• BIST 109.955
  • Altın 174,984
  • Dolar 4,0929
  • Euro 5,0040
  • Sakarya : 24 °C

Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi AB Projesi

Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi AB Projesi
Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi AB Projesi Çocuk gelişimi ve Eğitimi alanının entegrasyonu Uygulamalarına dönük çalışmalar yaptılar.

Proje sahibi Karasu Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanmış ve Okul Müdürü Ahmet BAYRAK koordinesiyle yürütülen Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanında öğretim gören 10. ve 11. sınıf öğrencilerine yönelik olup 108 kişilik ( 8 refakatçi öğretmen ve 100 öğrenci ) bir grubu kapsamaktadır. Proje Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,Anadolu Kalkınma Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,Esvet Sabri Aytaşman Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde görevli alan öğretmenleri ile öğrencilerini kapsamaktadır. Proje hedeflenen amaçlar doğrultusunda yerleştirme faaliyetleri 4 haftalık değişim sürecinde dört akışlı olarak 25 kişilik grup halinde 26.04.2015–27.05.2015  tarihleri arasında Almanya, 05.07.2015–05.08.2015 tarihleri arasında Polonya, 24.07.2015–22.08.2015 tarihleri arasında İngiltere, 28.08.2015–28.09.2015 tarihleri arasında Danimarka’da gerçekleştirilmiştir.

 

 

   Okul Müdürü Ahmet BAYRAK, ‘okulöncesi eğitimde; çocuğun, devamlı hızlı gelişmesi ve ilgilerinin süratle değişmesinden dolayı, öğrenmenin kalıcı şekilde sağlanması amacıyla görsel eğitim hakkında hem teorik hem de uygulamaya yönelik yeterli bilgi ve beceriye sahip olunması gerekmektedir. Kurum yöneticilerinin ve velilerin bilinçlenmesi, beklentilerinin artması nedeniyle staj öğrencilerinde Entegrasyon uygulamaları konularında bilgi, beceri ve deneyimleri yeterli durumda olmadığı için uygulama yaparken sıkıntı yaşamaktadır. Bu sebeplerden dolayıdır ki kaliteli eğitim ve iş gücünün gelişmesini olumsuz etkilemektedir. Okulöncesi çocuklarına zihinsel ve kişilik gelişimleri gereği soyut konular ile ilgili deneyimler kazandırmak zor olmakta, bu konuda somutluk ve görsellik entegrasyon etkinlikleri ile sağlanıp kalıcı ve etkili öğrenmeler gerçekleştirilmektedir. Yurt dışı değişim sürecinde kullanılan araç gereç ve kostüm çeşitliliklerini yerinde görebilme, ev sahibi olan ülke çocuklarının kurumlarda yapmış oldukları geleneksel ve özel gün entegrasyon uygulamaları yerinde gözlemlemek öğrencilerimiz için faydalı olmuştur’ dedi. Gidilen ülkeler, proje konusu olarak Entegrasyon Uygulamaları konusunda, kullanılan malzeme, araç – gereç ve alınan güvenlik önlemleri açısından önemli deneyimlere sahip ve kurumsallaşmış, kontrol mekanizmaları gelişmiş ve düzenli olduğu için tercih edilmiş ve uygulama gerçekleştirilmiştir. Yerleştirme için planlanan dönem hem kurumlarımızın hem de alıcı ülkenin tercihlerine uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Bu konuda kullanılan teknikleri, bu teknikler için verilen eğitimleri ve örnek pratik uygulamaları görmek için proje süresinin 4 hafta olması yeterli olmuştur. Bu süre zarfında, katılımcılar, yeterli örnek incelemesi ve gözlem olanağı sağlamıştır.

 

     Projemiz sürekli mesleki ve okul öncesi eğitim ile edinilmiş bilgi ve becerilerin yaşam boyu geliştirilmesini teşvik ederken , mesleki eğitim kurumları ile işletmeler arasında da iş birliğini arttırmayı amaçlamaktadır. Bu hareketlilik faaliyetimizle Entegrasyon Uygulamaları  hedefleri doğrultusunda, program üyesi ülkelerde mesleki ve okul öncesi eğitimin kalitesini ve cazibesini arttırmayı, mesleki ve okul öncesi eğitim alanında dil yeterliliklerinin geliştirilmesini, eğitim kalitesinin akademik ve sosyal yönden  yükseltilmesini, iş gücü piyasasının dinamikleri doğrultusunda ara eleman yetiştiren program süreçleri geliştirerek bu eğitimi almış olan öğrenci ve kursiyerlere daha iyi iş imkanı sağlanması ve piyasadaki rekabet ve iş gücü istihdam alanına katkı sağlayarak sosyal bütünlüğün geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını sağlamayı hedeflemiştir.                  

    

            Hedeflerin gerçekleşmesi bakımından entegrasyon uygulamaları konusunda;

- Mesleki ve okul öncesi eğitim imkanlarının arttırılmasına katkı sağlanmıştır.

- Avrupa birliği ülkelerinde uygulanan mesleki ve okul öncesi eğitim ile ülkemizdeki mesleki ve okul öncesi eğitim imkanlarını karşılaştırma fırsatı yakalanmıştır.

- Faaliyette bulunan okul öncesi eğitim kurumlarının ihtiyaçları ve karşılaştıkları sorunları dikkate alarak, hızla değişen dünyada yeni koşullara uyum sağlanmasını ve mücadele edilmesini sağlayacak mesleki ve okul öncesi eğitim programları üzerinde çalışmalarda bulunulmuştur.

-Çevremizdeki okul öncesi eğitim kurumlarının performansının arttırılmasına ve üretken, girişimci faaliyetlerin çoğalmasına katkı sağlayacak yeni teknikler ve uygulamalar hakkında bilgi edinilmiştir.

-Uluslararası anlayış ve yakınlığın oluşması ve bu doğrultuda Avrupa vatandaşlığının gelişmesi sağlanmıştır.

-Farklı bir kültürü tanımak fırsatı yakalanmıştır.

-Malzeme ve kaynakları en iyi şekilde kullanma yöntemleri hakkında bilgiler arttırılmıştır.

-Bireysel sorumluluğun yükseltilmesi sağlanmıştır.

-İşletmeler ile işbirliğini arttırmak yönünde çalışmalar yapılmıştır.

-Mesleki ve okul öncesi eğitimde yaşam boyu eğitim modelleri doğrultusunda program ve materyal geliştirmenin nasıl gerçekleştiği incelenmiştir.

        

         Projemiz katılımcıları, ‘Okul Öncesi Eğitimde Entegrasyon Uygulamaları’ konulu projemizin amaçlarına uygun olarak, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı öğretmen ve öğrencileri arasından seçilmişlerdir. Bu nedenle,  entegrasyon uygulamalarının okul  öncesi ve meslek eğitiminde nasıl kullanıldığı, çocukların gelişimlerine olan olumlu etkileri, eğitimde yeri ve önemi, sunulan ortamlar, araç-gereç çeşitliliği ve kullanımı, kostüm-aksesuar hazırlayıp sunabilme, eldeki araç-gereçlerle farklı etkinlikler üretebilme, öğretmen tutum-davranış ve olumlu yönlendirmeleri, entegrasyon etkinliklerinde aile katılım çalışmaları, kurumlardaki sınıfların birbirleri ile olan etkileşimleri, hazırlanan plan ve programlar, ev sahibi olan ülke çocuklarının kurumlarda yapmış oldukları geleneksel ve özel gün entegrasyon uygulamalarını yerinde gözlemleyip karşılıklı etkileşimlerde bulunarak bilgi ve tecrübe paylaşımı yapma fırsatını yakalamışlardır. Bu sayede mesleki anlamda tecrübe ve deneyim kazanarak  kendilerini geliştirmişlerdir. Proje yararlanıcılarına ‘Okul Öncesi Eğitimde Entegrasyon Uygulamaları’ projesine katıldıklarına dair sertifika verilmiştir.     

    

       Gerek proje sahibi olan okulumuz ve gerekse ortaklarımız, projemizin uygulaması sayesinde birbirleri ile karşılıklı etkileşim içerisinde bulunmuşlardır. Proje sahibi olan okulumuz ve sosyal ortaklarımız yeni teknolojilerin tanınması, teknoloji transferi, personelin yeni teknolojilere adaptasyonu, personelin bu konularda eğitimi, bilgi transferi gibi alanlarda deneyim kazanmışlardır. Yurt dışı ev sahibi kuruluşlar ile ziyaret gerçekleştirilen tüm kurum ve kuruluşlar ise öncelikle yeni bir kültürü tanıma fırsatı yakalamış, bilgi ve tecrübelerini aktarma, projemiz yararlanıcıları bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanma noktasında fırsat yakalamışlardır. Bu şekilde tüm ortaklar kurumsal kapasitelerini yükseltmişlerdir.

a561006f02fcad4e59d67b9635a4c0ed.jpg

Bu haber toplam 317 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim