• BIST 93.506
 • Altın 194,144
 • Dolar 4,7164
 • Euro 5,4775
 • Sakarya : 21 °C

Toçoğlu canlı yayında konuştu. Satır başları...

Toçoğlu canlı yayında konuştu. Satır başları...
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, MEDYABAR canlı yayınında Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını anlattı

Ak Parti tarafından yeniden aday gösterilen Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, MEDYABAR canlı yayınında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Başkan Toçoğlu çok sayıda internet sitesinde de canlı yayınlanan Sakarya Halk Gazetesi Genel Yayın Müdürü Salih Yalçıntaş yönetimindeki programda; Medyabar köşe yazarı Coşkun Bilir, Adapazarı Gazetesi Genel Yayın Müdürü Turan Çatalbaş, Yeni Sakarya Gazetesinden Engin Arapoğlu ve Medyabar editörü Uğur Kaya'nın sorularını cevapladı.

Toçoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Yerel seçim için sahadayız. Vatandaşın ilgisinden çok memnunuz.

Dörtyol kentsel dönüşümü vatandaşa rağmen yapılamaz

Adnan Menderes caddesindeki üst geçidi, vaat etmediğim halde açtık. O alt geçit orada trafik konusunda da beklentileri karşılamadı.

Hiç alt geçit üst geçit yapmıyorum. Çünkü şehirler insanlar içindir, araçlar için değil. Bu geçitler 200 metre çevresini bozuyor.

Şehirde insanlar için çalışma yapılır. otoparkları genişletip insanların gezebileceği yerler açıyoruz. şehir merkezinde transitçilik iyi bir şey değil.

Trafiği yeni arterler, yeni kavşaklar açarak çözmeye çalışıyoruz.

Ben bir strateji doğrultusunda konuşuyorum. Önce 5 yılda yaptıklarımıza vurgu yapıyorum. Sonra önümüzdeki dönem yapılacaklara ve en son genel gündemle ilgili konuşuyorum. Çünkü bu seçim sıradan bir yerel seçim değil. Güçlü bir liderimiz var. O'nu referans alıyoruz. Zaten bu güçlere kendimiz sahip olsak hiçbir partiye üye olmadan çıkarız. O yüzden liderimizi referans alıyoruz.

İlçe adaylarımız yeni belli oldu. Şu anda biz projeler üzerine çalışıyoruz. Kısa süre sonra ilçeler ve büyükşehirin projelerini açıklayacağız. Diğerlerinin de projeleri varsa konuşuruz. Şimdi sen dersen Yenikentten Erenlere raylı sisteme başlayacam derseniz bir soru sorarım 'o zaman 30 yıl sonra yapacağım' dersin. Biz de raylı sistem istiyoruz. Ben araç kiraladım o çalışıyor. Ama halka söylemek gerekiyor. Biz yapacağız ama nasıl yapacağımızı anlatmalıyız.
Bugün en basit hesapla kilometresi 5 milyon dolarlık yatırım. Sen ben hemen tüm şehre yapacağım dersen olmaz. Kimsenin projesine de bir şey diyecek değiliz. Bunu halk seçecek. Herkes kendi projesini ortaya koyar.

Bu şehirde kronik sorun diyorlar. Bu şehirde 10 kişinin ittifak ettiği sorun yoktur. İstanbulda trafik vardır.

Yapacağımız şeyler şehrin imajına katkı sağlamak

Adaylıklar açıklandı üzerinde çalışıyor. Hem kendileri, hem ortak hem de Büyükşehir olarak her yere proje yapacağız.

Geçen gün Karasu'da belediye başkanımız dedi ki '150 Milyon tl borç devrediyoruz' Diğer ilçelerden de borç gelecek. Biz ilk geldiğimizde de vardı ama hizmet devam ediyor. Biz hırsızlığı, uğursuzluğa izin vermezsek hizmet vermeye devam ederiz. Kredi limitlerimizde iyi durumda sıkıntımız yok

Tarım konusunda. Şimdi 16 ilçe olacağız. Bu konularda halkımızı rahatsız edecek durum olmadı. Bu döneme taşıyamadığımız projemiz vardı. Besi bölgesi ahırları toplama... Bakanlıklar arasındaki ihtilaftan dolayı olmadı. Alternatif olamadan da kimseye senin ahırını kapatıyorum olmaz.

Binalarda kat yüksekliği konusu...
200 yılında bu şehirde mühendisler odasınında dahil olduğuı komisyon 2 katın üzerinde bina yapılamaz diye kayıt koydurmuş. Bu raporlar var karar var. Bakanlıkta bu karar istinaden talimat vermiş. Buna göre yapılmış. İmar planları oyuncak değil. Niye çarpık yapılaşmışız. Plan mı yok. var ama uygulamamışız. En canlı örneği Serdivan. Serdivanda planlı yapılaşma var. İnsanlar zarar mı ettiler. Kul hukuku var aramızda. 5 katlı binası vardı adamın. Biz dedik ki 2 katın üstüne çıkamazsın. Adam 50 daire kaybetti. 10 demişsin böyle yapacaksın. Şimdi diyeceksin ki böyle yapalım. Teknik bilgi olarak söylemiyorum. Ben yatay büyümeyi tercih etmişim ve vatandaş beni seçmiş. Konutlarda bakın. Ticareti söylemiyorum. Ticari binalar için opsiyonlar var. Vatandaş bunu benimsemiş. Ben enkazdan insan çıkardım. Birilieri unutsa da ben unutmadım. Birileri istiyor diye bu karardan vazgeçmem. Labirent gibi binalarda canların gittiğini biliyoruz. Ben bunun altına gitmem. He teknolojiyi kullanacak olursa Yenikent bölgesi var burası olabilir. Burada zemin sıkıntısı var. Bu şart var.

Yatay büyümede tarım alanları konusu... Tarımla ilgili kuruluşların demesi lazım o zaman tarım alanları imara açılıyor diye. Ama böyle bir şey yok.

Bizde bakanlıkta bile olmayan bir tarif var. Zemin üstü 2 kat diye. Bu alt katlara iskan verilmiyor. İnsanlar farklı şekilde değerlendiriyor. Bunu değerlendiriyoruz. Değiştireceğiz ama diğer planları, önceki bina yapanları mağdur etmeden yapmaya çalışacağız.
Vatandaşı beklentiye sokmayın dedim. Arsa üzerinde yüzde 35 verdiysek aynı vereceğiz. Ama yapacağımız düzenlemeyle yükseklikte 10 BUÇUK metreyi ve yoğunlukları arttırmadan bir formül düşüyoruz.

Büyükşehir'in borçları ve Sapanca Gölü'nün yok olması, TÜPRAŞ'ın su çekmesi konusu...

Rakam olarka şu anda hazırlıklı gelmedim. Bizim ilave ettiğimiz borçlar, şöyle söyleyim Çark Deresi rekreasyonu ve depremden sonraki kredi borçları var. Aıl borçlarımız vergi ve sigorta borçları vardı. Bizim dönemde kredi kullanarak yatırım yapıyoruz ve zamanla ödüyoruz. Sabit olarak İller bankası kanalıyla her ay kesilen borçlarımız var. Şimdi ilçelerden gelecek borçlar var. Bunlar yüzde 40 kesiliyor. Kredi kullanmazsanız çarkı döndüremezsiniz. Borcu çeviremezseniz kredi vermiyorlar zate. Vatandaş için önemli olan işin yürümesidir.

Seçildiğimiz günden beri Sapancva Gölüne yatırımlar yaptık. Kolektörler bitti. Tek su kaynağımız. Bu kuraklık olmadan TÜPRAŞ özelleitirildiği için, bunun çalışmalarını yaptık. Gölün bir kısmı Kocaeline bağlı. Anlaşmalarını Kocaeli ile yapıyorlar. Biz buna da müdahale etmeye çalışıyoruz. Bizim yaptığımız araştırmalara göre özelleştirmelerden sonra tahsis yok. Bu yıl asıl sıkıntı kuraklık. 50 yıldır TÜPRAŞ çekiyorç. Şubat ayındayız yağmur yok. Su çeken herkesin ne kadar çektiğni bilmek zorundayız. Kocaeli Yuvacıkın 36 Milyon metreküp hakkı var. Bizim 64 Milyon. Bu yıl asıl sorun kuraklık. Yoksa tedbir konusunda çalışma yapıyoruz.

Su fabrikalarının kaynaktan su çekmesi...

Fabrikalar yılda 3 Milyon metreküp çekiyor aslında. Bunu özel idare yapıyordu. Artık biz yapacağız. Bundan sonra kirası bitenlere ilişkin yaptırımlarımız olacaktır. Belki kiraya vermeyeceğiz. Ama kuraklık çok önemli. Gidip TÜPRAŞ'ın vanasını kapatamazsınız hukukü süreç var. Şu an Kocaeli ile çalışma içerisine girmedikçe böyle devam eder. Bu fabrika da devam edecek. Bizim isteğimiz insani amaçlar dışında kullanılmasın.


Meclis üyesi adaylarının çokluğu konusu...

Çalışmalar başladı. Cuma gününe kadar belediye başkanı ve ilçe teşkilatları il teşkilatına teslim edecekler. Bu süreç stresli bir süreç. Gelişen olaylar sebebiyle adayların açıklanması da gecikti. Şimdi meclis üyelerinin belirlenmesi var. Bu şehir için sözü olanların, şehir gelişimi açısından meslek sahibi olanların müracat etmesi için çağrı yaptım. Hangi parti olursa olsun. Şehir için. Artık hiç bir şey eskisi gibi değil. Şehre katkı sağlayacak arkadaşları arzu ettik. Bir kaç arkadaşa da ben rica ettim. Ama herkesi yapabilecek durum da yok.

STK'larla irtibat kurmadığınız, projeler konusunda danışmadığınız iddiası...

Ben çok iddialı söyleyim. Benim döneme kadar hiç bu kadar iç içe çalışılmamıştır. Mühendisler odası ile ilgili sıkıntı yaşıyoruz. Onlardan mühendislik ile ilgili görüş beklerim siyasi görüşler geliyor. Başkan Gürpınarla diyaloğu olmayan insan değilim. Onu imar komisyonlarına davet ettik görüşleri doğrultusunda bazı kararları iptal ettik. Sadece onlar için de söylemiyorum. Ama bazı kanallar var geçmişten beri. İlgili ilgisiz her konuda aykırı görüşler sergileniyor. Ama diyalog kurulmuyor. Frekans bazen tutmuyor. Mesleğiyle alakası olmayan sırf Ak Partiye, Toçoğlu'na eleştirileri yöneltmek için yapıyorlar.

Partinin abisi mi, şehrin abisi mi olacaksınız....

Tereddüt yok. Biz şehre hizmet yapıyoruz. Bu kuraldır. Seçim kazanıldıktan sonra biter bu konular. Diyelim ki bir ilçeyi başka parti aldı orasıyla da çalışacağız. Benim babam CHP'liydi yani benim diğer partilerle de ilişkim iyidir. En sert eleştirileri Hoca, Münir Kutluata yapıyor. Kendisiyle karşılıklı seviyeyle konuşuyoruz. Engin beyle de ilişkimiz var. Ankara'da canımızı çıkarıyor ama teslim ettiği partinin gerekliliğini yapıyor. Sapanca Gölünü gündeme getiriyorlar. Bunlar şehir için az işler değil. Ben Ak Partiliyim. Bu benim kimliğim. Ak Partili olmayanlara karşı duruşum yok.

Otoparkçılık artık değnekçilik gibi oldu... Ve bir Mega projeniz var mı HES gibi. O çok etkiledi mesela.

Ayağı yere basan projeler yapacağız. Bu şehirde trafik sorunu yok diyorum ama otopark sorunu var. Kamulaştırmalar, yeni yerler var. Yeni dönemin en önemli işlerinden biridir bu. Ama trafik konusunda en rahat trafik bizde.

Adapazarı - İstanbul treni çalışacak mı....

Kesin bir şey yok henüz. Bu Arifiye raylarını onun için başlattım. Eğer bu trenler çalışırsa altyapı olacak. Eğer gelmezse ADARAY ı ona göre genişleteceğiz. Bizim yeni yaptığımız terminale kadar gelebilirsiniz dedik. ADARAY ı başlattık ve randıman aldık.

Toplu ulaşım konusu...

Belediye başkaları paraya ihtiyaç oldukça hat ihalesine çıkmış. 10 arabalık yerde 100 araba çıkıyor. Biz ulaşımı genişlettikçe bu arkadaşların da alanı daralıyor. Minibüs esnaf odaları belli durakları seçerek toplulaşma konusunda çalışma yapacaklar. Biraz zaman alacak konu. Vatandaşın da alışkanlıklarını değiştirmemiz gerekiyor.

İlçelerdeki imar konularını da takip ediyoruz. Şehrin tümün planlarını revize ediyoruz. Bir iki yerde eksiklerimiz var. İmar işi ilçe belediyelerin işi. Biz büyük plana uygunluğunu takip ediyoruz. Başbakanımız her zaman söylüyor. Şehirlerimiz bize emanettir. Bundan sonra mazeret de yok. Planlar var. Bunlara uygun olarak denetleyeceğiz.

Sakaryaspor konusundaki sorular....

Sakaryaspor meselesini ciddiye alıyorum. Benden başka ciddiye alan yok. Sonuçta iş paraya dayandığı için... Benden başka kim destek veriyor. Ben sevmiyorsam 125 Milyon TL ye stat yaptıyorum. Geçen gün 5 milyon liraya altyapı tesisine ihaleye çıktık. Kombine alıyoruz. Rüstemlerdeki masrafları karşılıyorum. Bunları kim yapıyor. Başkan öncülük yapsın deniyor. Bu şehirde Sakaryaspıora para verecek adam yok. Kime öncülük yapayım. Geçen hafta toplantı yaptık. Her gün Sakaryaspor için konuşan adamlar 100 bin tl vermemek için basın toplantısı yaptılar. Diyorlar ki siz düşürmeyin biz gelince yapacağız. Yahu sormazlar muı bir tane kombine aldın mı. Benim Sakaryaspor'a yapabileceğim şeyler belli. Bu şehirde para kazanan adamlar sosyal sorumluluk olarak sahip çıkması gerekiyor. Neden sadece bana soruluyor. Her sene 600 bin tl para veriyorum masraf yapıyorum. Dünyanın her yerinde böyledi. Parası olan adam sahip çıkar belediye de kamu olarak destek verir. Zek başkan çıksın iş adamları peşine düşsünler kurtarsınlar. Kimin elinden tutayım bu şehirde Sakaryaspor para verecek adam yok ki. Meraklı adamlar sahip çıkmazsa benim daha yapabileceğim yok. Toyota yı sponsor yaparken de çağrı yaptık 5 yıldır. Kimse çıkmıyor. Ben adamın gırtlağını sıkacak değilim. Kimse çıkmıyor. Bu kadar kötü. Toplantılar yaptık sadece belediyelerin verdiği paralar var. En son nefes alsın diye 500 bin lira çağrı yaptık. Bekliyoruz... Geçmişte insanlar hapis yattı. Ben belediyenin parasını veremem ki. Kıyamet koparanlar vardı belediyeden alalım diye. Ertesi gün alacakları olan 20 adamı kapının önüne koydular. 25 tane yeni adam aldılar. Menajerler de var. Salih i Kayseriye götürdüler şimdi kaça satıldı. Ben yardım etmesem Sakaryaspor yarın maça çıkamaz. Bu gerçeği kabul etmemiz gerekiyor. Şehirde para verecek adam yok.

Ali İnci ile sorun var mı, kulis yaptınız mı. Ekibiniz çok eleştirildi. En yakın rakip olarak kimi görüyorsunuz.

Sondan başlayım. Rakipler konusunda yorum yapmam. Ben çalışmamı yaparım Allah'ın takdiri. Benden ekmek çıkaramayan adamlar ekibimle ilgileniyor. Ben son decere memnunum onlarla devam edeceğim. Şehre katkı sağlayacak yeni siimler de katacağım. Ben bu şehrin Büyükşehirin belediye başkanıyım. 16 ilçe var. Hepsiyle aynı mesafedeyim. Süreç uzadı stresli süreçler oldu. Bazı arkadaşlarımız da farklı düşünmüş olabilir. Kendi düşüncelerimizi söyleriz.

Maltepedeki kullanılmayan başkanlık konutu....

Orada su depoları var. Ben lojmanda oturmadım. Emekli olunca da lojmanda oturacak değilim. Kendi evim var. Orası ile ilgili düşüncelerimiz var. Orayı bir kaç eklemeyle halka açmayı düşünüyoruz. Su depoları var. Çalışma yapıp baya bir alan açılacak ve halka açmayı istiyoruz.

Yüzde 50 nin altına düşmemeyi amaçlıyoruz.

Projelerin yarıştığı bir seçim süreci olsun istiyorum.

Bu haber toplam 734 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Devlet Bahçeli'den Sakarya molası!17 Haziran 2018 Pazar 11:34
 • Meral Akşener Sakaryalılara seslendi!16 Haziran 2018 Cumartesi 20:49
 • Eroğlu: Sakarya'ya layık vekiller olacağız15 Haziran 2018 Cuma 11:52
 • MHP'ye destek çığ gibi büyüyor13 Haziran 2018 Çarşamba 14:17
 • Öksüz: MHP'ye güvenin ve destek olun13 Haziran 2018 Çarşamba 14:14
 • Balaban: Milletle el ele zafere koşuyoruz13 Haziran 2018 Çarşamba 14:12
 • "Çiftçiye destek boynumuzun borcudur"12 Haziran 2018 Salı 14:35
 • MHP'nin en renkli adayı11 Haziran 2018 Pazartesi 14:37
 • MHP Adayı Eroğlu: Söz veriyoruz11 Haziran 2018 Pazartesi 14:33
 • MHP'li Levent Bülbül: Kimse fitneye düşmesin11 Haziran 2018 Pazartesi 12:41
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim