• BIST 119.655
  • Altın 309,855
  • Dolar 6,0658
  • Euro 6,5664
  • Sakarya : 9 °C

Açıklanan Listeler Üzerine Yorumum

Salim Özyılmaz

24 Haziran tarihinde seçime girecek olan tüm partiler Milletvekili listelerini Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) verdiler. Yüksek Seçim Kuruluna verilen listeler ayrıca yine Parti yetkilileri tarafından basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Geneline baktığımda ben şahsen CHP’nin dışında kalan diğer Partilerin listelerini bir Akyazılı olarak beğenmediğimi söylemek isterim.

Önce iktidar Partisi olan AK Partinin listesinden başlayayım. Listeyi yaptığı iddia edilen Ali İhsan Yavuz birinci sırada. Arkasında Recep Uncuoğlu, onun arkasından da milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu geliyor. Çiğdem Erdoğan Atabek, Ali İnci, Ekrem Yüce ve Lütfi Bayraktar’da onları takip ediyor.

Bu sıralamaya baktığınızda listede Akyazılı olarak Kenan Sofuoğlu’nu görüyoruz. Şampiyonluklarına kimse laf söyleyemez. Ama siyaset onun işi değil. Onun işi spor. Hal böyle olunca Milletvekili seçilmesi halinde birçok Akyazılı Kenan Sofuoğlu’ndan hizmet alabilirmiyiz endişesi taşıyabilirler. Nitekim ben şahsen bu endişeyi taşıyorum.

Kenan Sofuoğlu için siyaseti bilmiyor dedim ya, önceki gün Partisinin İl binasında gerçekleşen aday tanıtım toplantısına lüks otomobiliyle gelmesi bile siyaseti bilmediğinin açık bir örneği olarak değerlendirilebilir. Zira hem yerel hem de ulusal basında bu konu hayli işlendi.

Milletin geçim sıkıntısı çektiği şu günlerde böylesine lüks içinde olan birinin Milletvekili olması halinde tabana nasıl ineceğini bilen varsa bana da söyleyebilir. Onun için ben bir Akyazılı olarak daha aktif ve siyaseti bilen, bize daha iyi hizmet getirebilecek Akyazılı bir kişinin listede olmasını isterdim.

Milletvekili olmak istiyorum diye adaylık müracaat bile yapmamış olan Kenan Sofuoğlu’nun listeye dahil edilmesi ve seçilebilecek bir sıraya konulması AK Partiye yıllarını vermiş, her kademesinde hizmet etmiş ama sıralamaya girememiş, ya da istediği sırada yer bulamamış olan AK Partilileri mutlaka üzmüştür. Sakın yanlış anlaşılmasın. Ben Kenan Sofuoğlu’na karşı biri değilim. Benim karşı olduğum siyaseti bilmiyor olması ve bu nedenle de bir Akyazılı olarak da kendisinden yararlanamayabiliriz endişesidir. 

Ana Muhalefet Partisi CHP bana göre Sakarya da en iyi listeyi yapan parti konumundadır. Yine söylüyorum bu düşüncemi bir Akyazılı olarak ifade ediyorum. Listeye baktığınızda 2-3 ve 4.sırada üç Akyazılının olduğunu görürsünüz. Seçilirler seçilmezler o ayrı bir husustur. Asıl olan CHP’nin üç Akyazılıya arka arkaya sırada yer vermesi biz Akyazılılara verdiği değeri göstermesi açısından önemsediğimi belirtmek istiyorum. Bu konudaki benim yorumum böyledir. CHP üst yönetimi Akyazılılara listede arka arkaya yer verirken Partililerden bazılarını kırmış ve üzmüş olabilir. Takdir edersiniz ki bu benim sorunum değil. Bu tamamen CHP Genel Merkezinin sorunudur. Bir kez daha söylüyorum ben listeleri bir Akyazılı gözüyle inceleyip değerlendiriyorum.

Gelelim MHP’ye. Zihni Açba bu sefer aday olmadı.  Birinci sıraya onun yerine İl Başkanı Levent Bülbül oturdu. Akyazılı hemşehrimiz İlçe eski Başkanı Ali Doğan Eroğlu’na 4.sırada yer verilmiş. Eroğlu ikinci sırada yer alabilmiş olsaydı seçilme şansı yüksek olurdu diye düşünenlerdenim. İYİ Partide Akyazılı İlker Özbudak kendine 5.sırada yer bulabilmiş. Saadet Partisinde de Akyazılı Şeref Tan 3.sırada yer almış. Hedefe varan isimler arasında yer almaları temennimdir.  

Listeler açıklandıktan sonra Akyazı’da şöyle bir tur attım. Siyaseti bilenler başta olmak üzere Partilerin yönetimlerinde görev alanların bazılarıyla görüştüm ve açıklanan listelerle ilgili karşılıklı olarak bilgi alışverişinde bulunduk.

CHP’lilerin dışında açıklanan listelerden mutlu olan Partili yok. CHP’liler bu seçimde hayli iddialı olduklarını söylüyorlar ve Milletvekili sayısını da hayli yükseklerde tutuyorlar. Bakalım bu umutları gerçeğe dönüşebilecek mi? Bende merakla bekliyorum.

AK Partide bir burukluk var. Açıklanan listeyi uygun bulanlarda var, şaşırdık diyenlerde var. Şaşırdık, bizim içinde sürpriz bir liste diyenlerin sayısı daha fazla.  Sayısı fazla olanların üzerinde durdukları en önemli husus listede daha etkin, siyaseti bilen ve sorun aktarıldığında o sorunun hal edilmesi için gayret gösterecek ve partiye uzun yıllardan beri hizmet etmiş Akyazılı bir ismin bulunması bizim açımızdan daha iyi olurdu diyor olmalarıdır.

Bu yazı toplam 620 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim