• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Sakarya : 15 °C

Valimiz ve Toçoğlu'na Açık Mektup

Valimiz ve Toçoğlu'na Açık Mektup
Usta Kalem Salim Özyılmaz yazdı."Valimiz ve Toçoğlu'na Açık Mektup"

Bugün iki açık mektup yazıyorum. Biri Sayın Valimize, diğeri ise Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızadır.

 Sayın Valim,

 Ben Akyazı’nın Kuzuluk Mahallesinde ikamet etmekteyim. Benim size açık mektup yazmamdaki ana sebep düğünlerde, cemiyetlerde, asker uğurlamalarında, gelin ve sünnet konvoylarında, tuttuğu takımın galibiyetinde sevincinden, yenilgisinde üzüntüsünden silah kullananlarla ilgilidir.

  Sayın Valim,

 Kuzuluk Mahalle olmasına rağmen bünyesinde barındırdığı insan sayısı hayli fazladır. Ayrıca Kuzuluk İhlas Kaplıcalarında devre mülk sahibi olarak kalmakta olan insan sayısı da küçümsenmeyecek kadar fazladır. Böylesine kalabalık bir mahallede düğün bahçelerinin de sayısal bakımdan fazlalığı kaçınılmaz olmaktadır.

 Bu kadar hareketli olan Mahallemiz de geçmişte sadece Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri silah sesleri duyulurken, şimdilerde haftanın her günü silah sesini duyar hale gelmiş olmamız mahallede yaşamlarını sürdürmekte olan bizleri gecenin ilerleyen saatlerine kadar, hatta zaman zaman sabahlara kadar devam eden o silah sesleri artık tedirgin etmekte hatta korkutmaktadır. Yoldan geçen düğün konvoyundan damat başta olmak üzere magandalar tarafından ateşlenen silahlardan çıkan mermiler acaba bize isabet eder de pisipisine ölürmüyüz diye korkumuzdan evlerimizin bahçelerinde, balkonlarında oturamaz hale gelmiş durumdayız.

 Sayın Valim,

 

Sakarya’nın dışından gelip bizlere misafir olanların sıkılan aşırı derecedeki silah seslerinden ürkerek gece kalmadan gittiklerini, çocuklarımızın, yaşlılarımızın ve hatta hayvanlarımızın silah sesinden ötürü sürekli korkar hale geldiklerini söylersem sıkıntımızın boyutunu anlamış olursunuz. 

  Sayın Valim,

 Ben aynı zamanda Kafkas kökenliyim. Dedelerimiz de Karadeniz’in karşı yakasından bu güzel ülkemize geldiler. Bizlerde silaha meraklıyız ve bizlerde düğünlerimizde, derneklerimizde ve cemiyetlerimizde silah kullanmayı sevenlerdeniz.

 Bu aşırı silah atma sevgisi zaman zaman yaralamalara ve ölümlere varan olumsuzluklar yaşatmaya başlayınca toplanan büyüklerimizin aldığı bir kararla bizler düğünlerimizde, derneklerimizde, cemiyetlerimizde ve insanların toplu olarak bulunduğu yerlerde silah atmamaya başladık. Bu karar alındığı günden itibaren delinmeden uygulanmaktadır. Zaten kararı delmek isteyen olursa, onların bizim camiadan dışlanması söz konusu olur ki, hiçbir Kafkas kökenli bu riski göze alamaz. Büyüklerine karşı her zaman üst düzeyde saygılı olan camiamız onların aldığı bu anlamlı karara da saygılı davranmış ve alındığı günden itibaren de riayet ederek bu saygısını her kesime göstermiş ve göstermeye de devam etmektedir. 

 Sayın Valim,

 Ben sadece Kuzuluk Mahallesinden bahsettim. İlçemizin diğer mahallelerinde de aynı durum söz konusu olabilir. Siz Sakarya’mızın en büyük mülki Amirisiniz. Siz Devletsiniz. Kafkas büyüklerimin aldığı kararı sizde alabilir ve istemeniz halinde bu sorumsuzca silah kullanılmasını önleyebilir ve insanların korkularına son verebilirsiniz. Bunu sizden mahalle halkım adına bekliyorum. Bu düşünce ile size açık mektup yazdım. Dikkate alırsanız sevinirim. En derin sevgi ve saygılarımla,

 

İkinci açık mektubum Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeki Toçoğlu’nadır. Toçoğlu’nu iki şikayetimi anlatmak istiyorum.

 Sayın Toçoğlu,

 Yazımın başında da belirttiğim gibi ikamet ettiğim mahallem Akyazı Kuzuluktur. Belde Belediyemiz kapatıldıktan ve Büyük Şehre bağlanarak mahalle haline dönüştürüldüğümüz günden itibaren içme suyu sıkıntısı çekiyoruz. Suyun yeterli olmadığı gerekçe gösterilerek  mahallemizde ki fabrikaların olduğu pis alandan çıkarılan artezyen suyunun direkt olarak ana şebekeye bağlanarak sağlığımızla oynandığını henüz unutmuş değiliz.

 Yaptığımız eylem ve sonrasındaki şikayetlerimizi dikkate alan SASKİ’nin artezyen suyunu keserek bize normal su vermeye başlaması bizleri sevindirmiş ancak bugünlerde yine artezyen suyu içmeye başlamamız ise bu sevincimiz kursağımızda bırakmıştır.

 Sayın Toçoğlu,

 SASKİ yöneticileri her ne kadar içme suyumuzun yetersiz olduğundan bahsediyor olsalar da yerinde bir inceleme yapmanız halinde suyumuzun yeterli olduğunu görürsünüz. İhalesi yapılan su depomuzun devreye girmesiyle birilikte sıkıntımızın büyük ölçüde ortadan kalkacağına inanıyorum.

 Burada önemli olan bizlerin sağlığıdır. Sizi ve emrinizdeki su işleri uğraşanları evime çay içmeye davet ediyorum. Bize için diye direttiğiniz sudan yapılan çayı ikram ettiğimde reva gördüğünüz suyun kaynamış olmasına rağmen içilemeyecek kadar kalitesiz olduğunu sizde görecek ve o zaman halimizden anlar hale gelebileceksiniz. O nedenle ne zaman arzu ederseniz gelin sizi ve maiyetinizdekileri bekliyor olacağım.

 Suyla ilgili şikayetime bir ilavede bulunayım istiyorum. Altındere Mahalle sakinleri suyun tonunu 40 kuruşa içerken Kuzuluk mahalle sakinleri neden 100 kuruşa içiyor. Bidr açıklama bekliyorum. Bu ilk şikayetimdir.

 Sayın Toçoğlu,

 İkinci şikayetim ise yolumuzla ilgilidir. Sizinde bildiği gibi mahallemizde kanalizasyon çalışmaları devam ediyor. Bu çalışma nedeniyle mahallemizin tüm yolları adeta köstebek yuvasına dönüşmüş durumda.

 Bir taraftan o yolda gidip gelmekte olan araçların sürücüleri bozuk yollardan kazsasız belasız ve arıza yaptırmadan araçlarını nasıl geçireceklerini hesap ederken, bir diğer taraftan Kuzuluk Mahalle sakinleri de bozuk yollar nedeniyle kalkan tozdan nasıl kurtulacaklarını hesap etmek zorunda kalmaktadır.

 Özellikle evleri yola yakın olanların bahçelerinde veya evlerinin balkonlarında oturup çay yudumlamaları artık mazide kalmıştır.Trafik akışı hayli yüksek olan mahalle içi yollarımızdan geçen araçların kaldırdığı toz bulutu insanların hem beden sağlığını hem de ruh sağlığını bozmaktadır. Bizim mahallede yaşayan ve her gün toz yutmak zorunda kalan insanlarımızda Verem hastalığı hortlarsa hiç şaşırmayın derim.

 Sayın Toçoğlu,

 Sizden ricam geride bıraktığımız mahalli seçimden aylar öncesinden başlayan ve hala devam eden ve ne zaman biteceği de bilinmeyen kanalizasyon çalışmalarının artık sonlanmasını, tozdan ve onun sebep olacağı hastalıklardan kurtulmayı istiyoruz. Bu bizim en temel hakkımız diye düşünüyorum. Eğer çalışmalar uzun sürecekse o zaman biten yerlerin hiç zaman geçirilmeden asfaltlanmasını sizden bekliyoruz. Bu kadar olumsuzluklara rağmen size hayli yüksek oranda oy veren Kuzuluk Mahallesine bu iyiliği yaparak vefa borcunuzu ödemenizi bekliyoruz.

 Size de en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum Sayın Toçoğlu.

 

Bu haber toplam 1134 defa okunmuştur
Yorumlar
kaybolan secere
05 Ağustos 2015 Çarşamba 15:43
15:43
Taşıdığımız kanın kendimizi üstün bir ırk kılmadığını farkettiğimiz gün insan olmak adına büyük bir adım atmışız demektir. (valiye yazılan mektuptan benim anladığım)
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim