• BIST 112.122
  • Altın 175,002
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Sakarya : 19 °C

Deremizin Başında Nöbetteyiz

Deremizin Başında Nöbetteyiz
Akyazı’nın Bıçkıdere Mahallesinde piknik havasında su eylemi vardı.

Bıçkıdere suyu kenarında gerçekleştirilen piknik niteliğindeki su eyleminde kendileri için bu su bizim hayatımız, yaşam kaynağımız, su yoksa hayat yok, biz yeşili, temiz havayı ve temiz suyu severiz diyen Bıçkıdere ve Küçücek Mahalle sakinleri kendilerinden alınmak istenen sularını geri alana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söylediler.

Düzenledikleri piknik niteliğindeki eylemlerinde hazırladıkları pankartlarda “ deremizin başında nöbetteyiz” “ ağaçlarımızın etrafında kenetlendik “ “ Ormanımızda yaşamı eski haline getirene kadar bu işin takipçiyiz” sözleri dikkat çekti.

Katılım Yüksek Oldu

Bıçkıdere ve Küçücek Mahalle sakinlerinin ortaklaşa düzenledikleri eyleme katılım hayli yüksek oldu. CHP Milletvekili Engin Özkoç, MHP Milletvekili Prof.Dr. Münür Kutluata, CHP İl Başkanı Ayça Taşkent, MHP İl Başkanı Levent Bülbül, CHP Milletvekili adayları Elif Başer, Ayşe Kılıç, MHP Milletvekili adayı Zihni Açba, CHP, MHP ve SP Akyazı ve Karapürçek İlçe Başkanları ile parti yöneticileri, MHP Gençlik Kolları, TEMA Vakfı Yöneticileri ile civar köylerden ikibin civarında insan mağdur olan iki mahalleye destek için düzenlenen eyleme katılmak üzere Bıçkıdere Mahallesine geldiler.

Saygı Duruşu İle Başladı

Düzenlenen eylem saygı duruşu ve istiklal marşının birlikte söylenmesi ile başladı. Haksız bir şekilde ellerinden alınmak istenen suyla ilgili olarak geniş kapsamlı bir şekilde hazırlanan sinevizyon gösterimi ile devam etti. Sinevizyon gösterimi sırasında fonda çalan vurmayın kelepçeler, denizleri görebilsin diye rahat aksın dereler şarkısı büyük ilgi çekti.

Sunum Mükemmeldi

Düzenlenen eylemde bıçkıdere suyunun 2014 tarihinde başlayan Bıçkıdere suyuyla ilgili gelişmeler ve yaşananları, her iki mahalle insanının yaptığı bireysel mücadelenin yanında başlatılan hukuksal mücadele Erhan Çolak (Açbuha) tarafından sinevizyon gösterimi eşliğinde mükemmel bir şekilde anlatıldı.

Erhan Çolak özetle şunları söyledi “ Ruhsatın EMSAY isimli bir Firma tarafından alınmış. Ellerindeki ruhsata göre sadece kaynaktan saniyede 3 litre su alabileceklerdi. Ama onlar bizim tüm kaynaklarımızı kapitaj içine alarak el koydular. Bu çalışmayı yaparken ve boruları döşemek için üç metre genişliğinde yol açtılar ve yolu açarlarken dünya kadar ağacı kestiler ve daha sonra kestikleri o ağaçları kimseler görmesin diye toprağa gömdüler.  Bu durumu Cumhurbaşkanımıçz ve Başbakanımız ile ilgili Bakanlığımız başta olmak üzere bildirmediğimiz yer kalmadı. Maalesef hiçbir yetkili bu sorunumuza merhem olmak için bir gayretin içine girmedi. Hatta SASKİ bile davranışları ile alan razı veren razı bir görüntü çizdi. Valimize bile SASKİ yöneticileri ile EMSAY Şirketi yetkilileri yanlış bilgiler verdi. Bizde yanlışlıkları düzeltmek için yapılan tüm çalışmaları kayıt altına aldık ve yetkilileri ilettik. Onlar paranın yeşili, biz ise doğan yeşili diyoruz. Şartlar ne olursa olsun biz suyumuzu kimseye peşkeş çektirmeyiz ve vermeyiz”

İki Mahalle adına bilgi veren ve sunum yapan Erhan Çolak konuşmasını şöyle devam etti  “ Sıkıntılarımızı TBMM’inde dile getiren Sakarya Milletvekilleri Engin Özkoç ile Prof. Drn. Münir Kutluata’ya, TEMA Vakfına, Tüm Derneklere, Muhalefet Partisinin İl ve İlçe başkan ve yöneticilerine, Avukat Elif Yar’a ve olayın başlangıcından bugüne kadar daima yanlarında olan ve yaptıkları haberlerle kamuoyu oluşturmalarına destek veren yerel basına ve internet sitesi yetkililerine teşekkür ederim”

Erhan Çolak, hayli uzun olan konuşmasını BIÇKIDERE ANDI’nı okuduktan sonra şu sözlerle tamamladı “ Bıçkıdere ve Ormanları, sökülen her bir ağacına, yaşam alanı yok edilen her bir canlıya,  kaynağından hapsedilen her bir damla suyuna, derenin her bir balığına, bu köyü ormanı ve dereyi canı gibi koruyan ve geleceğe taşımak üzere bize emanet eden ahrete uğurladığımız her bir büyüğümüze, gelecek nesillere sözümüz olsun ki, size ve bize bu hakareti yapanlar hesap verene kadar SUSMAYACAĞIZ, DURMAYACAĞIZ.

 

Vali Ve Kaymakam Göreve Çağrıldı

Kendileri için hayat olan suları ellerinden alınan Bıçkıdere ve Küçücek Mahalle sakinleri sıkıntılarının sona erdirilmesi adına Vali Hüseyin Avni Coş ile Akyazı Kaymakamı Kamuran Mustafa Ballı başta olmak üzere tüm yetkilileri göreve davet etti ve uğradıkları haksızlığın giderilmesi için destek talebinde bulundular.

Konuşmalar

Kürsüye ilk olarak TEMA Vakfı yöneticisi Arzu Ersoy Bozgül çıktı. Bozgül Bıçkıdere ve kendisinin de doğup büyüdüğü yer olan Küçücek Mahallesi sakinlerineyapılan zulüm ile yeşile ve Doğaya yapılan saldırıyı kabul etmeyeceklerini söyledi ve sonuna kadar her iki mahalle sakinlerinin yanında yer alacaklarını söyledi.

Kürsüye ikinci olarak MHP Milletvekili Prof. Dr. Münir Kutluata çıktı. Kutluata bu insanlar haklarını neden kendileri aramak zorunda kalıyorlar. Bu ülkede Dev let, Hükümet ve Sorumlular yok mu, nerede bu İlin Valisi, nerede bu İlin Büyükşehir Belediye başkanı diye sorarak başladığı konuşmasında konuyu Engin Özkoç gibi kendisinin de Meclise taşıdığını söyledi ve Su İşleri Bakanından gelmesi gereken yanıt halen gelmedi diye şikayette bulundu.

Milletvekil Engin Özkoç’da konuşmasına Türkiye’de hukuk var mı, Devlet Var mı, Hükümet var mı diyerek başladı ve şayet yukarıda sıraladıklarım Türkiye’de olsaydı Bıçkıdere ve Küçücekliler hak aramayacak ve bu toplantıda yapılmamış olacaktı dedi.

Olayın tamamen bir rant olayı olduğunun altını çizen Özkoç, EMSAY firmasına da çağrıda bulunarak bu sevdadan vazgeçin dedi.

Özkoç, bu sorunu çözene kadar mücadele edenlerin yanında olacağının da altını çizdi ve konuşmasını şu sözlerle tamamladı “ Önce Ne AKP, ne CHP, ne MHP gelir. Önce Vatan ve Toprak gelir”

Süregelmekte olan mücadelenin içinde aktif olarak rol alan Küçücek mahalle sakinlerinden İbrahim Baykan’da çıktığı kürsüde, konuya vakıf olduktan sonra bugüne kadar gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahsetti ve kendilerine yardımcı olan ve desteklerini esirgemeyenlere teşekkür etti.

Düzenlenen piknik niteliğindeki eylem toplantısı Bıçkıdere Mahalle sakinlerininm hazırladıkları abhaz yemeklerinin ikramı ile son buldu.

 Alaattin ONUR

jAeiIW.jpgbmnSRE.jpgQ5L40Kts3.jpgvnI0RY.jpg7qK0124.jpgL1YMAZ.jpgfK5891gp.jpgeBQ3o.jpgpYqhnQG.jpgrNCD02.jpgAYgCjkUP.jpgT6HAOG8.jpg0LGwAS.jpgMCgRkeuBl.jpgtdHVeFcpI.jpgCnkjrW5x.jpgEZ1jOnK0.jpg2gMw9dyz5x.jpgQoc1lYxEg.jpgIS3s.jpgFjXiKZaY.jpgXB6M1.jpgwRx2S9V.jpgpufEOv.jpgRj6D2xf.jpg17Zidbq6s.jpg8eymS6.jpgpxfzg1.jpg9eam.jpgyjxc3.jpgFHxza93.jpghXmv1i.jpg3lnrP7ejo.jpgeuZvRsc.jpgJeZvSdDI.jpgTIx3nDy.jpgqobzEUe.jpgNuadWU.jpg5zRox1H.jpg2i3eOD5.jpgTv6q0k.jpgF9dMc6vq.jpgBz8tUo3W.jpgaAwUCZEz.jpgnZyCv4pBUF.jpg

 

Bu haber toplam 1677 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
su bereketir koruursan seni koruru
20 Mayıs 2015 Çarşamba 14:29
14:29
deremi kaldı bu saaten sonra akyazının her suyu pislik akıyor su bereketir korurusan seni koruru
tasburunlu
11 Mayıs 2015 Pazartesi 16:01
16:01
Bir Taşburunlu olarak takdir ediyorum. Yalakaların olmadığı bir yermiş demekki..
Harbici
11 Mayıs 2015 Pazartesi 11:09
11:09
Tema vakfi mı dediniz.Ne iş yapar o vakıf
Keremali
11 Mayıs 2015 Pazartesi 09:08
09:08
Vatan toprağı kutsaldır kaderine terk edilemez.
Küresel anlayışın kaynakları yok etme anlayışına dur demeli.
Hakkını aramak marjinallik değil, Allahın verdiği en büyük nimet olan aklı kullanmaktır.
Doğruların yanında yer almak için şahsi menfaatlerinin önüne toplum menfaatini geçirmek erdemli bir duruştur.
Gücünü göster Akyazı!
Bugün Bıçkıdere yarın Altındere, Yağcılar, Dilsiz dereleri hedefte olacaktır.
hamdeden
10 Mayıs 2015 Pazar 21:27
21:27
tebrik ediyorum anhazları medeni tepkileri takdire şayan. amma olaya siyaset karışmasaydı daha iyi idi.bu türkiyenin 4.muradı gelmeyecekmi?
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim