• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • Sakarya : 17 °C

İşte FETÖ'nün Sakarya'daki ayak izleri...

İşte FETÖ'nün Sakarya'daki ayak izleri...
15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen darbe girişiminde rol alan tepe isimlerin bir çoğu Sakarya'dan çıktı. Hain girişimle ilgili yürütülen soruşturmada Sakarya'dan örgütte tepe konumunda olduğu öne sürülen çok sayıda isim yakalandı.

Azim Çelik'in haberi..

MEDYABAR.COM / ÖZEL15 Temmuz gecesi FETÖ Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimiyle ilgili Sakarya'da operasyonlar sürüyor. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü operasyonlarını aralıksız sürdürüyor.

 

15 Temmuz'un üzerinden geçen yaklaşık 2 aylık süre içinde savcılık talimatıyla Sakarya'da örgütte önemli konumda olduğu öne sürülen bir çok isim yakalandı.Bu isimler arasında girişimin kara kutusu olan Adil Öksüz, eski milli futbolcu Hakan Şükür'de yer alıyor. Fethullah Gülen'in en yakınında olduğu söylenen darbe girişiminin kara kutusu Adil Öksüz ve Fethullah Gülen'in tekme tokat dövdüğü örgütün 'Süper İmamı' olarak bilinen Cevdet Türkyolu ise sırra kadem bastı.

 

Sakarya'da 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 988 şüpheliden 475'i tutuklandı, 421'i adli kontrol ve yurt dışı yasağı şartıyla olmak üzere 513 kişi salıverildi. Gözaltına alınan 34 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

 

İşte FETÖ'nün Sakarya'daki ayak izleri:

 

 

 

           

 

 

ADİL ÖKSÜZ

 

FETÖ'nün 15 Temmuz gecesi gerçekleştirdiği darbe girişiminin 1 numarası olduğu iddia edilen Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz, darbe girişiminin yönetildiği Akıncı Hava Üssü'nde yakalanmıştı. Örgütün elebaşı Fethullah Gülen'e en yakın isimlerden biri olan ve TSK'nın Hava Kuvvetleri İmamı olduğu öne sürülen Öksüz, getirildiği Sincan Adliyesi'nde 21 dakika içinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Hakkında yeniden yakalama kararı çıkarılan Öksüz'ün sırra kadem bastı. Öksüz'ün saklandığı iddiasıyla Sakarya'nın Akyazı İlçesindeki Acelle Yaylası'nda güvenlik güçleri tarafından geçici karakol kurularak arama çalışmaları başlatıldı. Ülke gündemine bomba gibi düşen Adil Öksüz'ü arama çalışmaları sürüyor.

 

         

 

 

HAKAN ŞÜKÜR

 

Eski milli futbolcu ve milletvekili olan Hakan Şükür, darbe girişiminden sonra en çok gündemde olan isimlerden biri. Özellikle sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarla dikkat çeken ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hakkında yakalama kararı çıkarılan Şükür, polis tarafından her yerde aranıyor. Şükür'ün babası Selmet Şükür ise tutuklandı. Gayrimenkul zengini oldukları tespit edilen baba-oğulun 200 milyon liralık mal varlıklarına savcılık kararıyla el konuldu. Eski futbolcu şimdi her yerde aranıyor.

 

 

               

 

 

CEVDET TÜRKYOLU

 

FETÖ lideri Fethullah Gülen'ın sağ kolu olduğu iddia edilen ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan örgütün 'Süper İmamı' olarak bilinen Cevdet Türkyolu için yakalama kararı çıkarıldı. Gülen'den sonra FETÖ'nün ikinci adamı ve Fethullah Gülen'in tekme tokat dövdüğü imam olarak bilinen Türkyolu, gayrimenkul zengini olarka biliniyor. Türkyolu'nun 4 şehirde 39 taşınmazı, Amerika Birleşik Devletleri'nde de 1.8 milyon doları olduğu tespit edildi. Türkyolu'nun ve 12 akrabasının mal varlıklarına el konulurken, gözaltına alınan akrabalarından 8'i tutuklandı.

 

 

                 

 

 

ALİ SAMİ YILDIRIM

 

Darbe girişiminin kara kutusu olan Adil Öksüz'ün kayınbiraderi ve FETÖ'nün Rusya İmamı olduğu belirtilen Ali Sami Yıldırım, Öksüz'ü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda karşılayarak otomobille Akyazı'ya götürüp sakladığı iddiasıyla tutuklandı. Havaalanında güvenlik kameralarına takılan Yıldırım, FETÖ Terör Örgütü'nün Rusya imamı olarak biliniyor. 

 

ABDÜLBAKİ YILDIRIM

 

Darbe girişiminin 1 numarası olduğu söylenen ADil Öksüz'ün bir diğer karinbiraderi olan Abdülbaki Yıldırım, terör örgütü lideri Fethullah Gülen'in en yakınındaki isimlerden biri olarak uzun yıllardır Amerika'da bulunuyor. Firari Adil Öksüz'ün eşi ve 3 çocuğunu darbe girişiminden 1 ay önce Amerika'ya götürerek Abdülbaki Yıldırım'a bıraktığı ortaya çıktı. 

 

İLHAN YILDIRIM

 

Ağabeyi Ali Sami Yıldırım ile birlikte Adil Öksüz'ün saklanması ve kaçışında rol oynadığı için tutuklandı. 

 

 

               

 

 

TURAN ÖZTOPRAK

 

FETÖ soruşturmasında öne çıkan isimlerden biir olan Turan Öztoprak'ın örgütün Sakarya İl İmamı olduğu iddia ediliyor. FETÖ'nün Sakarya'daki eğitim kurumlarının bağlı olduğu SEBAT Eğitim A.Ş'de eğitim koordinatörü olarak görev yapan Öztoprak'ın 2014 yılının Kasım ayında eşiyle birlikte Amerika'ya gittiği öne sürülüyor.

 

ZAFER BÜYÜLÜ VE NİZAMETTİN BİNİCİ

 

Zafer Büyülü ve Nizamettin Binici, FETÖ'nün Sakarya'daki mali yapılanmasında en çok dikkat çeken firma olan İNELSAN'ın sahipleri. Örgütün Sakarya'daki tepe isimlerinden olduğu iddia edilen Binici ve Büyülü'nün Amerika'ya kaçtığı konuşuluyor. Sakarya'da kurdukları ortaklıklarla çok sayıda iş adamının başını yakan iki ismin şimdi ise Amerika'nın Ohio eyaletinde örgüt mensubu iş adamlarıyla birlikte alışveriş merkezi inşa ettikleri biliniyor. 

 

MUSTAFA ÇAKIR

 

FETÖ'nün Sakarya'daki eğitim kurumları olan Fatih ve Özel Zaim Koleji'nin bulunduğu 9 okulun sahibi olan Sebat Eğitim İşletmeleri A.Ş'nin yönetim kurulu başkanı. FETÖ'nün Sakarya'daki kilit isimlerden biri olduğu iddia edilen Çakır, 2015 yılının Kasım ayında yurt dışına kaçtı.

 

 

 

             

 

 

REMZİ CİNEMRE

 

FETÖ'nün Sakarya'daki organizasyonlarını düzenleyen Sakarya Demokrasi ve Gelişim Platformu'nun başkanı. Milli Eğitim Müdürlüğü'nde öğretmen olarak görev yaparken önce açığa alınan sonra ise kamudan ihraç edilen Cinemre, tutuklu olarak Ferizli Cezaevi'nde bulunuyor. Cinemre'nin geçmişte örgütün Sakarya imamı, son olarka Afganistan imamı olarak görev yaptığı öne sürülüyor.

 

 

               

 

 

DURMUŞ ALİ KOÇER

 

Sakarya'da özellikle siyasetin yakından tanıdığı Durmuş Ali Koçer'in FETÖ'nün finansal destekçisi olduğu iddia ediliyor. Koçer, eşiyle birlikte gittikleri Amerika Birleşik Devletleri'nde ülkeye dönüşünden hemen sonra yakalanarak tutuklandı. Koçer'in darbeyi yöneten Tümgeneral Mehmet Dişli ile birlikte gayrimenkul işi yaptıkları ortaya çıktı.

 

 

                 

 

 

SUAT YILDIRIM

 

FETÖ'nün 73 örgüt yöneticisi arasında olduğu iddia edilen Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakülesi Eski Dekanı Prof. Dr. Suat Yıldırım, Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde görev yaparken 4 Eylül 2015 tarihinde Pensilvanya'ya kaçtı. Yıldırım, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Fethullah Gülen örgütüne yönelik yürüttüğü ana soruşturmadaki şüpheliler arasında yer alıyor. Yıldırım ayrıca örgütün ekran yüzü Prof. Dr. Davut Aydüz ve 15 Temmuz'un kara kutusu Adil Öksüz'Ü Sakarya Üniversitesi'ne alan kişi.

 

 

                 

 

 

DAVUT AYDÜZ

 

FETÖ soruşturması kapsamında Sakarya'da gözaltına alınan Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Aydüz, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Aydüz, FETÖ televizyonlarında dini sohbetler yapıyordu. Örgütün ekran yüzü olan Davut Aydüz'ün, hain girişimin kara kutusu Adil Öksüz'ün de hocası olduğu söyleniyor.

 

 

               

 

 

MUHİTTİN AKGÜL

 

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde görevli Prof. Dr. Muhittin Akgül, hain girişimin kara kutusu Adil Öksüz'ün yakın arkadaşı. Öksüz gibi tefsirci olan Tevrat, İncil'i yorumlayan isim olarak bilinen Akgül, Fetullah Gülen'in kapatılan televizyonlarında dini sohbetler yapıyordu. Sık sık Amerika'ya seyahat eden Muhittin Akgül, tutuklandı.

 

 

                   

 

 

MEHMET DİŞLİ

 

Tümgeneral Mehmet Dişli, 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın yanındaymış gibi gözüküp, O'na darbe bildirisini imzalattırmaya çalışan komutan olarak biliniyor. Akar'ın odasından çıktığında ise karargahta darbeyi yönettiği belirtilen Mehmet Dişli'nin o gece iddiaya göre darbeci damgasını yememek için kendisini Hulusi Akar'la birlikte gözaltına aldırdığı öne sürülmüştü. Dişli, 16 Temmuz'un sabahında darbecilerin elinden Orgeneral Hulusi Akar'la birlikte alınarak helikopterle Çankaya Köşkü'ne inmiş, gerçek anlaşılınca gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

 

             

 

 

MUSTAFA AKTAŞ

 

17-25 Aralık soruşturmasından sonra görevden alınan Sakarya Eski Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş, Ergenekon soruşturmasını yöneten isim. Aktaş, şu anda FETÖ soruşturmasının firarilerinden biri. Emniyet müdürü olduğu dönemde örgüt adına yasa dışı dinleme yaptığı iddiasıyla hakkında çok sayıda dava açılan Mustafa Aktaş, her yerde aranıyor.

 

 

                 

 

 

ALİ BİLKAY

 

Eski Sakarya ve İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, İzmir'deki askeri casusluk soruşturmasında FETÖ/PDY'ye sahte delil ürettiği iddiasıyla tutuksuz yargılandığı duruşmadan sonra gözaltına alındı. Bilkay, Sakarya'daki yasa dışı dinleme ve FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı.

 

 

               

 

 

LATİF MEMİŞ

 

Sakarya Vali Yardımcısı Latif Memiş, darbe girişiminin ardından örgütle bağlantılı olduğu iddiasıyla önce görevinden açığa alındı, daha sonra polisin düzenlediği operasyonla gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkemece 'FETÖ'ye üye olma' suçundna tutuklandı.

 

 

                     

 

 

AHMET YURTSEVEN

 

Sakarya Vali Yardımcısı Ahmet Yurtseven, darbe girişiminin ardından önce görevinden açığa, sonra da gözaltına alındı. Yurtseven, çıkarıldığı mahkemece önce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, savcılık itiraz edince ise yeniden yakalanarak çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yapılan incelemede Yurtseven'in örgüt üyelerinin haberleşmek için kullandığı kriptolu 'ByLock' programını kullandığı tespit edildi.

 

                     

 

 

MUSTAFA AKARSU

 

Yargıtay Eski Üyesi Mustafa Akarsu, darbe girişiminin ardından polisin düzenlediği operasyonla yakalandı. FETÖ Terör Örgütü'yle bağlantılı olduğu iddia edilen Akarsu, hakkında gözaltı kararı verilen 140 Yargıtay üyesi içinde yer aldı.

 

 

                 

 

 

SÜLEYMAN YILDIRIM

 

Sapanca Kaymakamı Süleyman Yıldırım, darbe girişimi sonrası FETÖ Terör Örgütü üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınarak tutuklandı. Yıldırım'ın evinde yapılan polis aramasında parçalanmış 1 adet hard disk, B ve J serisi 1 dolar ve Fethullah Gülen kitabı bulundu.

 

               

 

 

İSMAİL GÜNDÜZ

 

Şehrin merkez ilçesi Adapazarı Kaymakamı İsmail Gündüz, 15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında görevinden açığa alındı. Hakkında FETÖ Terör Örgütü olduğu iddiasıyla yakalama kararı çıkarılan Gündüz, darbe girişimi gecesinde 'Güzel ülkem 21. yüzyıldza demokrasi veya totaliter yönetim arasında bocalıyor. Darbeye hayır' tweeti attıktan sonra ortadan kayboldu. Gündüz'ün İstanbul'daki evinde yapılan aramada F, G, L, ve D serilerinden olan 5 adet 1 dolar bulundu.

Bu haber toplam 4328 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Kağan Akminare
08 Eylül 2016 Perşembe 22:17
22:17
Mustafa akarsu nun sağ ve solundaki resimdekiler hiç yabancı gelmiyor ama devlet yetkilileri takiptedir yakında anlarız
Cavit Kolcu
08 Eylül 2016 Perşembe 18:50
18:50
....
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim