• BIST 115.642
  • Altın 318,304
  • Dolar 6,1029
  • Euro 6,5856
  • Sakarya : 8 °C

2020’neki En Uygun Yıl 2050’dir

Salim Özyılmaz

Dün Belediye Meclisinin Ekim ayına ait olağan toplantısı vardı. Her zaman olduğu gibi toplantıya bende katıldım.  Belediye Meclisi 4’ü asıl, 3’ü ilave olmak üzere 7 gündem maddesini görüşüp karara bağladı.

Bağlanan kararlar arasında önemli maddelerde vardı. Kuzuluk Fabrika Mahallesinde bir önceki Belediye Başkanı Yaşar Yazıcının sıcak su aradığı ve bulduğu 750 M2 lik alanın SASKİ Genel Müdürlüğüne ücretsiz devri, Bilgi ve Kültür Evi’nin 15 yıllığına ücretsiz olarak İl Turizm ve Kültür Müdürlüğüne devri ve Kuzuluk, Altındere, Küçücek ile Seyfeler Mahallelerine doğalgaz verilmesi gibi maddeleri önemli maddeler arasındaydı. Toplantıya katılan Meclis üyelerinin hiç biri sıcak suyun çıktığı o alanı SASKİ’ye, açıldığından beri eğitim konusunda öğrenci kardeşlerimize büyük katkı sağlayan bilgi ve kültür evini İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne neden veriyoruz, doğalgazla ilgili olarak yapılan sıralama neye göre yapıldı diye sormadı soramadı. Her üç madde de hazırlandığı şekli ile geçti gitti.

Meclis üyeleri sormadı ya da soramadılar ama ben buradan Başkan Akcan’a sorayım. Evet Sayın Başkan, Büyükşehre önce iki sıcak su kuyusunu ve alanını, şimdi de Yaşar Yazıcı tarafından açtırılan sıcak su kuyusunu ve alanını, Bilgi ve Kültür merkezinin yenisi yapılmadan eski yerini 15 yıl süreyle bedelsiz olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne neden verdik. Doğalgaz verilmesi ile ilgili Meclis üyelerine sunduğun o sıralamayı neye göre yaptın ve Altındere 2019’a, Kuzuluk ise neden 2020’ye sarktı. Bunları açıklarsan hem ben, hem de Kuzuluklular ve Altındereliler başta olmak üzere tüm Akyazılılar meraktan kurtulmuş olurlar.

Altındere ve Kuzuluk Mahalleleri mensubu olduğunuz partinize yüksek oranda oy verdikleri için mi sıralamada sondan birinci ve ikinci sırada yer aldılar bunu da öğrenmek onların hakkıdır diye düşünüyorum ve Sayın Başkandan bu konuda da açıklama bekliyorum.

Bana sorarsanız Başkan Akcan’ın doğalgazla yaptığı açıklamada belirttiği 2019-2020 yakın bir tarihtir. Ülke olarak biz her şeyimizi 2050’ye göre ayarladığımıza göre Başkan’a buradan Sayın başkan 2020 ne ki 2050 en uygun yıldır diye seslenmek istiyorum.

Altındereli Meclis Üyesi Hikmet Kurt gündem dışı konuşmasında Başkan Akcan’a Mahallemizin asfalt sorunu ne zaman çözülecek diye sordu. Başkanın cevabı Altındere’ye asfalt yok oldu. Ben bu cevaba şaşırmadım. Çünkü aynı cevabı daha önce aynı soruyu soran Kuzuluklulara da söylemişti.  

Altındere ve Kuzuluk Mahallelerinin 2019 ve 2020 yıllarında doğalgaza belki kavuşurlar ama Sayın Başkan acaba o kavuşmayı başkan olarak mı yoksa sade bir vatandaş olarak mı görebilecek. İşte benim de merak ettiğim husus budur.

 Bilal Soykanın kulaklarını çınlatayım

Bilal Soykan kapatılan Kuzuluk Belediyesinin son başkanıdır. Belediye kapandıktan sonra yapılan ilk Mahalli İdareler seçiminde Akyazı Belediye Meclisine birinci sıradan giren isimdir Bilal Soykan. Soykan Meclis üyeliğini Memurluğa tercih edince olan yine Kuzuluklulara oldu. Çünkü nüfusu 10’bine ulaşan Kuzuluk Mahallesini Belediye Meclisinde temsil edecek isim kalmadı.

Kuzuluk Mahallesini temsil eden bir Meclis üyesi olsaydı en azından Kuzuluk Mahallesinde yapılan satışlara, bedelsiz devirlere, doğalgaz sıralamasına ve suyu pahalı tüketmemize karşı çıkabilirdi. Belki o yapılanlara mani olamayabilirdi ama en azından Kuzuluk Mahallesinin o toplantılarda zikretmiş olurdu. Birde bir türlü yapılmayan yollarımızın durumunu sık sık dile getirebilirdi. Ama o Meclis Üyeliği yerine Memurluğu seçtiği ve komşularını Belediye Meclisinde temsil etmeyerek yalnız bıraktığı için Bilal Soykanın kulaklarını çınlatayım istedim.   

Bu yazı toplam 1632 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim