• BIST 111.713
  • Altın 327,183
  • Dolar 6,1647
  • Euro 6,7569
  • Sakarya : 22 °C

30 Mart 2014-30 Mart 2018

Salim Özyılmaz

30 Mart 2014 yerel yöneticiler için önemli gündür. Çünkü onlar 30 Mart 2014 günü yapılan seçimlerde bulundukları görevlere seçildiler.

30 Mart 2018 Cuma günü bu yöneticiler tamı tamına 4 yıllarını doldurmuş olacaklar ve artık son yıla doğru adımlarını saymaya başlayacaklar.

Zaman ne kadar çabuk geçiyor değil mi? 2014 yılında yapılan mahalli seçimler sanki dün yapılmış gibi geliyor seçilmiş insanlara. Halbuki 30 Mart 2018’debir de bakıyorlar dördüncü yıllarını tamamlamışlar ve bitime de bir yılları kalmış.

Şimdi insanın aklına seçilmesinin üzerinden 4 yıl geçen Hasan Akcan’a bu süre içinde ne vaat etmiş,  ne kadarını yapmış ne kadarını hangi sebeplerle yapamamış diye bir soru sormak geliyor. Bu soruya verilecek olan cevap aslında kolay ama bu sorunun cevabını Hasan Akcan’ın vermesi gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde yazmıştım. Tekrarlayayım istiyorum. Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu her yılın sonunda o yılda elde ettiği gelirini ve giderini yaptırdığı afişe yazarak Belediye binasına astırıyormuş. Böylece kendisine oy verenlere hesap veriyormuş. Ne kadar güzel bir uygulama değil mi?

Bizim Akcan böyle bir uygulama yapar mı? Bana sorarsanız yapmaz.  3 yıldır yapmıyordu bu yıl neden yapsın ki. Halbuki Akcan 30 Mart 2018 günü 4 yılını dolduracak ya, düzenleyeceği bir basın toplantısıyla yıl yıl 4 yılın bir hesabını kamu oyuyla paylaşsa fena mı olur. Tabi ki olmaz. Ama Akcan o bilgilendirmeyi acaba yapar mı?

Halbuki Akcan sağında yardımcıları ve Belediye Meclis üyeleri, solunda Müdür seviyesinde olan çalışanları ile birlikte düzenleyeceği bir toplantıyla basının karşısına çıkıp yaptıklarını, yapamadıklarını, Belediyenin alacaklarını ve de borçlarını, bu 4 yıl içinde Köyden Mahalleye dönüşmesiyle sahiplendiği menkul ya da gayrı menkulleri satarak satışlardan elde ettiği gelir miktarını ve elde ettiği o geliri nerelerde kullandığını, varsa satın aldığı menkul ya da gayrı menkuller için ödediği para miktarını, 30 Mart 2014’de borçsuz olarak devir aldığı ve bankalarda parası olan bünyesinde 38 kişi çalışan AK-Belde A.Ş. nin şu andaki para durumunu, borçlu olup olmadığını ve şu an itibarıyla şirkette kaç kişinin çalıştığını bir anlatsa, basında bu toplantıyla ilgili yapacağı haberlerle Akyazılıları bilgilendirse fena mı olur. Tabi ki olmaz. Ama Akcan acaba böyle bir toplantı yapar mı?

Mahalli seçimlere bir yıl kaldı. Yani 5 yılın 4’ü gitti geriye 1’i kaldı. 2019 Mart ayında yapılacak olan Mahalli seçimlerde AK Parti bakalım kimi aday gösterecek. AK Partili Belediye Başkan adayının karşısına diğer Partiler bakalım kimi aday çıkaracak bunları zaman gösterecek. Zamanın göstereceği bir şey daha var o da herkes günü geldiğinde yaptıklarından ötürü hesap verecek olmasıdır. Akcan ve ekibi de hesap verecekler arasındadır.

SON ÇAĞRIMDIR 

Bilindiği gibi Hasan Akcan düzenledikleri bir toplantı nedeniyle bulundukları Afyon’da biz basın mensuplarına çalakalem gitmiş ve isim vermeden hepimizi içine dahil ederek çok önemli suçlamalarda bulunmuştu.

Hasan Akcan’a bizimle ilgili olarak suçlamalarına karşılık bizde kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla bir yazı kaleme almış ve o yazıyı sitelerimizde ve çalıştığımız yerel gazetelerimizde yayınlamış ve Hasan Akcan’ı söylediklerini ispata ve isim açıklamaya davet etmiş, bu isteğimizi yapmaması halinde de kendisini yalancılıkla suçlayacağımızı kamuoyuyla paylaşmıştık. Aradan geçen zaman içerisinde Hasan Akcan’dan bir açıklama gelmemiş olması söylediklerinin yalan ve iftira olduğunu en açık delili olduğunu bir kez daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Kendisine bir kez daha isimleri açıkla çağrısı yapıyorum.

Bir son çağrımda Muhasebe Müdürünedir. Hasan Akcan Afyondaki konuşmasında Muhasebe Müdürünün kendisine yana yakıla yine isim verilmeden bazı basın mensuplarının her hafta Cuma günleri mesai bitiminden sonra Belediyeye gelip Başkandan para istediklerini, kasada para olmadığından dolayı o parayı temin için dışarı çıkarak borç para bulup verdiğini söylemişti. Bizde Muhasebe Müdürüne dışarıdan borç bulduğun o paraları hangi basın mensubuna verdiğini açıkla çağrısı yapmıştık.

Bu çağrımızın da üzerinden hayli zaman geçti ama Muhasebe Müdüründen bir açıklama gelmedi. Ben şahsen bunu da manidar ve dikkat çekici buluyorum. Ben şimdi Muhasebe Müdürüne şu soruları sormak istiyorum. Mesai bitiminden sonra dışarı çıkıp aldığın borç parayı hangi sıfatla aldın. Karşılığında borç aldığın kişi ya da kişilere bir belge verdin mi? Borç alıp getirdiğin o paraları basın mensuplarına verirken onlardan bir belge aldın mı? Borç aldığın o paraları geriye nasıl ödedin ve hem aldığını hem de verdiğini nasıl muhasebeleştirdin. Kasanda para olmadığında hala dışarı çıkıp borç para toplamaya devam ediyormusun. Hasan Akcan’ın açıklamasına göre yaptığını öğrendiğimiz bu husus suç teşkil etmiyor mu?  Muhasebe Müdüründen bu sorularıma yanıt bekliyorum. Yok ben Hasan Akcan’a böyle bir açıklamada bulunmadım diyorsan kendini o cenderenin içinden kurtarman için doğruyu kamuoyuyla paylaşmalısın diye de Muhasebe Müdürüne son ç ağrımı yapıyorum.

Bu yazı toplam 1623 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim