• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Sakarya : 29 °C

İnci'nin açıklamaları Cemaati ayağa kaldırdı

İnci'nin açıklamaları Cemaati ayağa kaldırdı
Hendek Belediye Başkanı Ali İnci'nin, Fethullah Gülen cemaatine yönelik söylemleri ve ilçedeki yurtları kapatmasının ardından Zaman Gazetesi üst üste dikkat çekici haberler yaptı

Hendek'te cemaatle bağlantılı olduğu ileri sürülen 3 yurdu kapatan Belediye Başkanı Ali İnci, "Biz de Hendek'i bu adamlardan kurtaracağız. Bundan sonra Hendek'te tek bir paralelci bile barınamayacak. Burada kalmaları, yaşamaları ve ticaret yapmaları mümkün değil. Biz sözümüzün eriyiz ve gereğini yaparız. İlk olarak kendimize ve belediyelere ait olan yurtları boşalttırdık. Bu gruptan ve örgütten olanları vatandaşlar da evine sokmayacak. Hiç kusura bakmasınlar, biz mertçe ve delikanlıca seçim öncesi ne dediysek onu yapıyoruz. Zaten Başbakanımız, bütün belediye başkanlarına gereğinin yapılması talimatını vermişti. Ben de Başbakan'ımızın izinden gidiyorum ve kendisi balyozla vuruyorsa ben de demirle vuruyorum. Vurmaya da devam edeceğim" diye konuşmuştu.

İnci'nin bu sözlerinin ardından zaman.com.tr'de yayınlanan değerlendirmede ise; "Bunlara su bile yok" diyen Başbakan'ın Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, nefret söyleminde Nirvana'ya ulaşmış. "Ben de Başbakan'ımızın izinden gidiyorum ve kendisi balyozla vuruyorsa ben de demirle vururum" diyor. İşte, Başbakan'ın aylardır sürdürdüğü kin ve nefret söyleminin eylemi! Kifayetsiz muhteris kasaba siyasetçisinin hukuku ve bütün insani değerleri ayaklar altına alan bu söylemi, AKP'nin yürüttüğü politikaların toplumu getirip bıraktığı uçurum. Buradan daha ilerisi, fişledikleri insanları kapılarına çarpı işareti koyup imha emrini vermek. Her ne kadar kasaba siyasetçisi olsa da eğer aklını yitirmemişse başkanın bu söylediklerinin suç olduğunu bilmesi gerekir. dünyanın bütün uygar ülkelerinde bu sözler suçtur ve yargılanması gerekir. Başkan Ali İnci, bu çıkışıyla Başbakan'ın güven ve takdirini kazanmış olabilir. Fakat bu zihniyet, 2014 Türkiyesi'ne yakışmıyor. İnsan hakları örgütleri ve sivil toplum bu zihniyeti tel'in etmelidir. Bu zihniyetin 2014 Türkiyesi'nde yeri yoktur. Yaptığı suçtur ve mutlaka yargılanmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

İlerleryen saatlerde Zaman Gazetesinin internet sitesinde yer alan başka bir haberde ise farklı kesimlerin Ali İnci'nin tutumuna ilişkin yorumları yer aldı.

HABER ŞU ŞEKİLDE:


Sakarya'nın AK Partili Hendek Belediye Başkanı Ali İnci'nin Hizmet Hareketi'ne ve Camia'ya gönül verenleri ilçede yaşatmayacağına dair yaptığı açıklama infiale sebep oldu.

Başkan hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik, aşağılama, tehdit, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, ayrımcılık, eğitim ve öğretimin engellenmesi' maddelerine istinaden suç duyurusunda bulunuldu, ayrıca tazminat davası açıldı.

AK Parti'li Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, 'seçim döneminde sehven verdik' deyip Özel Sevgi Hendek Eğitim İşletmeleri'nin yurdunu kapattı. Bununla yetinmeyen İnci, kendisine seçimde destek vermedikleri gerekçesiyle Hizmet Hareketi'ne gönül vermiş insanları açıktan tehdit etti, yaşatmayacağını, demirle döveceğini söyledi. İnci "Hendek'de tek bir paralelci bile barınamayacak. Burada kalmaları, yaşamaları ve ticaret yapmaları mümkün değil. Biz sözümüzün eriyiz ve gereğini yaparız. İlk olarak kendimize ve belediyelere ait olan yurtları boşalttırdık. Bu gruptan ve örgütten olanları vatandaşlar da evine sokmayacak. Hiç kusura bakmasınlar, biz mertçe ve delikanlıca seçim öncesi ne dediysek onu yapıyoruz. Zaten Başbakanımız bütün belediye başkanlarına gereğinin yapılması talimatını vermişti. Ben de Başbakanımızın izinden gidiyorum ve kendisi balyozla vuruyorsa ben de demirle vuruyorum. Vurmaya da devam edeceğim." dedi.

TÜYLERİM ÜRPERDİ, SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK, DAVA AÇTIK
Özel Sevgi Hendek Eğitim İşletmeleri'nin avukatı olan 30 yıllık hukukçu Ahmet Akgünler, söz konusu açıklamaları okuyunca tüylerinin ürperdiğini söyledi. Akgünler, "Bunlar facia sözler. Aklım hafsalam almıyor. Bu sözler fiili saldırıya zemin hazırlayabilir. Şikayette bulunmadan bile bu açıklamalar üzerine savcılar harekete geçmeli." diye konuştu.
Avukat Akgünler, başkanın, yurtları boşaltırması ve kapattırmasının hukuki olmadığını, bu açıklamalarla hukuksuzluğu kendi ağzıyla itiraf ettiğini vurguladı. Başkanın, TCK'nın 216. maddesinde yer alan 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik aşağılama', 106. maddede yer alan 'tehdit', 109 maddedeki 'kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma', 122. maddedeki 'ayrımcılık', 112. maddede yer alan 'eğitim ve öğretimin engellenmesi' suçlarını işlediğini belirten Akgünler, suç duyurusunda bulunduklarını, ayrıca tazminat davası açtıklarını kaydetti.

MHP İL BAŞKANI: SEÇİMİN ACISINI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR
MHP Sakarya İl Başkanı Levent Bülbül ise başkanın açıklamalarının, hukuk ve hiç bir şekilde vicdanla bağdaşmayacağını belirtti. Bülbül, İnci'nin Başbakan Erdoğan'a Hendek'te seçimi yüzde 80 oy oranıyla alacağını söylediğini; ancak seçimi kıl payı kazandığını, bunun acısını yaşadığını dile getirdi. Levent Bülbül,

"Bu acısını Hizmet Hareketi'nden çıkarmaya çalışıyor. Başbakan'a mahcup olunca, bir yerlerden hesap sormaya kalkıyor kendince. Acısını bu şekilde hafifletmeye çalışıyor. Nefret beyanı kullanıyor." diye konuştu.

CHP Sakarya milletvekili Engin Özkoç ise İnci'nin bu hareketiyle pek çok kutsalı hiçe saydığını vurguladı. Özkoç, şöyle konuştu: "Bir belediye başkanının görevi siyasi görüşüne, düşüncelerine, mensubiyetine bakmadan tüm vatandaşlara eşit hizmet vermektir. Cezalandırmaya hakkı yok. Halka hizmette kutsal bir görevdir. İnci bu kutsalı ayrımcılık yaparak hiçe sayıyor."

ÇOCUKLARI KORKUTUYOR
Başkan Ali İnci'nin isim vererek hedef aldığı Hendek eşrafından Ahmet Şükrü Usanmaz, çok büyük iftiralara maruz kaldıklarını, bu sebeple avukatı aracılığıyla başkan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Başkanın müesseselerde kalan öğrencileri de korkuttuğunu belirten Usanmaz, şunları söyledi: "Bu dönemde ben 'Başbakan'ın' izindeyim diyor. 'Bütün evleri de elimden gelse her tarafı boşaltacağım' diyor. Hep nefret söylemi. Çocuklara (öğrencilere) yalan yanlış şeyler konuşuyor. 'Hayatınız söndü, iş bulamazsınız. Gelin ben size iş bulurum' diye telkinlerde bulunuyor."
İlçe esnafından Hüseyin Yaman, başkanın nefret söylemini, ayrımcılık yapmasını doğru bulmadıklarını vurguladı. Yaman, "Ortada kanunsuz, hukuksuz, yanlış bir şey yok. Buna rağmen üstelemeleri, psikolojik baskı yapmaları, esnaflara yönelik baskı yapmalarını uygun bulmuyorum. Şikayette bulundum. Vatandaşlık hakkımı kullandım." dedi.

SAVCILIK SORUŞTURMA AÇMALI, AK PARTİ GEREKENİ YAPMALI
Sakarya'da 24 derneği bünyesinde barındıran Sakarya Girişim ve Demokrasi Platformu'nun başkan vekili Ali Örer, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci'nin Hizmet Hareketi'ne yönelik açıklamalarını okuyunca insan olarak utandıklarını söyledi. Bu çağda seçimle iş başına gelmiş bir belediye başkanının tehdit içeren sözlerinin demokrasi ve insan hakları adına utanç verici olduğunu ifade eden Örer, "Bir belediye başkanının ağzından bu ifadeleri duymak çok acı. Bir başkan böyle düşünüyorsa demokrasiye inanmamış demektir ve makamı işgal etmemesi gerekir. Başkanın bu açıklamaları nefret, insanlık suçu, tehdit, aşağılama, bir kesimi yok etme gibi açık suç unsuru oluşturmaktadır. Savcılığın basında çıkan ifadeler ihbar kabul edip soruşturma açmaları gerekir. Eğer AK Parti azıcık demokrasiye inanıyorsa başkan hakkında gerekeni yapmalı. Bunu bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 2265 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Harbici
31 Temmuz 2014 Perşembe 07:40
07:40
Bu paralelciler bu ülkeyi nerdeyse ele gecireceklerdi Ali İnci bence çok iyi yaptı
lazot
30 Temmuz 2014 Çarşamba 17:19
17:19
Rantçıların önde gideni elbette boşbakanın izinden gitmesi gayet normal.
hendekli oflu
28 Temmuz 2014 Pazartesi 16:55
16:55
daha önceden bu yurtlara ruhsat veren de o değilmiydi. ne dğişti. ayrıca opetin oradaki yurdun sahibi kim acaba? ben söyleyim bizzat kardeşi. peki o yurdu devlete 17 yıllığına kiralayan kim gene kendisi. bugün bayram namazında yollar çöp pislik içindeydi. hala inciyi örnek alsın diyorlar. bırakın bu sevdayı... hendekli
akyazili
27 Temmuz 2014 Pazar 12:32
12:32
Akyazi belediye baskanlari neden Ali İnciyi ornek alamiyor.Hendege cağ atlatti Ali İnci helal olsun imrenerek izliyorum Ali İnciyi.Hasan Akcan ornek almali
Mehmet
26 Temmuz 2014 Cumartesi 11:28
11:28
Ali İnci bundan 30 yıl önce öğretmenlik yapıyordu, külüstür bir minübüsü vardı, şimdi ise Allah daha çok ve helalinden versin çooook zenginleşti. Başbakanın yolundan gittiğine şüphemiz yok.
Diğer Haberler
 • MHP adayları her yerde21 Haziran 2018 Perşembe 10:22
 • Hal'de MHP rüzgarı... Tam destek20 Haziran 2018 Çarşamba 14:44
 • MHP adayları muhtarlar ile buluştu20 Haziran 2018 Çarşamba 14:40
 • MHP stantları teşkilat gibi20 Haziran 2018 Çarşamba 13:19
 • Bülbül şehir için konuştu “Dobra Dobra!”19 Haziran 2018 Salı 14:14
 • Davet Balbalılardan geldi CHP tamam dedi19 Haziran 2018 Salı 13:58
 • CHP Milletvekili adayı Selçuk’tan sitemize ziyaret19 Haziran 2018 Salı 12:32
 • Partilerde Bayramlaşma18 Haziran 2018 Pazartesi 14:54
 • Balaban ay-yıldız sistemini anlattı18 Haziran 2018 Pazartesi 13:03
 • MHP'ye destek büyüyor18 Haziran 2018 Pazartesi 13:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim