• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Sakarya : 19 °C

Faaliyet Raporuna Eleştiri Geldi

Faaliyet Raporuna Eleştiri Geldi
Akyazı Belediyesi Nisan ayı olağan 1.birleşimi meclisi, başkan Yaşar Yazıcı başkanlığında belediye meclis salonunda yapıldı. Meclis Üyesi Özer Türkan, faaliyet raporundaki eksikliklere dikkat çekerek eleştiride bulundu.

Yaşar Yazıcının başkanlığında gerçekleşen toplantıya mazeretleri bulunan Meclis üyeleri Reşat Öner ile Ümmühan Genç katılmadı.

On Gündem Maddesi

Gündemin birinci maddesi gereğince daimi encümen üyeliği seçimi yapıldı. Gizli oylama ile yapılan seçim sonucunda 12 oy alan Emir Uzman ile 11 oy alan Sadık Çetin daimi encümen üyesi oldular. Abdurrahim Atmaca 1 oy da kaldı.

Gündemin ikinci maddesine göre de İmar Komisyonu seçimi yapıldı.

Açık oyla yapılan seçim sonucunda Cevdet Akbaş, Osman Kesikbaş, Erkan Çoruhlu, Abdurrahim Atmaca ve Özer Türkan İmar Komisyonu üyesi oldu.

Gündemin üçüncü maddesine göre Plan Bütçe komisyonu seçimi yapıldı. Açık oyla yapılan seçim neticesinde Ahmet Talu, Ali Ateş, Serpil Eroğlu, Harun Köymen ve Kemal Çakıroğlu Plan Bütçe komisyonu üyesi oldular.

Gündemin dördüncü maddesinde ise Denetim Kurulu tarafından hazırlanan raporun meclisin bilgisine sunulması vardı. Ancak, Denetim Kurulu raporu meclis üyelerine daha önce gönderildiği için rapor tekrar okunmadı ve hazırlandığı şekli ile kabul edildi.

Gündemin beşinci maddesinde İnönü Mahallesinde bulunan 95 ada 59 nolu parselin eğitim alanı olarak belirlenmesine karar verildi.

Gündemin altıncı maddesine göre Ömercikler mahallesinde bulunan 4 bin 22 m2 ve  Seyfeler Mahallesinde bulunan 12 bin 194 m2 yerin SASKİ’ YE bedelsiz olarak devredilmesine karar verildi.

Gündemin yedinci maddesine göre Reşadiye Köyü köy içi mevkiinde bulunan 1138.85 m2 yerin Reşadiye Köyü Cami ve Kur’an kursu derneğine satılması karara bağlandı.

Gündemin 8.maddesi gereğince mülkiyeti belediyeye ait olan ve Seyfeler mahallesinde bulunan 1377.18 m2 yer ile Uzunçınar mahallelerinde bulunan 2993.17 m2 yerin 2886 sayılı yasa çerçevesinde satılması 2 ret oyuna karşılık 12 evet oyu ile kabul edildi.

Gündemin 9.maddesinde yer alan İmar değişikliği ile ilgili istek Komisyona havale edildi.

Gündemin 10.maddesi ise Belediye başkanının 2012 yılına ait faaliyet raporu ile ilgiliydi.

BAŞKAN YAZICININ KONUŞMASI

Hazırlanan faaliyet raporunda 2012 yılında yapılan tüm çalışmaları kapsadığını ve ince detayları ile verildiğine dikkat çeken başkan Yazıcı, Belediye sınırlarının genişlediğini, hizmet alanının 100 km’ye ulaşacağını, nüfusun 90 binin üzerine çıkacağını, böylece çalışma alanının genişlemesinden doğabilecek olan aksaklıkların giderilmesi içinde gerekli tedbirlerin şimdiden alındığını söyledi.

Yaşar Yazıcı mülkiyeti kendilerine geçen yerlerin satışlarının mümkün olduğu kadar az yapıldığını, belediyeyi fazla borç altına sokmadıklarını, “bizim için en önemli konu İlçemizin Turizm potansiyelini arttırmaktır” dedi. Bu konuyla ilgili önemli ve büyük projeleri olduğunu belirterek, belediye hizmetlerinin rutin bir şekilde sürdüğünü, OSB’nin olmaması nedeniyle bazı  alanların sanayi bölgesi haline dönüştürülmesine ilişkin çalışmaları olduğunu  ve tüm amaç ve hedeflerinin Akyazı’yı geliştirmek ve refah düzeyini yükseltmek olduğunu söyledi ve faaliyet raporunun kabulünü istedi.

MUHALLEFETTEN ELEŞTİRİLER

Başkanın Faaliyet raporuna ilişkin eleştiriler MHP’li meclis üyesi Özer Türkan’dan geldi. Türkan  görüşlerini ve eleştirilerini şöyle dile getirdi.  “Hazırlanan kitapçığı beğendim diye başladığı konuşmasında Ak-Belde A.Ş ile ilgili çalışmaların kitapçıkta neden yer almadığını, Fen İşleri çalışmalarının kitapçıkta yer almasına rağmen yaptığı çalışmalarla ilgili maliyetlerin neden yer almadığını, 8 yıldan beri Büyükşehir sınırları içindeyiz, Büyükşehir bize gelen paralardan kendisi yüzde 32, Saski ise yüzde 10 oranında hisse almasına rağmen yeterli hizmeti neden getirmediğini sordu.

Özür Türkan “hazırlanan 25 binlik yeni imar planında Büyükşehir Hendek ilçesini sanayi alanı olarak belirlenirken, bize yeşil alan belirleyerek otlayalım istiyor, bunu kabullenmemiz asla mümkün değildir. O bakımdan belediyemiz tarafından yapılan çalışmalarda Büyükşehrin hava atmasını ben şahsen istemiyorum. Çünkü Büyük Şehir getirmediği hizmetlerle Akyazı’mızı gözden çıkardı” dedi. 

ELEŞTİRİLERE  BAŞKANDAN CEVAP GELDİ

Özer Türkan’ın eleştirilerine cevap başkan Yazıcıdan geldi. Yazıcı, “Ak-Belde Şirketi çalışmalarının faaliyet raporunda yer almaması gerekiyor. Çünkü bu şirketimizin çalışma alanı ayrı, Ancak faaliyetleri, geliri ve giderinin tespiti ile ilgili olarak şirketimizde bir toplantı düzenleyelim. Sizlere orada istediğiniz tüm bilgileri verelim” dedi ve toplantı ile ilgili olarak da başkan yardımcısı Ayhan Balcıyı görevlendirdi. Yaşar Yazıcı “hazır yeri gelmişken ifade edeyim, Ak-Belde Şirketimiz yaptığı çalışmalarla belediyemizin göz bebeği konumundadır. Zira Şirketimizin tek kuruş borcu da bulunmamaktadır” dedi.

Fen İşleri çalışmalarının kaça mal olduğuna ilişkin eleştirinin yerinde olduğunu söyleyen Başkan Yazıcı, bundan sonraki faaliyet raporlarına yapılan çalışmaların kaça mal olduğunun da belirtilmesini ilgililerden istedi.

Yaşar Yazıcı, yapılan anlaşmaya göre grup yollarının Büyükşehir tarafından, Karayolları ağında olan yolların Karayolları tarafından asfaltlanacağını belirtti ve “diğer yolları biz yapacağız. Asfaltı Büyük şehrimizden ucuz alıyoruz. Bu konuda Büyük şehrimiz bize kolaylıklar sağlıyor. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi ve Büyük Şehrin Akyazı’yı gözden çıkarmadığını açıklamasına ekledi.

Akyazı’da turizmin gelişmesi için yoğun bir çalışma içinde olduklarını da anlatan Başkan Yazıcı, belediyeye ait alanlarda termal turizmi geliştirmek için çalışmalar yaptıklarını ve projeler ürettiklerini söyledi. 25 binlik planla ilgili olarak da yasal süresi içinde plana ciddi anlamda itirazlar yaptıklarını, sonucunu beklediklerini, olumsuz bir sonuç çıkması halinde de konuyu yargıya taşıyacaklarını söyleyerek eleştirilere cevabını tamamladı.

Gündemin son maddesi olan belediye başkanının 2012 yılına ait faaliyet raporu maddesi başkan yardımcısı Ayhan Balcı tarafından oylandı ve oy birliği ile kabul edildi.

Ethem Acar


Bu haber toplam 1736 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kaba'dan Modern Sanayi ve Ferizli ziyaretleri21 Haziran 2018 Perşembe 13:23
 • MHP adayları her yerde21 Haziran 2018 Perşembe 10:22
 • Hal'de MHP rüzgarı... Tam destek20 Haziran 2018 Çarşamba 14:44
 • MHP adayları muhtarlar ile buluştu20 Haziran 2018 Çarşamba 14:40
 • MHP stantları teşkilat gibi20 Haziran 2018 Çarşamba 13:19
 • Bülbül şehir için konuştu “Dobra Dobra!”19 Haziran 2018 Salı 14:14
 • Davet Balbalılardan geldi CHP tamam dedi19 Haziran 2018 Salı 13:58
 • CHP Milletvekili adayı Selçuk’tan sitemize ziyaret19 Haziran 2018 Salı 12:32
 • Partilerde Bayramlaşma18 Haziran 2018 Pazartesi 14:54
 • Balaban ay-yıldız sistemini anlattı18 Haziran 2018 Pazartesi 13:03
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim