• BIST 110.932
  • Altın 174,671
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Sakarya : 25 °C

Temmuz Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Temmuz Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
Akyazı Belediyesi Temmuz Ayı olağan 1. Birleşimi meclisi yapıldı.

Meclis toplantısı gündem maddelerinin okunması ve oylanmasıyla başladı.

Gündem maddelerinin değerlendirilmesine geçilmeden önce meclis üyeleri Özer Türkan ve Harun Köymen gündem dışı söz alarak bazı konuları gündeme getirdiler.

Belediye Meclis üyesi Özer Türkan, faturalara dikkat çekerek, birim başına en pahalı faturalandırmanın suda yapıldığına dikkat çekti. Suyun yaklaşık 1 lira 380 kuruş birim fiyat üzerinden faturalandığını belirten Özer Türkan; “SASKİ bugüne kadar Akyazı’ya hangi hizmeti yapmış ki, bu şekilde yüksek bir meblağ talep ediyor. Akyazı’da halkımız ortalama 35 – 40 lira su faturası ödüyor. Bu rakam çok yüksek. Gerekli mercilere bu sorunu bildirip, faturalar konusunda halkımıza yardımcı olalım” dedi. Daha sonra mezbahanelerle ilgili sıkıntıları gündeme getiren Türkan, “Mezbahaneleri Tarım İl Müdürlüğü kapattı. Mezbahanelerin uygun koşullara getirilmesi, bakımlarının yapılması gerekiyor. Yaklaşan kurban bayramında vatandaşlarımız mezbahaneyi kullanabilmeli” dedi.

Gündeme gelen fatura ve mezbahane konularına Başkan Yaşar Yazıcı açıklık getirdi. Faturalar konusunda gerekli mercilere durumun bildirileceğini belirten Yazıcı, mezbahaneler konusuna da açıklık getirdi.

“Mezbahaneler sadece Akyazı’da değil tüm Sakarya genelinde kapatıldı. Mezbahaneler için belli bir süre öncesinden modernizasyon projeleri verilmesi gerekiyordu. Biz projemizi teslim etmemize rağmen, bizim de mezbahanemiz kapatıldı. Tarım il müdürlüğünün hatasından kaynaklandığı için yıl sonuna kadar ek süre aldık. Şu anda mezbahanede kesim yapılabiliyor. Ayrıca mezbahanemizde hijyen problemi bulunmamaktadır” diyerek konuya açıklık getirdi.

Meclis üyesi Harun Köymen, inşaatı devam eden TOKİ evlerinde yapılan işçiliğe vurgu yaparak; “TOKİ konutlarında yapılan işçilik çok kötü, belediye olarak bu işçiliği denetleyip yaptırım uygulamamız gerekli. Çünkü bu konutlar Akyazı halkının” dedi.

TOKİ konusunda Başkan Yazıcı; “TOKİ tarafından tutulan müşavir firmalar yapılan işleri kontrol ediyor. Müşavir firmalar kontrol etmeden çivi dahi çakılamaz. Fen işlerimizden arkadaşlarımızı görevlendirip, işçiliği belediye ekipleri olarak biz de gözden geçirebiriliz” dedi.

Gündem dışı konulardan sonra gündem maddeleri oylamaya sunuldu.

1. Gündem maddesi Kuzuluk Belediyesi Meclisinin 07/06/2013 tarih ve 23 nolu kararı ile uygun görülen Akyazı İlçesi, Kuzuluk Beldesi, Orta Mahallesi, G25D14A3D Pafta, 3246-3247-3248 nolu parseller için hazırlanan imar plan tadilat teklifinin görüşülmesi oy birliğiyle komisyona havale edildi.

2. Gündem maddesi Kuzuluk Belediye meclisinin 08/05/2013 tarih ve 18 nolu kararı ile kabul edilen Topçusırtı Mahallesi, G25D13B4C paftaq, 3027 nolu parsel için hazırlanan imar plan tadilatı ile ilgili meclis imar komisyonu raporu, komisyondan geldiği gibi oy birliğiyle kabul edildi.

3. gündem maddesi Dokurcun belediye Meclisinin 31/05/2013 tarih ve 15 nolu kararı ile kabul edilen Çaylar Yeni Mahalle, Şehit Canayakın Doğru Sokakta yer alan imar yolunun jandarma karakol komutanlığının batı sınırından başlayarak tarım kredi kooperatifinin doğusunda bulunan yola bağlanması, tarım kredi kooperatifi ve mezarlık alanına rastlayan imar yolunun kaldırılarak mülkiyeti Şükran Tuncer’e ait 109 ada, 23 nolu parsel ile 109 ada 18 nolu parselden geçirilmesi ile ilgili imar plan tadilatı meclis imar komisyon raporunun görüşülmesi komisyondan geldiği gibi oy birliğiyle kabul edildi.

4. gündem maddesi Dokurcun Belediye Meclisinin 31/05/2013 tarih ve 14 nolu kararı ile kabul edilen Nallıhan – Göynük ayrımı 1. Bölge hududu devlet yolunun km:73/00-75+363,11 arası  Dokurcun beldesi şehir geçişinde yol ayrımı nedeniyle ilave kamulaştırma ile ilgili meclis imar komisyonu raporunun görşülmesi, komisyondan geldiği gibi oy birliğiyle kabul edildi.

Ek gündem 5. Madde Akyazı Yahyalı Mahallesi tapulama sahasından ilçe merkezine doğru yapılması planlanan yol projesi kapsamında, proje güzergahı üzerinde bulunan ve aynı zamanda D140 karayolunun Yahyalı Mahallesi kavşağındaki 111 ada 4 nolu mera alanından 8.733 m2lik alanın yol olarak yol olarak tahsisinin görüşülmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Ek gündem 6. Madde Kuzuluk Belediyesi meclisinin 08/05/2013 tarih ve 19 nolu kararı ile kabul edilen Toçusırtı mahallesi G25D13A3C pafta, 363 ve 1311 nolu parsellerde bulunan resmi kurum alanının kaldırılarak bu alanın sanayi alanına dönüştürülmesi ve kaldırılan resmi kurum alanına eşdeğer bir alanın G25D13D2B/13C1A pafta, 2417 nolu parselde bulunan sanayi alanının bir kısmına kaydırılması ile ilgili meclis imar komisyonu raporunun görüşülmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Fatih EROL


Bu haber toplam 1219 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim