• BIST 108.489
  • Altın 152,547
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Sakarya : 17 °C

Ülke Bayraklarının Kullanılma Amacı

Ülke Bayraklarının Kullanılma Amacı
Tarih sahnesine bakıldığında ilk olarak bir milliyeti göstermek amacıyla kullanılan ülke bayrakları, savaşlarda tarafların birbirlerini ayırt etmeleri açısından da kullanılmaktaydı.

Bayrak denildiğinde ilk akla gelen olgu bir ülkeyi veya milleti temsil eden renkli kumaştır. Farklı figür ve sembollerle bezeli ülke bayrakları, yerellikten ulusallığa, ulusallıktan globalleşmeye varan bir yönelme ile küçük çaplı kurum ve kuruluşların kurumsal kimliğini oluşturmadan önemli bir etken olarak da görülür. Yerel işletmenizi yenilikçi bir anlayışla ulusallığa ilerletmek istediğinizde kurumsal kimliğin en önemli halkasını hiç kuşkusuz ki bayrak oluşturacaktır.

Tarih sahnesine bakıldığında ilk olarak bir milliyeti göstermek amacıyla kullanılan ülke bayrakları,  savaşlarda tarafların birbirlerini ayırt etmeleri açısından da kullanılmaktaydı. Ayrıca denizcilik sektöründe de hangi geminin hangi ülkeye bağlı olduğunu gösteren bir sembol olarak kullanılan bayrak günümüzde taşıma zorunluluğu ile denizcilik alanında kullanılmaya devam etmektedir. Denizcilikte ilk olarak 15.yy’dan itibaren Avrupa’daki denizcilerin kimsenin cesaret edemediği açık denizlere yol almaya ve Amerika kıtasının keşfedilmesine önemli derecede katkı sağlamıştır.

Milli değeri yansıtan ülke bayrakları, fonksiyonel amaçlarla çeşitli alanlarda yaygınlığını sürdürmektedir. Ülkemizde yapımı kanunlarla belirlenmiş türk bayrağı Türkiye’nin ulusal ve resmi bayrağı olarak bilinmektedir. Türk bayrağının çeşitli türlerde yapımı kanunlarla belirtildiğinden bayrak üretimi yapan firmaların türk bayrağı imalatına ayrı bir hassasiyetle yaklaşım sergilemesi gerekir.

Bayrak şeklimiz kırmızı zemin üzerine beyaz hilal ve yıldız konularak oluşmuştur. İlk olarak Osmanlı devleti döneminde 1844 yılında kabul edilen Türk bayrağı 1936 yılında türk bayrağı kanunu ile şekillenmiş ve Türkiye’nin ulusal bağrağı olarak kabul edilmiştir. Belirlenen bayrak ölçüleri ve son hali, bayrağın kullanım şekli, kullanım alanları ve yasaklarına dair her şeyi 1983 yılında 2893 sayılı Türk Bayrağı Kanunu’na bakarak anlamanız mümkün. Günümüzdeki son haliyle bayrağın rengindeki kırmızı bağımsızlık mücadelesinde şehitlerin kanını temsil eder. Kosova savaşı sonrası kan gölüne dönen alanda gece yarısı kanların üzerine yansıyan hilal biçimindeki ay ve yıldız da Türk bayrağının görüntüsünü buradan almasını sağlamıştır.

Farklı görüşlere bağlı olarak türk bayrağındaki hilal islamiyeti, yıldız ise türlüğü temsil eder. Toprağa karışan kanın rengini aldığı temsili renkte al bayrak gibi tabirler de kullanılmaktadır. Bir diğer görüşe göre yarım ay yenilenmeyi, yıldız ise yine Türklüğü simgeler. Farklı görüşlere bağlı olarak birbirinden farklı anlamlar yüklense de demokrasiyi, ülkenin bölünmez bütünlüğünü, bağımsızlığını ve Türklüğü simgeleyen türk bayrağı çıkarılan kanun ile kullanım şekli, kullanım alanı ve hangi şekillerde kullanılmaması gerektiği vurgulanır.

Türk bayrağı hangi maksatla olursa olsun yemin törenleri dışında hiçbir suretle masalara ve kürsülere örtü olarak serilmez. Ülkemiz bayrağını layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılması kesin bir suretle yasaktır. Ayrıca kanunda belirtilen şartların dışında amblem, flama, sembol ve buna benzer durumlarda ön ve arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz.

Yas alameti olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım olan ölüm yıl dönümünde yarıya indirilen bayrak diğer durumlarda Başbakanlıkça belirlenen şartlarla ilan edilerek yarıya indirilerek yas alameti sayılır. 4 çeşidi olan türk bayrağın rengi ve simgesi değişmemekle birlikte kullanım alanı çeşitlerinin belirlenmesini sağlamaktadır. Gönder bayrağı, salon bayrağı, masa bayrağı ve dış mekanlarda binalardan sarkıtılan bayraklar olarak çeşitleri imal edilebilmektedir.

Türk bayrağındaki ay yıldız orantısı ve İslami geçmişi pek çok ülkenin kendi bağımsızlıklarını simgeledikleri bayraklarına da ilham kaynağı olmuştur. Farklı ülke bayrakları  olan Doğu Türkistan, Irak Türkmenleri, Azerbaycan ve daha pek çok ülkenin Türk bayrağına benzer şekilleri dikkat çekmektedir. Geçmişten günümüze ulusal bağımsızlığımızı simgeleyen türk bayrağı ülkemizin milli marşı olan İstiklal marşında da yer almaktadır. 

Bu haber toplam 718 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim