• BIST 95.852
  • Altın 190,949
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Sakarya : 26 °C

Koşulsuz Sevği ve Güven

Koşulsuz Sevği ve Güven
Yenilenmek güzeldir, insan kendini yeniledikçe hayatını bilinçli olarak sürdürebilme başarısı artmaktadır. Murat Alan Yazdı.

Yenilenmek güzeldir, insan kendini yeniledikçe hayatını bilinçli olarak sürdürebilme başarısı artmaktadır. Uzman Psk. Dan. Efkan Yeşildağ’ ın “SEVGİ ANNE, GÜVEN BABA” konulu seminerine katıldım. Bu tür programları çok severim. Konuşmacılar anlatmak istediklerini genellikle tek kişilik tiyatro havasında sunarlar. Bir şeyleri öğretirken aynı zamanda keyifli dakikalar yaşatırlar. Espirili ve keyifli geçen program çok anlamlı ve her karesi hayat dersleri ile doluydu. Bende duyduklarımı ve öğrendiklerimi Efkan Bey’ in ifadesiyle kendi süzgecimden geçirerek sizlerle paylaşmayı düşündüm.

Bir şeyleri öğretirken aynı zamanda keyifli dakikalar yaşatırlar. Espirili ve keyifli geçen program çok anlamlı ve her karesi hayat dersleri ile doluydu. Bende duyduklarımı ve öğrendiklerimi Efkan Bey’ in ifadesiyle kendi süzgecimden geçirerek sizlerle paylaşmayı düşündüm.

Farklılıklar arasında uyum olur, aynı düşünce ve özellikte insanlar için uyum ifadesini kullanamayız. Farklı duygu ve düşüncede, farklı tarzlarda, farklı dünyalarda insanların birlikte anlayış ve saygı içinde yaşayabilmeleridir uyum. Birbirine zıt renkler uyum içindedirler. İnsanların birbirlerini değiştirme çabalarının yerine saygı duymayı öğrenmeleri birçok sorunu ortadan kaldıracaktır.

Alışkanlıkları değiştirmek zordur, her değişim dirençle karşılaşır. Değişime hazır olmakla beraber işleyen sistemi bozmak doğru değişim seçeneği değildir. Duyduğumuz ve öğrendiğimiz yeni şeyleri kendi süzgecimizden geçirdikten sonra uygulamaya koymalıyız. Her yeni öğrendiğimiz şeyi hayatımıza doğrudan tatbik edemeyiz.

Aile bireyleri birbirlerine karşı hizmette ve fedakarlıkta bıkmadan, usanmadan gayretlerini sürdürmelidirler. Saygısız sevgi bencildir, çıkarcıdır. Toplum olarak bizlerin sevgiden ziyade saygı problemimiz var. Sevdiklerimizi ne hikmetse kalpten seviyor ama bunu hayatımıza yansıtamıyoruz.

Biri size sebepsiz bir şey veriyorsa neden? Diye sorun. Onurlu yaşamak istiyorsanız borçlanmayın. Çok zengin olmak değildir onurlu olmak, borçlanmamaktır, kanaatkar olmaktır.

“Nice adamlar gördüm üstünde urba yok, nice urba gördüm içinde adam yok”. Hayatın size nasıl geldiği önemli değildir, sizin nasıl durduğunuz önemlidir.

MUTLU OLMAK…

“Sağlık, huzur, başarı, paylaşma”.

İnandığın gibi yaşadığında huzurlu olursun, aksi halde huzurun kaçar. Mutlu olmak için saygılı ve saygın olmak lazımdır. Kendinize bakmalısınız; yemenize, içmenize, uyumanıza… Huzurunuz için değer yargılarınızdan ödün vermemelisiniz. Başarılı olmalısınız… Başarısız bir insanın çevresine bu anlamda söyleyeceği bir şey olamaz.  Başarı; bir insanın koyduğu hedefe belirlediği zaman diliminde ulaşmasıdır.

Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilirler. Yaşamda en büyük mutluluk sevildiğini bilmektir. Seviyorsanız sevdiğinizi söyleyin.

ANNE… “Sevgi, şefkat, sığınak, vicdan”.

BABA… “Güç, güven, otorite, ahlak”.

Anne koşulsuz sever, çocukların koşulsuz sevilmeye ihtiyacı vardır. Çocuklar anne ile iyi geçindiğinde vicdan mekanizması sağlıklı işler.

Baba; çocuk gözünde hep yorgun, uzanma pozisyonunda televizyon izleyen bir görüntü çizmemelidir. Çocuk ayakta olana, dik durana hayranlık duymaktadır. Anneler sürekli çalışma halinde ve ayakta oldukları için her zaman hayranlık duyulan varlıklar olmuşlardır. Baba güven demektir, güçlü olmak zorundadır. Namerde muhtaç etmeyecek, ihtiyaçları giderecek. Güçlü olacak ki güven duyulsun. Asla kendisinden korkulan, saygı duyulmayan olmamalıdır.

Bir evde otoriteyi anne tesis eder. Babanın otoritesini önce anne kabul etmelidir ki, çocuklarda bunu hissetsinler. Bir anne babanın otoritesini sarsarsa çocuğun güven duygusunu zedelemiş olur. Böyle olunca da çocuklarda ahlak zafiyetleri doğmaya başlar. Bir evde annede babada üzerine düşen rolün gereğini yerine getirmelidir.

Söz vermeyin, verdiniz mi? Ne pahasına olursa olsun tutmalısınız. Her soruya cevap vermek zorunda değilsiniz ama her söylediğiniz doğru olmalıdır. Her şeyi yaşayarak öğrenmek yerine yaşanmışlıklardan ders çıkarmak akıl işidir.

Aradaki mesafeleri kaldırarak çocuklarınızın ellerinden tutabilmek için doğruları yapmalısınız. Her hamleniz kalplere birer damla olarak düşmelidir. Bağlılık, dürüstlük, çalışkanlık gibi erdemleri sevgiyle yoğurmalısınız. Evde en önemli annedir, en etkili de baba. Nesillerin geleceği adına eşler bunu sağlamalıdırlar. Sevginizi parmağınıza sadece yüzük takarak değil aynı zamanda kalplerinize kelepçe takarak göstermelisiniz.

Böyle yapmadığınız takdirde eşlerden biri, genelde de anneler “hem anne hem de baba            “ rolüne soyunmak zorunda kalır. Unutulmamalıdır ki hiçbir zaman; ne anne babanın, ne de baba annenin yerini tutabilir. Anne çocuğu tehlikelerden uzak tutmaya çalışırken, baba çocuğa tehlikeler içinde nasıl yaşanacağını öğretmeye çalışır.

Efkan Bey yaşama dair bazı şifreler verdi, ben de sizlerle paylaştım. Daha sağlıklı gelecek için yaşadığımız hayatı elimizden geldiği kadar kendi kontrolümüzün altına almak zorundayız. Aksi halde otomatik pilota bağlanan hayatlar size geçmişte yüklenen sistemler üzerinden yörüngesini çizer. Olumlu ya da olumsuz şartlara bağlı olarak kontrol dışı bir hayat sürersiniz.

İzlenimlerimi “RECA” üzerine birkaç cümle ile bitiriyorum.

İyi bir şeyi elde edebilme ve bekleme ümidi… Gelecek adına emellerle dopdolu olma ve arzu edilen şeylerin elde edilebileceği düşüncesiyle yaşama… Bu sebeple hayatta daima güzel amel ve davranışlarla yaşamalı ve sonucunda da kabulü için ümitle beklemelidir. Bizler üzerimize düşenleri yaptıktan sonra, ümit etmeli, arzu etmeli ve iyi bir beklenti içinde olmalıyız. Her insan bu hayatta değişik sorumluluklarla vazifelendirilmiştir. Bunun bilincinde bir toplum, gelecek adına güzel nesiller yetişmesine vesile olacaktır.
 

Bu haber toplam 1184 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ORHAN ÖZBUDAK
30 Aralık 2014 Salı 15:49
15:49
ÇOK GÜZEL BİR YAZI TEBRİK EDERİM.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim