• BIST 119.956
  • Altın 309,997
  • Dolar 6,0657
  • Euro 6,5682
  • Sakarya : 11 °C

Adaylar sahaya indi

Salim Özyılmaz

31 Mart günü yapılacak olan Mahalli İdareler seçiminde Partilerin Belediye Başkan adayları nihayet belli oldu. Buna göre AK Parti Bilal Soykan, İYİ Parti Adem Güner, SP Selman Demirtaş ve BBP’de Nayim Yolcu’yu aday gösterdi.

Adaylıkları kesinleşenler sahaya indi ve çalışmalarına başladı. Adaylar arasında ilk sahaya inen isim Saadet Partisi adayı Selman Demirtaş oldu. Demirtaş saha çalışması bakımından rakiplerine hayli fark atmış durumda. Kendisi de bunun farkında.

11 adayla yarışa giren AK Partide ipi göğüsleyen isim Bilal Soykan oldu. Kapanan Kuzuluk Belediyesinin son Belediye Başkanı unvanını da elinde bulunduran Bilal Soykan da ismi açıklanır açıklanmaz birlikte hareket ettiği arkadaşlarıyla sahaya indi ve o da çiçeği burnunda İlçe Başkanı Mesut Ekrem’i ve kendisiyle birlikte yol yürüyen arkadaşlarını da yanına alarak çalışmalarına tempolu bir şekilde başladı.

İYİ Parti ise adayını belirlemede hayli geç kaldı diyebilirim. Güçlü bir isimle seçime girmek isteyen İYİ Parti bu düşünce içinde Ali Şener Bayraktar, Yaşar Yazıcı ve Murat Öz’e son olarak da Mehmet Barutçu’ya teklif götürdü. Teklif götürülenler nazik bir dille kendilerine iletilen teklifi geri çevirdiler. Bunun üzerine İYİ Parti bu defa kendi içinden biri olan Adem Güner’i aday gösterdi

Mart ayının son günü yapılacak olan yerel seçiminde Belediye Başkanlığı için aday gösteren bir diğer parti ise Büyük Birlik Partisi (BBP) oldu. Büyük Birlik Partisi kendi partilerinde yer bulamayanların en fazla uğradıkları ve nabız yokladıkları parti oldu. Bu partide sonunda ilk açıkladığı isim olan İlçe Başkanı Nayim Yolcu’yla seçime gireceğini açıkladı. Böylece seçime girecek olan bütün partiler adaylarını belirledi ve kimi hızlı ve tempolu, kimi ağır ve temposuz bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye başladı.

Çalışmalarını sürdürenlerin arasında olan ve yola da ilk çıkan aday unvanını elinde bulunduran Saadet Partisi Belediye Başkan adayı Selman Demirtaş önceki gün misafirimdi. Beraberinde İlçe Başkanı Şeref Tan olduğu halde büroma geldi ve iki saate yakın siyaset ve mahalli seçimleri konuştuk. Demirtaş konuşması sırasında bu seçimde çok iddialıyım dedi. Gittiğimiz her yerde büyük ilgi gördüğünü ve sonunda kazananın kendisi olacağını söyledi.

Selman Demirtaş ayrıca Akyazı’nın sorunlarını bildiğini, göreve gelmesi halinde yaptığı her türlü çalışma ve harcaması ile ilgili kendisine güvenip oy verenlere hesap vereceğini, Belediyenin parasını çarçur etmeyeceğini, kimseye diyet borcu olmadığını ve dolayısıyla belediyenin parasını kimseye peşkeş çekmeyeceğini söyledi ve Partisi tarafından Ankara’da yapılan tanıtım toplantısında kendisine de giydirilen cepsiz ceketin ne anlama geldiğini kısa ama öz bir şekilde bana aktardı.

Selman Demirtaş bu görüşmemizde milli görüş ruhuyla ve bismillah diyerek çalışmaya başladığını söyledi ve dürüstlük, doğruluk, tutumluluk, belediyenin parasını çarçur etmeme ve boşa harcamamanın hem kendisinin hem de mensubu olduğu partisinin şiarı olduğunun da altını çizdi. Görüşmemiz tamamlandığında kendisine şans ve başarı diledim ve beraberindeki İlçe Başkanı Şeref Tan’la birlikte kendilerini uğurladım.

İYİ Parti adayını en son açıklayan Partiydi. Açıklanan isim Adem Güner oldu. Adem Güner’le ismi açıklanmadan birkaç gün önce kendi işyerinde bir görüşme yaptım. Bu görüşmede şayet bu görev bana verilirse bana inananlara ve bu görevi tevdi edenlere mahcup olmamak için elimden gelenin fazlasını yapacağımdan herkes emin olmalıdır demiş ve ekleyerek de bu ağır yükün altından çıkmak için çok çalışacağım ve sonunda da başaran isim ben olacağım diye de cümlesini tamamlamıştı.

Adem Güner’de partisi tarafından aday gösterilir gösterilmez o da kollarını sıvayıp çalışmalarına başladı. Adem Güner’de dürüst, çalışkan biri. Bu meziyetlerini Muhtarlık döneminde gördük. Çıktığı yol hayli engebeli. Ama onun yılmayacağını ve ifade ettiği gibi başarmak için yapması gerekenden fazlasını yapacağından eminim. Bir saat kadar süren görüşmemizin ardından kendisine teşekkür ederek yanından ayrılmıştım. Şimdi de başarı diliyorum.

AK Partinin Belediye Başkan adayı Bilal Soykan’da harıl harıl çalışmaya başlamış. Henüz kendisiyle bir araya gelip seçimle ilgili bir görüşme yapamadım. Görüşme imkanı bulduğumda ben sorularımı sorup kendisinden karşılığını alacağım ve aldığım tüm bilgileri de sizlerle paylaşacağım. Bilal Soykan’a da başarılar diliyorum.

Gelelim Büyük Birlik Partisine; Bilal Soykan’la olduğu gibi partisi tarafından aday olarak açıklanan Nayim Yolcu’yla da siyasi ve Başkanlık konularını konuşma ve yüz yüze görüşme şansım olmadı. Olması halinde onunla ilgili düşüncelerimi, yaptığımız o görüşmenin tüm detaylarını sizlerle paylaşacağım. Şimdilik ona da başarı diliyorum.

Konuyu kapatmadan ve yazımı noktalamadan önce bir hususu da sizlerle paylaşmak isterim. Bildiğiniz gibi AK Parti’de başkanlık yarışına 11 aday adayı katılmıştı. Selçuk Yaşar’da bunlardan biriydi. Üç aydan fazla devam eden aday adaylığı süresi içinde Selçuk Yaşar ilginç bir çalışma yöntemi uyguladı. Sıcakkanlılığı, sevecenliği, girişkenliği, ilginç alan çalışması, sosyal medyayı çok iyi kullanarak herkesin gönüllerine girmesiyle hepimizde derin bir iz bıraktı. Özellikle bunu söylemeliyim.

Kendisini yine 11 aday adayı içinde seçime en hazırlıklı kişi olarak değerlendirdiğimi belirtmek isterim. Gerçekten kendi ifadesiyle bu seçime iki yıl önce hazırlanmaya başlayan Selçuk Yaşar aday adaylığı dönemindeki ilginç çalışma şekli ve hazırladığı projeleriyle biz Akyazılıların gönüllerinde taht kurdu diyebilirim. Yine o çalışma döneminde girmediği mahalle ve ev, tokalaşmadığı el bırakmadı desem sizleri yanıltmamış olurum.

Selçuk Yaşar’ın uyguladığı kendine özgü seçim çalışmasını çok tuttuğumu söylemeliyim. Gönüllere ancak bu tarz ve herkese örnek olabilecek çalışmalarla girilebileceğini herkese gösterdi. O nedenle kendisini yürekten kutluyorum. Bundan sonraki hayatında başarılar, mutluluklar ve sağlık diliyor ve gözlerinden öpüyorum.

Bu yazı toplam 1216 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim