• BIST 99.085
 • Altın 219,094
 • Dolar 5,3342
 • Euro 6,0604
 • Sakarya : 12 °C

Sakaryalı Ermenilerin tarihinden kareler...

Sakaryalı Ermenilerin tarihinden kareler...
Sosyal medyada paylaştığı tarihi fotoğraflarla ilgi çeken Natali Ayazvan isimli hesaptan Sakarya'da yaşamış Ermenilerle ilgili arşiv fotoğrafları paylaşıldı

İşte o paylaşımlar...

 10:05  |  06.02.2018
 
 • Haber Resmi

   

  Adapazarı,Ermeni bir aile

  ADAPAZARI (ERMENİCE ESKİ ADI: DONİGAŞEN)

  Adapazarı şehrini 1400'lü yıllarda Timurlenk'in saldırılarından kaçabilmek için Sivas'tan gelen bir grup Ermeni kurmuşlardı. Ondan önce bu sadece bataklıkların bulunduğu dümdüz bölgede, ne herhangi bir yerleşim 
  yeri,ne de kullanılıp, sürülmeye elverişli topraklar vardı. Ermeniler, inanılmaz inat, azim ve çalışkanlıklarıyla coğrafyanın şiddetli ve yabani karakterli bu yerinin doğasını değiştirmeyi başararak, buraları yaşanılır hale getirdiler. 1400¬1461 yılları arasında şehir Donigaşen olarak isimlendiriliyordu, ondan sonra Türklerin kararıyla Ada veya Adacık olarak değiştirildi. Daha da sonraları, şehrin gelişmesine paralel ticari anlamda önemliliği nedeniyle bu bölgenin bir pazar yerine dönüşmesi sonucu, Adapazarı olarak adlandırıldı.
   
  Adapazarlı geçimini sağlamak için Konstantinopolis veya başka yerlere göçmek durumundaydı. Aslında çok çalışkandı ve olağanüstü çabalar sarfederek işlediği cömert topraktan maksimum ürün elde etmesini de iyi bilirdi. Misafirperverdi ama işsiz-güçsüz-boşta gezenlerden de nefret ederdi. Şehrin en meşhur binaları Bedros Muradyan ve Hovhannes Cırgayan'ın Konstantinopolis'teki müstakil evlere benzeyen yüksekçe ve pek güzel evleriydi. Şehrin en göze çarpan devlet ve özel mülkiyete ait tüm binalarıyla, kare şeklinde döşeme taşlı yolları Ermeni mimar Varteres Efendi tarafından inşa edilmişti.

  Ermeni, Türk, Boşnak, Elen ve Yahudiler biribirinden olabildiğince belirgin sınırlarla ayrışan mahallelerde yaşamaktaydılar. Çarşı, güney ucunda Boşnakların oturduğu dört yanı Türk mahalleleriyle çevrili şehir merkezinde bulunuyordu. 

   

  Çarşının kuzey ucundan kuzey doğusuna yay şeklinde serili olan mahalleler Ermenilere aitti. Çarşı, merkezinde satışı yasak olan maddelerin, yolun sağ ve sol tarafında, balıkçı, şarapçı, domuz eti kasabı, tütüncü, ve hatta meyve ve başka türden yiyeceklerin satıldığı dükkânlarıyla Kargıç altında adı verilen uzunca sokakla devam ediyordu. Bu sokaktaki 100-120 dükkândan sadece birkaç tanesi Elenlere aitti, geriye kalan tüm dükkânlar Ermenilerindi, Türklere ait bir tek dükkân bile yoktu. Ama çarşıdaki asıl resim yaklaşık olarak şöyleydi: % 80 Ermeni, % 10 Türk, % 5 Elen, % 2 Yahudi ve % 3 diğer halktan insanlar.

  İpek böcekçiliğiyle, tütün üretimi Adapazarı'nın en parlak ve başarılı işleriydi, Bunlardan ilki halka üç milyon, ikincisi ise bir milyon kuruş miktar getiriyordu. 1879 yılında şehrin Ermenilere ait olan sekiz ipek üretim merkezinde çalışan yüzlerce kadın ve kızlara iş alanı sağlanmıştı.

   


   

  Adapazarı Ermenileri 
  Yeghia Mooradian (solda) ve Yervant Garabedian (sağda) 
  Sakarya , (Bizmişin  sarıçubuk) köyü. 1908) Fırat kolejinde okuduktan sonra Amerika ya göç etmişler

   


  Adapazarı Ermenileri
  Tutunjian aile fertleri 1915 öncesi

   

   

  Adapazarı,1912 yılı Ermeni çocuklar

   

   

   

  Adapazarı - Ermeni çocuklar, 1900 başları
   

   

  Adapazarı Ermenileri
  1915'e kadar Adapazarı'nda ipek üretimiyle ilgili fabrikalar aşağıdaki şahıs ve şirketlere aitlerdi: Bedros Muradyan, Boğos Muradyan, «Antranik Çarıkçıyan kardeşler» Şirketi, «Artaki Medaryan – Arapzade Sait şirketi», «Hagop Dayleryan – Hamit Bey şirketi»,
  «Suren Kuyumcuyan kardeşler» Şirketi, «Mıgırdiç Cırgayan şirketi», «Şahinyan kardeşler», Anbarlıyan, Garabet Topuzyan.
   

   

  Gayanyan Koleji Mezunları, adabazar, 1912

  Bu haber toplam 2257 defa okunmuştur
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Mustafa C.
  06 Temmuz 2018 Cuma 12:04
  12:04
  Bir kültür yokolup gitmiş aslında..
  Bu adamlar dursaydı şimdi Sakarya belki de modanın, zenginliğin bir merkezi sıfatıyla Milano ve Paris gibi kentlerle yarışırdı. Yazık.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim