• BIST 108.489
  • Altın 151,356
  • Dolar 3,6718
  • Euro 4,3266
  • Sakarya : 23 °C

Elektronik Sigara ve Çalışma Şekli

Elektronik Sigara ve Çalışma Şekli
Elektronik sigara 1963 yılında Herbert A. isminde olan bir araştırmacı tarafından ‘’ tütün içermeyen dumansız sigara ’’ ismi ile ilk defa gündeme getirilmiştir.

Elektronik sigara 1963 yılında Herbert A. isminde olan bir araştırmacı tarafından ‘’ tütün içermeyen dumansız sigara ’’ ismi ile ilk defa gündeme getirilmiştir. Elektronik sigara 2004 yılında Çin piyasasında sigarayı bırakamaya yardımcı olan bir yöntem olarak yerini almıştır. 2005 ve 2006 tarihleri sonrası ise ihracat edilmeye başlanmış ve pek çok ülkenin piyasasında yer almıştır.

E-sigara duman değil buhar yayan bir cihaz olmuştur. Elektronik sigaranın ucundan hava çekildiği zaman cihaz bunu algılar ve sıvı kısmı ısıtıp buharlaştırır.

Elektronik sigara 5 farklı bölümden oluşur; püskürteç, kartuş, pil, manyetik adaptör ve sıvı kısım. Kartuş bölümün içerisinde olan alkolit sıvısı etanol, propilen glikol, su, esans, tütün çiçeği ve nikotinden oluşur.

Elektronik Sigaranın Avantajları

Normal sigarada bulunmakta olan ve insan için zararı olan kanserojen maddeler elektronik sigara içerisinde bulunmaz. Duman yerine buhar üretmesi sayesinde karbon monoksit gibi 4000’e yakın olan kimyasal ve zararlı maddeleri etrafa yaymaz. Bu sayede insan sağlığı için bir tehdit oluşturmaz. Ayrıca pasif içiciler için de bir sorun olmaz. Etrafta ve çevrede olanlar için kısmi olarak zararsızdır.

Gerçek sigara gibi tasarıma ve görünüme sahip olan elektronik sigara, psikolojik olarak sigara alışkanlığından insanları uzak tutmaktadır. Ayrıca buhar yayması da sigarayı aratmaz.

Normal sigara gibi ateş kullanılarak yakılmaz. Elektronik cihaz içinde bulunan pil sayesinde ateşe gerek duyulmaz. Böylece yangın çıkma riski de içermez. Elektronik sigara likitlerinede göz atabilirsiniz.

Elektronik Sigara Kullanımı

E-sigara ateş kullanımı harici normal sigara gibi bir kullanıma sahiptir. El ve dudak yardımı ile içilir ve etrafa buhar yayar. Bu da normal sigaradan bir farkı olmadığını gösterir.

Kartuş içerisinde bulunan alkolit sıvı kısmındaki nikotin oranı standart değildir. Sigara kullanım oranına göre sıvı kısma konulan nikotin oranı belirlenir. Zaman içerisinde nikotin oranı azaltılarak konulur. En sonunda ise sıvı kısmın içerisine nikotin konulmaz ve bu sayede sigara bağımlılığı tamamen bırakılır. Hatta isteyen kişiler kartuş içinde bulunan alkolit sıvı kısma herhangi bir oranda nikotin koymayarak da kullanabilir.

 

Bu haber toplam 1147 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim