• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • Sakarya : 25 °C

Hüseyin Kama Geyve Cezaevi'nden tahliye oldu

Hüseyin Kama Geyve Cezaevinden tahliye oldu
Karıştığı bir suçtan 5 yıl ertelenen 13 yıl 2 aylık hapis cezasını yasal süre içerisinde 2nci bir suç işlediği için yanmasına sebep olan Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Kama Salı günü gözaltına alınmıştı..

Sakarya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Kama, geçtiğimiz yıllarda bir suçtan dolayı 13 yıl 2 ay hapis cezası almıştı.

Kama'nın bu cezası 5 yıl ertelenmişti.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen Olgunlar Turnuvasında yaşanan bir olay ise Hüseyin Kama'nın infazının yanmasına sebep oldu.

Hatırlanacağı üzere Kama, turnuvayı takip eden Yenihaber Gazetesi spor muhabiri Serkan Özay'a tokat atmıştı.

Özen'in şikayeti üzerine açılan dava bugün sonuçlandı.

Hüseyin Kama, basit yaralama suçundan ceza alınca daha önce ertelenen cezası da işleme konuldu.

Mahkemenin ardından tutuklanarak cezaevine gönderilen Kama, geçtiğimiz yıl çıkan yargı paketi çerçevesinde cezanın denetimli serbestliğe dönüştürülmesi başvurusunda bulundu.

Ancak işlemleri yetişmediği için Salı gecesini Geyve Açık Cezaevinde geçiren Hüseyin Kama Çarşamba günü akşam saatlerinde işlemlerinin tamamlanması sonrasında cezaevinden tahliye oldu.

Kama'ya bir yıl süreyle denetimli serbestlik uygulanacak

Kama'ya İnfaz hakimliği tarafından tespit edilecek müeyyide uygulanacak.

Bunlar arasında bir kamu kuruluşunda haftanın belirli günleri çalışmak,

Polis merkezine haftanın belirli günleri imza atmak, il dışına çıkmamak gibi yaptırımlar bulunuyor..

Kama için uygulanacak yaptırımlar İnfaz Hakimliği tarafından tespit edildikten sonra uygulanması için Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğüne gönderilecek..

DENETİMLİ SERBESTLİK NEDİR?

Yeni Ceza Yasasıyla getirilen en önemli yeniliklerden biri Denetimli Serbestlik kurumudur. 5237 sayılı TCK'nun 58. maddesinde, 5271 sayılı CMK'nun 231. maddesinde, 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 104, 107 ve 108. maddelerinde ve 5402 Sayılı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanununda düzenlenmiştir.

Ek: 19/12/2006-5560/23 md.) Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilmesi halinde sanık, beş yıl süreyle denetim süresine tâbi tutulur.

Bu süre içinde bir yıldan fazla olmamak üzere mahkemenin belirleyeceği süreyle, sanığın denetimli serbestlik tedbiri olarak;

a) Bir meslek veya sanat sahibi olmaması halinde, meslek veya sanat sahibi olmasını sağlamak amacıyla bir eğitim programına devam etmesine,

b) Bir meslek veya sanat sahibi olması halinde, bir kamu kurumunda veya özel olarak aynı meslek veya sanatı icra eden bir başkasının gözetimi altında ücret karşılığında çalıştırılmasına,

c) Belli yerlere gitmekten yasaklanmasına, belli yerlere devam etmek hususunda yükümlü kılınmasına ya da takdir edilecek başka yükümlülüğü yerine getirmesine,

karar verilebilir. Denetim süresi içinde dava zamanaşımı durur.

(9) (Ek: 19/12/2006-5560/23 md.) Altıncı fıkranın (c) bendinde belirtilen koşulu derhal yerine getiremediği takdirde; sanık hakkında mağdura veya kamuya verdiği zararı denetim süresince aylık taksitler halinde ödemek suretiyle tamamen gidermesi koşuluyla da hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir.

(10) (Ek: 19/12/2006-5560/23 md.)Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlenmediği ve denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere uygun davranıldığı takdirde, açıklanması geri bırakılan hüküm ortadan kaldırılarak, davanın düşmesi kararı verilir.

(11) (Ek: 19/12/2006-5560/23 md.) Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere aykırı davranması halinde, mahkeme hükmü açıklar. Ancak mahkeme, kendisine yüklenen yükümlülükleri yerine getiremeyen sanığın durumunu değerlendirerek; cezanın yarısına kadar belirleyeceği bir kısmının infaz edilmemesine ya da koşullarının varlığı halinde hükümdeki hapis cezasının ertelenmesine veya seçenek yaptırımlara çevrilmesine karar vererek yeni bir mahkûmiyet hükmü kurabilir.

HER HAKKI SAKLIDIR


Bu haber toplam 1293 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim