• BIST 105.252
  • Altın 327,164
  • Dolar 6,2333
  • Euro 6,8674
  • Sakarya : 11 °C

65 Ve Üstü Yaşlılar

Salim Özyılmaz

Bilindiği gibi “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının” ücretsiz ya da indirimli seyahat kartları yönetmeliği 4 Mart 2014 tarihinde yayımlandı. Yayımlanan bu yönetmelik hükümlerine göre 65 yaş ve üstü yaşlıların şehir içinde çalışan toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak yararlanması uygulanır hale geldi. Yine aynı yönetmelik hükümlerine göre bu kapsam içinde yaşlı yolcuları taşıyan araçlara da Devlet katkısı olarak her ay için 750 lira ödenmeye başlandı.

Bu uygulama Akyazı içinde geçerlidir. Akyazı-Adapazarı arasında toplu taşıma araçları ile yolcu taşımakta olan otobüs, midibüs ve minibüslerin yaşlı yolcularını ücretsiz olarak taşıması yayımlanan bu yönetmelik hükümlerine göre mecburi hale getirildi.

Yönetmeliğin uygulanmaya başlamasının ardından bu haktan yararlanmak isteyen yaşlıların Adapazarı’na giderek çıkarttıkları kartları şoförlere gösterdikten sonra makineye okutup yerlerine otururken bazı sürücülerle (şoförlerle) yaşlılar arasında zaman zaman tatsızlıkların yaşandığına dair çok sayıda şikayetler aldım. Almaya da devam ediyorum.

 Eğer ortada bir sorun varsa şoförlerde o sorun çözmek istiyorlarsa onların müracaat edecekleri adres seyahat eden yaşlılar değil, müracaat edecekleri adres Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesidir. Bunu yanlış düşünce içinde olan şoförlere hatırlatmak isterim. Tabi her iki kurum sizi dinlerse.

Bu konu geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclisinde konuşuldu. MHP’li Meclis üyesi ve grup başkanı Erkal Etçioğlu tarafından konu edildi ve Meclis ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’da bürokrat ve konuyla ilgili müdürlerine sorunu araştırın ve bir daha sorun yaşanmaması içinde gerekli tedbirleri alın talimatı verdi. Bu düşüncede ısrarcı olan şoförlerin bilgilerine sunmak isterim.

Akyazı-Adapazarı arasında toplu taşımacılık yapan otobüsler gibi Kuzuluk-Akyazı ve Kuzuluk-Adapazarı arasında yolcu taşımacılığı yapan Midibüslerde var. Onlarda da kart usulü aynen uygulanıyor. Yani 65 yaş ve üstü yaşlılar gidecekleri yere ücretsiz olarak taşınıyorlar.

Bu Midibüslerle en çok seyahat edenlerden biriyim. Kuzuluk Midibüs şoförlerinin özellikle kartla ücretsiz olarak seyahat edenlere sert davrandıklarını, onların gururunu kıracak bir davranış içinde olduklarını ne duydum ne de gördüm. Benim gördüğüm yolculara daima hoşgörüyle yaklaştıklarıdır. Bu nedenle Kuzuluk Midibüs şoförleri, onlara yön veren ve yöneten Kooperatif Başkan ve yöneticilerini, Kooperatif Müdürünü tebrik ediyorum.

Tebrik ettiğim Kuzuluk Kooperatifi başkan ve yöneticileri ile Kooperatif Müdüründen Çarşamba günleri Kuzuluk-Akyazı arasında seyahat eden yolcuların midibüslere binmekte zorlanma, çoğu zaman da ayakta seyahat etme, zaman zaman da çok dolu olduğu için midibüslere binememe gibi sıkıntıları var. Çarşamba gününe mahsus bu sıkıntıyı gidermenizi sizden bekliyorum.

Bu yazı toplam 1955 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim