• BIST 102.258
  • Altın 190,236
  • Dolar 4,5836
  • Euro 5,3954
  • Sakarya : 18 °C

Ülkü Ocaklarından 19 Mayıs Mesajı

Ülkü Ocaklarından 19 Mayıs Mesajı
Akyazı Ülkü Ocakları 19 Mayıs Mesajı yayınladı.

Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs; milli şuur ve imanın hürriyet aşkıyla yüreklere nakşolduğu eşsiz bir destanın, başladığı gündür.   19 Mayıs 1919’da Anadolu topraklarının batılı emperyalist devletler tarafından işgal ve istila edildiği bir dönemde; Gazi Mustafa Kemal Atatürk, özgürlük meşalesini yakarak, milli mücadeleyi başlatmıştır. Samsun’dan harekete geçen bu milli direniş, kısa zamanda tüm vatan sathına yayılarak, kutlu bir şahlanışa ve dirilişe dönüşmüştür. Samsun’da başlayan Milli Hareket ile Türk Milleti içinde bulunduğu tarifsiz yokluğa ve yoksulluğa rağmen büyük bir kahramanlık göstermiştir.

Kuvvay-i Milliye Hareketi ve Türk Milletinin de azim ve kararlılığı sayesinde elde edilen zafer, ülkemiz üzerinde çöreklenen leş kargalarının dağılmasını, paylaşım planlarının suya düşmesini, “Haçlı Ruhu” ile gözünü vatan topraklarımıza ve varlığımıza diken emperyalistlerin; Türk’ün “Milli Mücadele Ruhu” karşısında ebediyen unutulmayacak bir yenilgiye uğramalarını sağlamıştır.   Büyük Türk Milleti için “Milli Mücadele Ruhu” hala canlılığını korumakta ve destanlaşan mücadelemizin kahraman şehitleri yolumuzu aydınlanmaktadır. Ancak aynı zamanda; 1919’larda vatanımızı işgal eden güçler karşısında var olan mandacı, işbirlikçi ve teslimiyetçi zihniyet de, bugün maalesef yeniden hortlamış, devletimize ve milletimize zarar verir hale gelmiştir.   İçerisinde bulunduğumuz şartlar en az işgal yıllarındaki kadar vahimdir ve ülkemiz, çok yönlü tehditlerle karşı karşıya bulunmaktadır. 1919’larda vatanımızı işgal eden zihniyet; bugün Türkiye’de kültür emperyalizmi ile yabancılaştırma politikası uygularken diğer yandan, içteki taşeronları “efendilerinin talimatlarını” ikiletmeden yerine getirerek, Türkiye’yi yok etme girişimlerine destek vermektedirler.  

Türkiye bugün kuşatma altındadır ve yeni bir Kurtuluş Savaşı vermeye zorlanmaktadır. Soykırım naraları atanlar, terör örgütlerine kucak açanlar, dirliğimizi bozmaya yeltenerek aramıza nifak tohumları ekmeyi tasarlayanlar ülkemizde cirit atmaktadır. Türkiye’yi zayıflatmayı ve bölmeyi amaçlayanlar, türlü baskı ve dayatmalarla Türk Milleti’nin tahammül sınırlarını zorlamaktadır. Teröristleri devreye sokan kan emiciler, ayak oyunları ile ülkemizi tuzağa düşürmek için her türlü tezgâh ve tuzağı denemektedir. İçinde bulunduğumuz bu şartlar ve siyasi ortam, gençlerimize armağan edilen 19 Mayıs Bayramını daha da anlamlandırmakta ve değerli kılmaktadır.   Bugünün gençleri; 19 Mayıs’ı doğuran şartları ve o şartlara nasıl geldiğimizi çok iyi anlamalı ve tahlil etmelidirler.   Tarih boyunca milletimizi ayakta tutan en büyük güç gençlik olmuştur. Bu yüzden, 19 Mayıs 1919 ruhunun gençliğe kazandırılması, milli geleceğimiz açısından hayati bir öneme sahiptir.   Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin genç nesillerin omuzlarında yükseleceğine ve çağdaş medeniyet seviyesine gençlerin çabalarıyla ulaşacağına inanıyordu.   Türk Gençliği; Atatürk’ün ifadesiyle “kanındaki ve vicdanındaki cevher-i aslinin” bilincinde, Türk Milleti’nin ve Türkiye’nin yegâne teminatıdır.   Unutulmamalıdır ki; “teslimiyetçiliğe hayır” demek ve Atatürk’ün değerlerine sahip çıkmak Türk Gencinin asli görevidir.   Ülkü Ocakları olarak; milli şuurumuzdan ve imanımızdan aldığımız güçle, “Türk’ün ateşle imtihan edildiği” bu yolda, canla başla mücadele etmeye devam edeceğiz.  

Bu düşüncelerle, mukaddes vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlığı yolunda, istiklal mücadelesinin başladığı bu anlamlı günün 95. yıldönümünde, bütün Türk Milleti’nin ve Türk Gençliği’nin bayramını kutluyoruz. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere gazilerimizi ve şehitlerimizi şükranla, minnetle ve rahmetle anıyoruz. Atatürk’ün Türk Gençliği’ne seslenişini tekrar hatırlatıyoruz:   Ey Türk İstikbalinin Evladı!   Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.  

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…  
Soyhan SOFUOĞLU
Akyazı Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı

Bu haber toplam 903 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim