• BIST 93.043
 • Altın 193,340
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • Sakarya : 19 °C

Murat Alan Yazıyor: Hayatın Renkleri Gri Olursa

Murat Alan Yazıyor: Hayatın Renkleri Gri Olursa
Murat ALAN Yazıyor: Hayatın Renkleri Gri Olursa

Engelleri kaldırmak, sorunların üstesinden gelmeyi sağlayacak moral ve motivasyonu vermekten geçer. Sportif ve kültürel etkinliklerle, zamanı iyi kullanmaya yönelik çalışmalarla engelli bireylerin toplum hayatına katılımlarının sağlanmasına çalışmak gerekmektedir. Hatta bu davranış biçimi her birey için bir görev teşkil etmelidir. Her insan bunun sancısını çekmeli, sorumluluğunu hissetmelidir. Bu sorumluluğu hisseden bir birey olarak şahit olduğum ve üzüntüsünü duyduğum bir o kadar da sebep olanları yadırgadığım bir meseleyi, çözüme ulaşır umuduyla kaleme almak istedim.

Normal ve sağlıklı insanlar karşılaştıkları zorluklar karşısında mücadele edebilir, farklı alternatifleri değerlendirebilir. Ancak engelli bireyler aynı direnci gösteremeyebilirler. Daha hassas ve kırılgandırlar. Onlara destek olunması beklenirken aksine engel teşkil ederseniz tabiri caiz ise dünyalarını yıkarsınız. Çok hassas ruhlara sahip olan bu gönülleri kırar, büyük hasar verir, hayata küstürürsünüz.

Türkiye’ de engelli bireylerin yaklaşık % 80’ i çalışmak istiyor. Ancak onlara yönelik bir takım olumsuz bakış ve uygun olmayan çalışma koşulları sonucu iş hayatında yeterince yer alamıyorlar. Yaşadıkları süreçte maruz kaldıkları insan hakları ihlalleri nedeniyle çaresizlik içinde kalıyorlar.

Geçtiğimiz hafta engelliler haftasıydı. Her zamandan daha fazla morale ihtiyacı olan bu insanlardan bir kesim vardı ki, kötü bir sürpriz ile karşılaştılar. Nisan ayında yapılan Para Taekwondo Türkiye Şampiyonası sonucuna göre milli takıma girmeyi düşünen sporcular, kampın başladığını duyduklarında ve kendilerinin davet edilmediklerini anladıklarında çok şaşırdılar. Engelliler haftasında heyecanla mutlu olmayı beklerken aksine çok üzüldüler.

Türkiye’ de bu yıl düzenlenen Para Taekwondo Şampiyonasına katılan sporcu sayısı; 21 erkek, 9 bayan olmak üzere toplam 30 kişi. Bu sayıyı 8 ayrı sıklete böldüğünüzde, her sıkleti de kendi içinde engellerine göre kategorilere ayırdığınızda bir çok sporcunun maç yapmadan birinci olduğunu görmeniz zor olmayacaktır. Şöyle ki, 8 ayrı sıklet ve tartı sonucuna göre farklı 18 listede gerçekleşen şampiyonada sadece 5 sıklette maç yapılmış. Diğer 13 sıklette müsabaka yapılmadan sporcular 1. Olmuş. Bu verilere federasyonun sonuç listesinden ulaşabilirsiniz. 18 sporcu heyecanla dünya şampiyonasını beklerken bunlardan 8’ i milli takım kampının başladığını ve davet edilmediklerinin farkına varıyorlar. Ortada hiçbir bilgilendirme yok, kendilerine haber verilmiyor. Yapılan telefon görüşmeleri neticesinde kampın başladığı ve kimlerin katıldığı öğreniliyor. Kampta bulunanlar arasında Türkiye şampiyonasına katılmayan bir sporcu bile var. Sporcular çaresizlik içinde birilerinden imdat bekliyorlar. Bu sporculardan 3’ ü aynı kulüp sporcusu, aynı kaderi paylaştıkları için durumu anlatan biz yazıyla BİMER’ e müracaat ediyorlar. Taekwondo Federasyonunun BİMER’ e verdiği cevap daha da fazla üzüyor kendilerini. Cevap aynen şöyle; “ sporcunun kategorisinde başka sporcu katılmadığı için 1. Olmuştur. Ayrıca teknik olarak yeterli görülmediği için 08 Haziran 2013 tarihinde yapılacak olan Dünya Para Taekwondo Şampiyonasına Teknik Kurul tarafından götürülmeme kararı alınmıştır.” Çok talihsiz bir yanıt olmuş. Velev ki doğru kabul edelim; federasyonun asli görevlerinden biri de milli takım sporcularının teknik kapasitelerini yeterli düzeye getirecek önlemleri almak değil midir? Sporcuların teknik kapasitelerinin yetersizliğinden ziyade bu durum teknik kurulun yetersizliğini göstermiyor mu? Teknik olarak yetersiz bulduğunuz bu sporculara ve antrenörlerine yönelik eğitim seminerleri ya da kamplar düzenlediniz mi? Yeterince tanıtım yaptınız mı? Neden 30 sporcu şampiyonaya katılıyor. Üzerine düşülse bu sayı artırılamaz mı?

Bir tarafta her kesiminde yürütülen kampanyalarla engelleri kaldırmaya çalışan gayretli bir toplum var. Diğer tarafta ise çağın gerektirdiği davranış modeline ayak uyduramayan engelleri kaldırmak yerine engel oluşturan bir zümre. Etik olmayan bu uygulamaları yadırgıyorum, lütfen vazgeçin. Hakkını aramaya çalışan bu sporcuların çaresizlik içindeki gayretlerini Para Taekwondo’ ya zarar veriyorsunuz yaklaşımında bulunarak baskı oluşturmayın. Aslında bulunduğunuz yerde etrafa ne kadar zarar verdiğinizi görerek değişmeye çalışınız..

Öncelikle zihinlerinizde oluşan engelleri kaldırın. LÜTFEN…

EĞER SABRINIZ VAR İSE ŞİMDİ SİZLERLE BAHSETTİĞİM ÜÇ SPORCUNUN DUYGU VE ÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞACAĞIM. FERYAT EDEN YÜREKLERİN SESİNİ NE OLUR DUYMAYA ÇALIŞIN …

G. D.

 • (A-8) Kategorisinde olmama rağmen maç günü (A-7) olarak yazıldığımı gördüm. Benim tek kolda dirsek altı engelim var. Bununla ilgili elimde belge de var. Tek kol engeliyle, iki kol engelini ayırt edemiyorlarsa neden bu branşı Bedensel Engelliler Federasyonuna devretmiyorlar.
 • 67 Kg.’ da tartıya çıktığım halde BİMER’ e verdikleri cevapta +80 Kg. (A-6) kategorisinde katıldığımı ifade eden federasyon yanlış beyanda bulunmuştur. Bayanlarda böyle bir sıklet zaten yok.
 • Maç yapmadan 1. Olduğum ve teknik olarak yeterli olmadığım söylenmiştir. Oysa yarışmaya katılan ve benimle aynı engel ve aynı kiloda bulunan H. K. yerine bir üst sıklette (+67) Kg. sporcusuyla maç yaptırıldı ve 9-1 kazandım. Bununla birlikte maçlar sona erdiğinde Teknik Kurul üyesi M. C. tüm sporcu ve antrenörleri toplayarak konuşma yapmıştır. Beni yanına çağırıp aynen şu cümleleri kullanmıştır. “ Senin buradaki tüm kızları yenecek kapasiteye sahip olduğunu biliyoruz ama bu maçta ikinci olanları götüreceğim”
 • Bundan önce 3 dünya ve Avrupa şampiyonasına katıldım. O zaman yeterliydim de şimdi mi yeterli değilim? Bunun dışında 13 senedir bu sporu yapıyorum. Engelli olmayanlarla maçlara çıktım, il ve iller arası şampiyonluklar elde ettim. Teknik olarak yeterli olmayan biri engelli olmasına rağmen engeli olmayan birinden maç alabilir mi? Seçme yapılırsa şu an milli takımda bulunan her kızla seçme yapmaya hazırım.
 • Şu an milli takım kampında maç yapmadan birinci olmuş ve performansı görülmemiş üç sporcu var. Ayrıca Türkiye Şampiyonasına bile girmemiş bir sporcu milli takım kampındadır.
 • Şimdi bu şekilde göz göre göre yanlış beyanlarda bulunup hakkımın yenmesi beni yaralamaktadır. Şu anda yapılan bu haksızlık karşısında hayatımdaki tüm renkler bir anda griye döndü. Kendime olan inancımı yitiriyorum. Kişisel çıkarlar uğruna, hayata bir yerlerden tutunmuş engelli bir bireyin yaşantısını alt üst etmek hangi açıdan bakılırsa bakılsın oldukça yanlıştır.

U. Y.

 • Dünya şampiyonası için hazırlık kampının başlayacağı takıma giren bazı arkadaşlarımıza sözlü ve yazılı olarak bildirilmiştir. Ben ve benimle aynı kaderi paylaşan takım arkadaşlarım G.D. ve A. D. K.’ da milli takım kampına çağrılmadılar.
 • Bundan önce Avrupa ve Dünya şampiyonalarına katıldım ve 3. Oldum. Son bir yıldır çok iyi hazırlanıyorum. Teknik Kurul Üyesi M. C. bana +80 Kg. (A-8) grubunun birincisiyle maç yaptıracağını, benim o maçtaki performansa göre değerlendirme yapacağını söylemesine rağmen o maçı yaptırmamıştır. Teknik olarak kapasitemi değerlendirecekleri bir durum oluşmamıştır.
 • Engelliler spor branşları sayesinde hayata tutunmaya çalışırken bizlerden ne tür bir performans beklemektedirler. Bundan önceki yıllarda aynı federasyon beni milli takıma almadı mı? Neden tüm sıkletlerin her kategorisinde sporcu dünya şampiyonasına götürülmüyor. Amaç daha çok engelliyi spora kazandırmak değil mi?
 • Bizler zaten hayatla eksik olarak mücadele ederken, sportif faaliyetlerle hayata tutunmaya çalışırken neden spordan ve toplumdan uzaklaştırılıyoruz.
 • Sesimizi duyun, bizden yardımlarınızı esirgemeyin. Engellilerin spor ile hayata tutunmasını istiyorsanız çağrımıza kulak verin.

 

A. D. K.

 • 2012 Yılında yapılan Türkiye şampiyonasında rakibim olmadığı halde iki kollu sporcuyla maça girdim ve 1. Oldum. Geçen yıl belki yeterli değilim diye anlayış gösterdim. Bu yıl yine rakibim yoktu. Farklı kategoriden biriyle maç yaptırdılar. 5-4 Önde götürdüğüm maçta koruyucu yeleğimin arızalanması sonucunda müsabaka tamamlanmadan bitirildi.
 • Dünya Şampiyonasına götürülmeyeceğimi söylediler. Neden olarak ta boyumun kısa olduğunu gösterdiler.
 • Madalya töreni yapıldığında arkadaşım G.’nin kategorisi değiştirilmiş, aynı engele sahip kızın altın madalya almasına olanak sağlanmıştır. Benim maç yaptığım kız da aynı kızdır. Belirli bir liste varsa neden Türkiye şampiyonası yapılmaktadır.
 • Çok iyi hazırlık süreci geçirdim. Nasip değilmiş mi demeliyim. Tüm hayallerim yıkılmıştır. Boyu kısa diye milli takıma alınmayan kaç kişi olmuştur.
 • Tüm bu sorular bir araya geldiğinde bilinçli olarak haksızlık yapıldığını düşünmekteyim.
 • Bilinçli olarak yapılan bu haksızlıkların giderilmesini sağlayabilir misiniz?

Bu haber toplam 1118 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim