yönetim Kurulu üyelerini bulmakta zorlanırdı. Ama kongreyi iktidar partisi yapıyor olunca işler değişiyor ve bu defa adaylık için müracaat etmiş olanlar arasında kimi seçelim sıkıntısı baş göstermeye başlıyor. Bu durum siyasetin doğasında var. Her zaman iktidar partisinden aday olmak için yarışanların sayısı fazla olur. Bu durumu normal karşılamak lazım.

Takvim açıklanır açıklanmaz adaylarda bir bir ortaya çıkmaya başladı. İlçe Başkanlığı için ismi geçenlerin sayısı şu an itibarıyla üç. Bunlar şu anda İlçe başkanlığını yapmakta olan Fevzi Bora, Partiye gönül verenlerden biri olan Adem Sağlam ve Saadet Partisinden AK Partiye geçenlerden biri ve şu anda Yönetim Kurulu üyesi olan Eyüp Demirtaş.

Bugünlerde İlçe Başkanlığı için konuşulan bir isim daha var. O da eski İlçe başkanı ve iş adamı Osman Karaoğlan. (Duba)Zaman zaman bir araya geldiğimizde bu konuyu konuşuyoruz. Bana şu ana kadar İlçe Başkanlığına adayım demedi. Sadece Genel Merkez İlçe başkanı sen olacaksın derse görevden kaçmam olurum diyor. Bana göre akıllı bir taktik ve akıllı bir açıklama.

Kongrelerle ilgili olarak takvim işlemeye ve adaylar da bir bir ortaya çıkmaya başladı ama yapılacak olan kongrede ortaya çıkan o adaylar acaba demokratik bir ortam da seçime girebilecekler mi? İşte burası biraz muamma.

Sebebi gayet açık. AK Partide bugüne kadar yapılan seçimler hep tek listeyle yapılmış. İkinci bir listeye şans ve onay verilmemiş. Bu seçimde de böyle olacak gibi ben de bir izlenim var. Tabi ki bekleyip görmek lazım.

Adaylarda benim gibi düşünüyor olmalılar ki, Ankara yoluna gitmeye hazırlanıyorlar. Belki de gidenler bile olmuştur. Eğer yapılacak olan kongrede tek liste dayatması hasıl olursa o zaman Ankara’da kim güçlüyse o aday olur.

Şimdi adayları tek tek incelediğimizde ortaya çıkan manzara şu; Mevcut ve şu anda iş başında olan İlçe başkanı Fevzi Bora tekrar aday olmaya en yakın isim. Sebebi Akyazı’da partisine kazandırdığı başarıdır. Son yapılan referandumda AK Parti Akyazı oy oranı bakımından bırakın Sakarya’yı Marmara Bölgesinde birinci sırada yer alıyorsa Genel Merkez o Başkanı kolay kolay değiştirmez diye düşünüyorum. O nedenle Fevzi Bora’yı rakiplerine oranla birkaç adım önde olduğunu söyleyebilirim.

Diğer aday Adem Sağlam ise parti kurulduğundan beri bir nefer gibi çalışmış ama bir türlü hedefine ulaşamamış bir isim. Bu sefer hedefe varabilme adına işi sıkı tutuyor. Ankara ile sıkı temasta olduğunu gözlemliyorum. Adem Sağlam Ankara’dan bir ışık görmüş olacak ki adaylığını erkenden açıklayanlar arasındaki yerini almış.

Bir diğer aday Eyüp Demirtaş ise adaylık sürecini sessiz ve derinden götürmeye çalışıyor. Demirtaş Ankara’dan ziyade İlçe genelinde çalışıyor ve yapılacak olan kongreye Genel Merkez müdahale etmeyip isteyen aday olabilir derse o da kendini şanslı görüyor.

Milletvekillerine gelince; Recep Uncuoğlu, Ayhan Sefer Üstün ve Ali İhsan Yavuz’un tavırlarını mevcut İlçe başkanından yana koydukları söyleniyor. Şaban Dişli ise yıllardan beri aynı safta siyaset yaptıkları

Adem Sağlam’la birlikte hareket eder diyorum. Diğer Milletvekilimiz Mustafa İsen ise şu ana kadar rengini belli etmemiş durumda.

Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı, mevcut İl Başkanı ve mevcut Akyazı Belediye Başkanının İlçemiz kongresi ile ilgili olarak takınacakları tavrı ben şahsen önemsiyorum. Çünkü yapılacak olan İlçe kongreleri ve ardından gerçekleşecek olan İl Kongresi onlar için büyük önem arz ediyor. O nedenle o isimlerin takınacakları tavır ve kimi desteleyecekleri gerçekten önemli.

Akyazı İlçe kongresi Ekim ayında yapılacak. İki aydan fazla olan bu zaman dilimi siyasette hayli uzun bir zamandır. O zaman içerisinde köprülerin altından çok sular akıp gidecek ve bugün falancanın yanında yer alanlar yarın filancanın yanında yer alabilirler. Yine bu zaman dilimi içinde adayların sayısı artabilir ve o adaylar destekleyicilerini arttırabilir ve belki de aday olabilecek seviyeye gelebilirler.

 

Son olarak şunu söylemek istiyorum; Yapılacak olan kongre hayırlı bir kongre olur. Birden fazla aday çıkar kıyasıya geçen bir mücadele yaparlar ve kim güçlüyse o İlçe başkanı olur. Ben böyle düşünüyorum. Ama temennim şudur; Akyazı’yı daha ileriye taşıyabilecek, yeri geldiğinde Akyazı için yumruğunu masaya vurabilecek ve kısaca Akyazı’yı uçuracak güçlü bir yönetimin iş başına gelmesidir.

Bu yazı toplam 1198 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim