• BIST 105.252
  • Altın 327,164
  • Dolar 6,2333
  • Euro 6,8674
  • Sakarya : 11 °C

24 Kasım Öğretmenler Günü

Salim Özyılmaz

Her mesleğin kutlanan bir günü vardır. 24 Kasım gününü de öğretmenler günü olarak belirlenmiş ve yıllardan beri de kutlamayı sürdürüyoruz. Öğretmenlik mesleği de birçok meslek gibi kutsaldır. Kutsal bir mesleği icra etmekte olanlar elbette ki kendilerini farklı hissederler. Aynı öğretmenlerimiz gibi.

Benim zamanımda öğretmenlerimiz bizim için birer baba, birer anne gibiydiler. Anne ve babalarımıza gösterdiğimiz saygının daha fazlasını onlara gösterirdik. Bugüne baktığımda ise aynı durumu göremediğimi üzülerek belirtmeliyim.

Aradan bunca yıl geçmesine rağmen halen sağ olan öğretmenlerimden birini gördüğümde ceketimin önünü ilikler, ellerini öper hatır sormayı zorunluluk olarak görürüm. Bizim öğrencilik yıllarımızdaki öğretmenlerimiz öncelikli olarak kendilerini öğrencilerine sevdirmeyi, onlara bir baba ve bir anne şevkati ile yaklaşmasını çok iyi bilirler ve o durumu kendilerine şiar edinmişlerdi. Bugüne baktığımda aynı durumu göremediğimi bir kez daha üzülerek ifade etmek isterim. (İstisnalar hariç)

Bu kutsal mesleğin bu noktalara gelmesinin çeşitli nedenleri var. O nedenleri burada sıralamaya kalksam yerim yetmez. Onun için detayına girmeden öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve veliler başta olmak üzere herkesin kendine bir çeki düzen vermesi gerektiğini hatırlatmakla yetineyim.

Dediğim gibi bugün 24 Kasım ve öğretmenler günü. Sadece ve sadece mesleği öğretmen olmasına rağmen o kutsal mesleğini icra yerine başka işlerle uğraşanların dışında kalan hakiki ve gerçekten mesleğini seven ve her şeyin üstünde tutan öğretmenlerimizin bu özel ve güzel günlerini yürekten kutluyorum.

Öğretmenlik en sevdiğim ve saygı duyduğum mesleklerden biridir. Bu nedenledir ki, çok sayıda öğretmen arkadaşım ve dostum vardır. Aralarında hala yaşayanlar olduğu gibi hayatlarını kaybedenlerde oldu. Hayatlarını kaybedenleri özlemle yad ediyor ve mekanlarının cennet olması içinde yaradanıma dua ediyorum.

Mesleğini adam gibi yapanlardan biri olan, 50 yıllık dostum ve arkadaşım Kenan Certel başta olmak üzere yaşayan ve emekliliğin tadını çıkarmaya çalışan değerli öğretmenlerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum. İyi ki varsınız saygıdeğer öğretmenlerimiz. Gününüz bir kez daha kutlu olsun. (Bu dileğim kendini gerçek bir öğretmen gibi görenler içindir) 

Bu yazı toplam 1291 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim