• BIST 106.935
  • Altın 171,749
  • Dolar 4,0527
  • Euro 4,8911
  • Sakarya : 24 °C

Fındık tek haneli rakama indi

Fındık tek haneli rakama indi
Se­zo­na 11 TL fi­yat­la girip 15 TL’ye kadar yük­se­len ka­buk­lu fın­dık 9,5 TL’ye düştü.Ka­ra­su Zi­ra­at Odası Baş­ka­nı Se­la­mi Arık “Re­kol­te düşük, pi­ya­sa­ya fın­dık in­mi­yor. Fi­ya­tın yük­sel­me­si ge­re­kir­ken düş­me­si çok ma­ni­dar” dedi

Medyabar.com

Bir sü­re­dir düşüş gös­te­ren fın­dık fi­ya­tı 14 Kasım Pa­zar­te­si günü iti­ba­rıy­la 9,5 TLye kadar ge­ri­le­di. Ordu Ti­ca­ret Bor­sa­sının 50 ran­dı­man ka­buk­lu fın­dı­ğın gün iti­ba­rıy­la 10 TL ola­rak du­yur­du­ğu­nu be­lir­ten Ka­ra­su Zi­ra­at Odası Baş­ka­nı Se­la­mi Arık ''Bu fiyat doğu ile batı ara­sın­da­ki fın­dık ka­li­te­si farkı do­la­yı­sıy­la bize 9,5 lira ola­rak yan­sı­yor. Kabul edi­le­bi­lir bir fiyat değil'' dedi.

 

Bay­rak­tar te­mas­lar ya­pı­yor

Tür­ki­ye Zi­ra­at Oda­la­rı Bir­li­ğinin tek ha­ne­li ra­kam­la­ra düşen fın­dık­la il­gi­li ha­re­ke­te geç­ti­ği­ni ha­tır­la­tan Se­la­mi Arık, Genel Baş­kan Şemsi Bay­rak­tarın geç­ti­ği­miz hafta için An­ka­ra?da Tarım Ba­ka­nı ile bir gö­rüş­me ger­çek­leş­tir­di­ği­ni be­lirt­ti. Arık ''Fi­yat­la­rın art­ma­sı­nı en­gel­le­yen güç­ler ol­du­ğu­nu bi­li­yo­ruz. Ser­best pi­ya­sa şart­la­rı­na göre fi­ya­tın yük­sel­me­si lazım. Çünkü re­kol­te tah­min­le­rin çok al­tın­da ger­çek­leş­ti. Üre­ti­ci de fın­dı­ğı­nı düşük fi­yat­tan sat­mak is­te­me­di­ği için pa­za­ra in­dir­mi­yor. Bu du­rum­da fi­ya­tın art­ma­sı ge­re­kir. Te­men­ni­miz ka­ran­lık güç­le­rin fın­dık­tan el­le­ri­ni çek­me­le­ri­dir'' diye ko­nuş­tu.

 

BİMERE baş­vu­run

Sa­de­ce bir­lik­le­rin değil, üre­ti­ci­le­rin de fiyat dü­şü­rül­me­si­ne karşı tepki ver­me­si ge­rek­ti­ği­ne işa­ret eden Zi­ra­at Odası Baş­ka­nı Se­la­mi Arık Fın­dık üre­ti­ci­le­ri Baş­ba­kan­lık İle­ti­şim Mer­ke­zine baş­vu­ra­rak şi­kâ­yet­le­ri­ni dile ge­ti­re­bi­le­cek­le­ri­ni be­lir­te­rek "İste­yen üre­ti­ci bu şi­ka­ye­ti­ni BİMER'e ya­za­bi­lir. So­nuç­ta or­ta­da bir mağ­du­ri­yet var. Biz her zaman üre­ti­ci­nin ya­nın­da­yız. Ancak gerek duyan üre­ti­ci­le­ri­miz BİMER üze­rin­den de yet­ki­li ma­kam­la­ra ula­şa­bi­lir" ifa­de­le­ri­ni kul­lan­dı.


 

 
Bu haber toplam 1727 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
VATANDAŞ
17 Kasım 2016 Perşembe 09:28
09:28
BİMER’İN YAPACAĞI BİRŞEY YOK. FINDIK FİYATLARININN DÜŞTÜĞÜNÜ BİLMEYEN VAR MI?
FINDIK FİYATLARININ YÜKSELMESİ DEVLETİN DESTEKLEME ALIMI İLE OLUR.
PEKİ O ZAMAN, DEVLET NEDEN DESTEKLEME ALIMI YAPMIYOR?
YA-PA-MI-YOR.
DESTEKLEME İÇİN PARA LAZIM DA ONDAN. HER YIL YAKLAŞIK 50 MİLYAR TL. BORÇ FAİZİ ÖDEYEN BİR DEVLET, SENİN FINDIĞINI ALABİLİR Mİ? NE DEMİŞLER, KELİN İLACI OLSA KENDİ BAŞINA SÜRER.
DEĞERLİ ARKADAŞLAR, HAZİNEMİZ BORCUNU BORÇLA KAPATMAKTADIR. HAZİNE MÜŞTEŞARLIĞININ SİTESİNDE BUNLAR YAZILI.
FAİZE ENDEKSLİ EKONOMİK DÜZEN DEVRE DIŞI EDİLMEDİKÇE, HİÇ KİMSE BORÇTAN KURTULACAĞINI SANMASIN.
ŞU ANDA, HAZİNENİN İÇ BORÇ ÇEVİRME ORANI YAKLAŞIK OLARAK %90, DIR. ANLAMI ŞU; DEVLET 100 LİRALIK BORCUNU ÖDEYEBİLMEK İÇİ ÖNCE 90 TL. FAİZLE BORÇ PARA BULMAK ZORUNDA. BUNDAN HABERİ OLAN VAR MI?
DEVLET DE VATANDAŞ GİBİ BORCUNU YENİ BORÇLARLA KAPATIP GÜNÜ KURTARMA ÇABASINDA.

BUNUN NEDENİ İSE, "FAİZE DAYALI EKONOMİK DÜZENDİR."
BU SİSTEM TERK EDİLMEDİKÇE, BU İŞLERİN DÜZELMESİ MÜMKÜN DEĞİL.
İŞSİZLİK ÖNLENEMEZ. CARİ AÇIK KAPATILAMAZ. BİNLERCE ÜNİVERSİTE MEZUNU SOKAKTA GEZER. KADIN CİNAYETLERİ BİTMEZ. KAĞIT ÜZERİNDE DEĞİL, HAKİKATTE DÜNYANIN SAYILI EKONOMİLERİ ARASINA GİREMEYİZ.
50 BİN LİRALI ARABAYI, 150 BİN LİRAYA ALAMAYA DEVAM EDERİZ....
BİR FATURADA 5 ,6,7 TANE VERGİ ÖDEMEK ZORUNDA KALIRIZ. HER 6 AYDA BİR %3,5 ZAM ALAMAYA DEVAM EDERSİNİZ. MESELE BU KADAR BASİT, ANLAYANA.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim