• BIST 96.125
 • Altın 191,153
 • Dolar 4,6826
 • Euro 5,4534
 • Sakarya : 27 °C

Kuzuluk’ta Gergin Bekleyiş

Kuzuluk’ta Gergin Bekleyiş
Kuzuluk'ta yapılan su eylemi sonrası herhangi bir gelişme olmaması vatandaşı hem tedirgin etti, hem de sinirlendirdi.

Büyükşehir sınırları içine alındığı için Belediyesi kapatılan ve Akyazı Belediyesine bağlanarak mahalle haline dönüşen Kuzuluk’ta sağlıksız içme suyu tepkisinin üzerinden günler geçmesine rağmen yetkililerden konuyla ilgili bir açıklamanın yapılmamış olması ve ses sedanın çıkmaması Mahalle halkını bir taraftan tedirgin ederken, bir diğer taraftan da kızgınlıkları doruk noktaya ulaşmış durumda.  Mahalle sakinleri bu durumu ve sessiz ve de gergin bekleyişi “bu sorun böyle devam eder ve bir tedbir alınmazsa bu sessizlik volkan gibi bir patlamayla bozulacak” şeklinde yorumluyorlar.

Bugüne Kadar Neler Oldu

Akyazı Kuzuluk Mahalle sakinleri SASKİ’nin tertemiz içme suyu yerine suni gölet halinde iken içinde insan ve hayvanların öldüğü, daha sonra eski Kuzuluk Belediyesi tarafından çöp ve moloz dökülerek kapatılan her tarafından pislik akan bir yerde artezyen suyu çıkartarak arındırmadan, depoda bekletmeden, ilaçlamadan doğrudan ana şebekeye bağlaması ve temiz içme suyunun bozulması üzerine harekete geç en mahalle sakinleri, ilk olarak meseleyi ekinde çok sayıda imza olan bir dilekçeyi Büyükşehir, Akyazı Belediyesi ve SASKİ başta olmak üzere Valilik, Kaymakamlık Makamları ile Sakaryalı Parlamenterlere gönderdi ve temiz sularını geri istedi.

Numune Su Alındı

Şikayet dilekçesini alan SASKİ gönderdiği bir ekip vasıtasıyla Kuzuluk Ortaokulundan tahlil için numune su alıp götürdü. Bunun üzerine mahalle sakinleri numunenin üç aydan beri tatilde olduğu için açık olmayan ve çeşmelerinde ve borularında halen temiz suyun bulunduğu ortaokuldan değil, hemen karşısında bulunan kahvehanelerin birinden alınması gerektiğini söyleyerek numunenin alındığı yere karşı çıktılar.

Mahalle Sakinleri De Suyu Analiz Ettirdi

SASKİ’nin numune alıp mahalle sakinlerine için diye direttiği sudan tahlil için numune alması üzerine mahalle sakinleri de aldıkları numune suyu alıp tahlil için İstanbul’a götürdüler ve tahlil ettirerek bu suyu bırakın içmeyi, bulaşık ve el yıkamada bile kullanılamaz çünkü içinde olmayan yok diye yazan bir rapor aldılar.

Ses Seda Çıkmayınca Basın Açıklaması Yaptılar

Aradan geçen zamana rağmen dilekçelerine yetkililerden bir cevap alamayan Mahalle sakinleri bu defa artezyenin bulunduğu yerde toplanıp bir basın açıklaması yaptılar ve seslerini basın aracılığı ile kamuoyuna duyurmak istedi.

Mini Bir Toplantı

Konunun kamuoyuna yansımasından sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş Akyazı belediyesinde mini bir toplantı yaptılar ve bu toplantıya Kuzuluk eski belediye başkanı Bilal Soykan’da katıldı.

Sorulan Kuzulukta çeşmelerden su akmıyor mu sorusuna Bilal Soykan’ın akıyor. Bir sıkıntı yok şeklinde cevap verdiği öğrenilen toplantı sonunda Toçoğlu’nun o zaman Kuzuluklular ne istiyor diyerek toplantıyı sonlandırdığını öğrenen Mahalle sakinleri o toplantıya Bilal Soykan’ı değil, bizi davet etmeliydiler. Çeşmelerimizden su akmıyor iddiasında değiliz. Bizim iddiamız ve tek isteğimiz çeşmelerimizden temiz ve içilebilir nitelikte su akmasıdır diyerek yapılan toplantıya tepki gösterdiler.

Sağlık Sorunu Büyüyor

Kirli ve pis su içmek zorunda bırakılan Kuzuluk Mahalle sakinlerinde baş gösteren ishal salgını, okullarında açılması ile birlikte öğrencilere de sıçradı ve sağlık ocağı öğrencilerin ishal şikayeti ile dolup taşmaya başladı.

Bu durumdan vatandaşlarla birlikte okul yönetimleri de rahatsızlık duymaya başladı ve sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiği üzerinde duruldu.

S Aski’nin Raporu

Uzun uğraşlardan ve çeaşitmli madde karışımlarından sonra SASKİ nihayetinde hazırlayabildiği bu su içilebilir şeklindeki raporu elde edince Bilal Soykan aracılığı ile o raporu basına ve dolayısıyla da kamuoyuna açıkladı.

Mahalle Halkı Raporu Geçersiz Sayıyor

Kuzuluk Mahalle sakinleri SASKİ’nin açıkladığı raporu geçersiz sayıyor. Onlar bizim yaptırdığımız rapor SASKİ için ne kadar geçersizse, onların yaptırdığı raporda bizim için o derece geçersizdir diyorlar ve hepimizin kabullenebileceği rapor için iki taraf birlikte Noter’e gitsin ve Noter’in alacağı numune suyla ilgili gelecek olan sonuca her iki taraf da tamam desin diyorlar.

Toçoğlu, Akcan, Keleş Ve Soykan’a Tepkililer

Artezyen suyu içmeye zorlanan ve bu nedenle çeşmelerden akmakta olan suyu kullanamayan Kuzuluk mahalle sakinleri şikayetlerine ve sorunlarına bu güne kadar bir cevap vermeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş’e, başkanı olduğu ilçenin sınırları içinde olan Kuzuluk mahalle sakinlerinin sıkıntılarına ortak olmayan ve yanlarında yer almayan Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan’a ve de SASKİ’nin tanzim ettirdiği içinde içilebilirsu diye yazan raporu SASKİ’nin yerine aracı kurum gibi kendisinin basın meansuplarına servis eden, başkanlığı zamanında su sorunu dururken, milyon liralar harcama yaparak ortaokul binası ile futbol sahası yapan ve sorunun çözümünde yanlarında yer almayan Bilal Soykan’a hayli tepkililer.

Toçoğlu İle Keleş’i Davet Ediyorlar

Kuzuluk Mahalle sakinleri şu ana kadar kendilerine muhatap olmayan ve sorunun çözümü için girişimde bulunmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş’i Kuzuluk’a davet ediyorlar. Mahalle sakinleri misafirlerini en iyi şekilde ağırlayacaklarını söyleyerek,  onlara bize için diye dayatılan suyu ve o sudan yapılmış çayımızı ikram etmek istiyoruz diyorlar ve ziyaretin zaman geçirilmeden yapılmasını da istiyorlar.

Biz Sadece Temiz Suyumuzu Geri İstiyoruz

Belediyemiz kapanmadan önce içtiğimiz tertemiz suyumuz nereyle gitti diye soran Kuzuluk Mahalle sakinleri bizim tek isteğimiz var o da temiz suyumuzun bize geri verilmesi. Bizim başka derdimiz yok, kimseyle de bir işimiz yok diyorlar. 

iPaAD.jpg Gxfvca.jpg 8XnKCoe.jpg

Bu haber toplam 945 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Gerçek Kuzuluklu
25 Eylül 2014 Perşembe 14:41
14:41
Bilal Soykan'ın yaptığı bir hizmetide ben söyliyeyim Kuzuluk merkez mezarlıkta vatandaşa ait araziye 30 bin liralık duvar yapıp mezarlık yoluna 3 kuruşluk parke taşını döşemedi
Gerçek Kuzuluklu
25 Eylül 2014 Perşembe 14:26
14:26
Asıl Kuzuluklu; Okuldan başka ne var 5 yılda yapılan Allah aşkına söyle
Asıl Kuzuluklu benim
25 Eylül 2014 Perşembe 09:16
09:16
Bu yazıyı yayınlayan arkadaş her kimse Bilal Soykan'a takıntısı var belli ki.Bilal Soykan gibi bir idareci her yere nasip etsin Allah .Onun yaptığı hizmetlere hayasızca dil uzatanın Allah korkusu ve inancı taşımasından şüph ederim.Okul yaptırdı diye niye rahatsız oldunuz çocuklar üstüste eğitim yapıyordu heralde senin okuyan çocuğun yok ya da ilim irfan almaktan hoşlanmayan bağnaz birisin. Su ile ilgili kimse bilmeden atıp tutmasın kahve dedikosu yapmayın Allah bir gün çarpar.Bilal Soykan ordan su çıkarmayı bilmiyormuydu zamanında bu sorunları bildiği için ordan kaynak almadı onun anlattığı kadar koşturduğu kadar şu yukarda reklam yapmaya çalışan muhteremler koşsaydılar ya .Bilal başkanımıza iftiralar isnat edenlere sesleniyorum siz onun kadar insan olun başka söze gerek yok.
muhammed
25 Eylül 2014 Perşembe 01:28
01:28
Kuzuluklu kardeşlerim için suyu korkmayın, sağ kalanlar oylarınızı yine bunlara verirsiniz
Hulusi
25 Eylül 2014 Perşembe 01:23
01:23
Bilal Soykan toplantıda çok güzel konuşmuş helal olsun
Kuzuluklular
25 Eylül 2014 Perşembe 01:20
01:20
Bilal Soykan ın su için herkesten çok mücadele vermesini bekliyoruz..
Kuzuluklular
25 Eylül 2014 Perşembe 01:18
01:18
Bilal Soykan'ı Kuzulukluların önünde çeşmemizden akan sudan içmeye davet ediyoruz.
susuz
22 Eylül 2014 Pazartesi 18:14
18:14
sayın gazeteci kardeşler biz akyazıda yıllarca bu suları içiyoruz neden yazmadınız söz konusu salim bey olunca şaha kalktınız,o belge sahte olabilir sizde gerçeğini yayınlayında halk rahat etsin...
nuri
22 Eylül 2014 Pazartesi 17:29
17:29
saskı de eylem yapın bence
Diğer Haberler
 • Akyazı ve Sakarya basını Özyılmaz’ın iftarında buluştu14 Haziran 2018 Perşembe 15:21
 • Bayram Arefesinde Mezarlıklar doldu taştı14 Haziran 2018 Perşembe 14:26
 • Bayram hazırlıkları başladı.Pazarı doldu taştı13 Haziran 2018 Çarşamba 17:11
 • Akyazı’da Sakal-ı Şerif heyecanı13 Haziran 2018 Çarşamba 14:32
 • Açba ve Bülbül düşman çatlattı12 Haziran 2018 Salı 12:02
 • Mahalleli iftarda buluştu11 Haziran 2018 Pazartesi 14:58
 • Sukenarında geleneksel İftar ve Kadir gecesi programı gerçekleşti11 Haziran 2018 Pazartesi 14:10
 • Akyazı’da Kadir gecesi coşkusu11 Haziran 2018 Pazartesi 12:58
 • Bu İftar uzun süre konuşulur11 Haziran 2018 Pazartesi 12:25
 • Olmaz olmaz demeyin burası Akyazı her şey olabilir09 Haziran 2018 Cumartesi 16:05
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim