• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Sakarya : 12 °C

Murat Alan Yazıyor: Bir İpte İki Cambaz Olmaz

Murat Alan Yazıyor: Bir İpte İki Cambaz Olmaz

İllerde, Gençlik ve Spor işleri ile meşgul olmak üzere, Valilerin sorumluluğu altında, o il’de uygulanmakta olan spor dallarının ilgili federasyonları ile uyumlu çalışabilme ve bu federasyonların taşra bağlantılarını sağlayabilme amacıyla fahri birer spor dalı temsilcisi bulunur. İl spor dalı temsilcilerinde; ilgili oldukları spor dalında sporcu, antrenör, hakem veya yöneticilik yapmış, spor çevresinde tanınmış ve iyi eğitim almış olma gibi nitelikler aranır. İl spor dalı temsilciliği yönetmeliğine göz attığınızda bu açıklamaları görürsünüz.

İl temsilciliği fahri bir görevdir ve doğrudan spor il müdürlüğüne karşı sorumlulukları vardır. Bunun dışında temsilciler hiçbir şahıstan icazet almazlar. Kimsenin bu kurumu kendi emelleri doğrultusunda kullanmaya hakkı yoktur. Temsilci belirlenirken şartları tutan herkes aday olabilir. Ya da kabul gören bir isim konusunda fikir birliği sağlanır, o kişi de aday olur, görevi kabul ederse hayırlı olsun denir. Bazen camiaya değer katacağını düşünerek başımızda ol yeter, biz her işi yaparız denebilir. Bu niyetle alakalı bir durumdur. Bazen de bir isim olsunda hiçbir işe karışmasın, her iş bizim etrafımda dönsün diyerek formaliteyi yerine getirir, sembolik birini bulursunuz. Bu tamamen sizin niyetinizle alakalı bir durumdur.

Sakarya’ da bir önceki dönem il temsilcimiz gerçekten saygın, eğitimci ve kariyer sahibi değerli bir insandı. Ancak işlerinin yoğunluğu nedeniyle hiçbir organizasyon veya faaliyet içinde yer alamıyordu. Hatta kendisiyle yaklaşık bir yıl sonra tanıştım. Bu nedenle çok bir şeye karışmaz, iş takibini bir antrenörümüz yürütürdü. Kısacası hatır için bu makamda bulunuyor, başımızda kal biz her işi yaparız mantığıyla işler yürüyordu. Belki de böyle olması isteniyordu. Çok geçmedi istifa etti.

Yerine yine çok kıymetli bir insan; taekwondoya geçmişte çok hizmeti olmuş, bu işi seven aynı zamanda Sakarya’ nın önde gelen müteahhitlerinden inşaat mühendisi Murat Biryan atanıyor. Bir önceki temsilcinin aksine işlerinin yoğunluğuna rağmen bu işi severek yaptığını hissettiriyordu. Bütün antrenörleri bir araya topladı, fikirlerini aldı, görev dağılımı yaptı. Her organizasyonun içinde yer aldı, Türkiye şampiyonalarında kafileyi yönetici vasfıyla temsil etti. Kimsenin karşısında olmadı, herkese eşit mesafede durdu. Federasyon seçimlerinde taraf olmadı ve bu tavrı bazılarını rahatsız etti. Geçmişten kalan alışkanlıkları ortadan kaldırdı. Kısacası sembolik bir temsilci olmadı. Bir gün ziyaretine gitmiştim. Spor müdürlüğünün programı kapsamında yapılacak faaliyet nedeniyle antrenörlere telefonundan bir mesaj gönderdi. Her konunun kendi kontrolünde olmasını adet haline getirmiş ve bunu bir hak olarak gören antrenörlerden biri “ federasyona yakınlığı ile tanınır” , kendisini telefonla arayarak, istişare etmeden kendi kafana göre hareket ediyorsun, yanlış yapıyorsun diyordu. Bizzat şahit oldum. Bu yaklaşımdan anlaşılıyor ki; ben federasyonun adamıyım, benim haberim olmadan hareket edemezsin mesajını veriyordu. Taekwondo federasyonu bir çok konuda il temsilcisi yerine bu antrenör üzerinden işlerini yürütüyordu. Doğal olarak Murat Biryan kendisine verilen bu görev ve sorumluluğu makamının hakkını verecek görev anlayışıyla yönetmek istiyordu.

Sakarya taekwondo branşında yıllardır bir arpa boyu bile yol alamamışken kişisel gayret ve çabalarla yavaş yavaş hareketlenmeye başladı, ufak çapta Türkiye dereceleri görmeye başladık. Uzun yıllar hakem yetiştirememiş, antrenörlerin önü bu yapı yüzünden açılamamıştır. Kendi ilinizde bir okul maçını bile yönetecek sayıda hakeminiz yok, farklı illerden hakem talep ediyorsunuz. Bir antrenörünüz dan sınavında komisyonda görev yapacak ve yine o antrenörden icazet alınacak. Federasyon yetkilileri antrenörün görev almak isteğini o kişinin onayına bırakıyordu. Bu sistemin sonunda gelinen nokta ve gerçekler.  Taekwondo federasyonu bir çok skandalla ülke gündemini meşgul ediyor. Her konu rant haline getiriliyor. Antrenörlük kursundan 600 tl. Ücret toplanıyor, yetmiyor birde diploma ücreti olarak yine 300 tl. talep ediliyor. Bu çarkın ürünü; ilinizde yeteri kadar hakem yok, antrenörlerinizin önü kapalı, milli takım seviyesinde temsil edilemiyoruz, çok acı bir tablo. Bir çok ilde turnuvalar yapılırken bizim ilimizde 2013 yılında hatırladığım bir organizasyon dahi yok. Neden mi çünkü aramızda birlik yok.

Ve sonunda çok üzülerek öğreniyorum ki, Murat Biryan görevinden istifa ediyor. Sebep yine aynı.  Taekwondo federasyonundan üst düzey bir yetkili ilde görev yapan bir antrenörle yaptığı istişare neticesinde Sakarya’ da kemer terfi sınavı düzenleme kararı alıyor. Bu kararı il temsilcisine antrenörümüz bildiriyor. Açıkça federasyon temsilcisini muhatap almıyor. Bu kadarı da fazla artık. Ne kadar üzülsem de istifa doğru bir karar. Bir ilde iki temsilci olmaz…

Hayırlı olsun…


Bu haber toplam 757 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim