• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Sakarya : 14 °C

Bıçkıdere, 'katliam' olarak ülke gündemine geldi!

Bıçkıdere, 'katliam' olarak ülke gündemine geldi!
Akyazı'ya bağlı Bıçkıdere köyündeki derenin termal bir otele kiralanması ve bölgede bulunan ağaçların kesilmesi 'İşte Türkiye'nin yeni katliamı' başlıklarıyla yayınlandı

İlimizde Bıçkıdere Ormanları hummalı bir çalışmayla adeta alttan üstten yok ediliyor. Köylülerin 'doğa katliamı' yapıyorlar şikayetleri üstüne gittiğimiz bölgede gördüğümüz manzara gerçekten içler acısı. Çünkü bir yanda su fabrikası için ağaçlar kesilip yerin altına borular döşeniyor, diğer yanda inşaa edilecek termal otel için sıcak su aranıyor. Bununla da kalmıyor ormanın ayrı bir yerinde bakır madeni için sondaj yapılıyor.

SAKARYA'da Bıçkıdere ormanlarında iş makineleri harıl harıl çalışıyor. Bir yanda su fabrikası için boru döşeniyor, bir yanda inşaa edilecek termal otel için sıcak su aranıyor, diğer tarafta ise bakır madeni için sondaj yapılıyor. Tüm bu çalışmalar aynı yerde Akyazı ilçesine bağlı Bıçkıdere ormanlarında gerçekleşiyor. Emsey Termal'in, iki yıl önce Sakarya İl Özel İdaresi'nden aldığı izinler sonrası bu çalışmalar yapılıyor. Köylüler, ormanda 'doğa katliamı' yapıldığını iddia ediyor. Emsey firması açılacak termal otel için 3 köyü besleyen Bıçkı Dere'nin suyunu kiralamış. Derenin doğduğu, Karapürçek'e bağlı 1500 metre yükseklikteki Göktepe'den boru döşemeye başlamış.

25 KİLOMETRE BORU HATTI
25 kilometre boru döşeyen firma, aldıkları suyu iki alanda kullanmayı planlıyor. Döşenen iki borudan alınan suyun bir kısmı inşa edilecek termal otelde kullanacak. Diğer kısmı ise içme suyu olarak piyasaya sürecek. Bu noktada köylülerin itirazı geliyor. Kuraklıktan dolayı azalan suyun köy halkına zor yettiği, Bıçkıdere köyü dışında derenin Ahmediye ve Taşburun köylerini de beslediği söyleniyor. Köylüler tarım arazileri ve hayvanları için bu suyu kullandıklarını belirtiyor. Suyun biraz azalmasının bile köyler arasında kavgalara yol açacağı belirtiliyor.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Köylülerin iddiaları üzerine bölgeye gidiyoruz. Yol kenarından döşenen borular sebebiyle bazı ağaçlar kesilmiş ve toprak kaymaları yaşanmış. Döşenen borular termal otelin inşaatının yapılacağı iddia edilen yere kadar ulaşmış. Salihiye ve Taşburun köyleri arasında devlete ait ormanlık alanda yapılması planlanan otele ulaşım için 2 yol hazırlanmış. Bu hazırlıklar çerçevesinde yolun geçeceği yerlerdeki ağaçlar da kesilmiş. Ancak daha çalışmalar sona ermemiş. İş makineleri, traktörler ve kamyonlar son hızla çalışmaya devam ediyor. Boruların döşendiği yerlerde suyun havalandırılması için yapılan odacıklar için çimento ve demir taşınmaya devam ediyor. Ortalama 500 metrede bir yapılan bu havalandırma odacıklarından dolayı ağaç kesimine ve yol genişletme çalışmalarına devam ediliyor. Otelin yapılacağı iddia edilen Salihiye ve Taşburun köyleri arasındaki ormanlık alan ise şimdilik sakin. İddialara göre otel devlet arazisine yapılacak. Orada da bir sondaj yapılmış. Araziye ulaşım için birçok ağaç kesilmiş ve yollar açılmış. Buradaki çalışmalar şimdilik tamamlandı. Emsey firmasının yapacağı otel için Turizm Bakanlığı'ndan da izin bekleniyor.

İzin almadan ağaç kesmedik
İDDİALAR üzerine ulaştığımız Emsey Termal Enerji Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Bozca, çalışmaların tamamının devlet tarafından izinli olduğunu ifade ediyor. Bozca şunları söylüyor: "Gayri kanunu bir iş yapmıyoruz. Biz ağaç kesmiyoruz. Orası Turizm Bakanlığı tarafından turizm alanı ilan edildi. Termal su için sondaj ve içilebilir su için boru döşüyoruz. İl özel idaresinden alınan izinle 4 yerde sondaj için çalışma yaptık. Bunun dışında suyu aldığımız tepede dünyanın suyu var. Otel projemiz daha kabul edilmedi. Turizm Bakanlığı'ndan izin bekliyoruz. 350-400 kişiye istihdam sağlayacağız. Burasının Afyon gibi olmasını istiyoruz. Ancak izin almadan tek bir ağaç dahi kesmedik." Bölgeye ne kadarlık bir yatırım planladıkları konusunda soru sorduğumuz Bozca şu şekilde cevap veriyor: "Biz çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Otelin bir çizimi var. Ancak daha yeri konusunda izin tam olarak alınmadı."

Otel için sıcak su sondajı
SU borularının döşenmesi dışında yine Emsey Grup tarafından yapılacak otele sıcak su bulabilmek için Taşburun köyünde sondaj da yapılmış. Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre sıcak suya ulaşıldı. Yetkililer otel daha bitmediği için çalışmanın durduğu ancak suya ulaşıldığı bilgisini verdi. Çalışma yapılan arazinin sahibi Mehmet Demir de noterde imzaladıkları bir belge ile arazinin üst kullanımı hakkını şirkete devrettiğini söyledi. Demir, 150 metrekare arazinin kullanımı için Emsey firmasından 20 bin TL aldığını belirtti. Etrafı demir parmaklıklarla çevrilen ve 24 saat boyunca kameralarla izlene sondaj alanına giriş yasak.

Toprak kaymaları yaşandı
DERE ile tarlalarını sulayan bir başka yer ise Küçücek Beldesi. Burada yaşayan ve ismini vermek istemeyen bir köylü şunları söylüyor: "Valiliğe yakalşık 1000 imza toplayarak itirazda bulunduk. Bu su birçok kişinin ekmek kapısı durumunda. Eğer bu suya birşey olursa geçmişte olduğu gibi köyler arasında kavga çıkar. İnsanlar birbirini vurur. Kesilen ağaçlar dolayı da köy yollarında toprak kaymaları oluştu. Bazı pınarların yatakları değiştirildi. Şu an tonlarca su boşa akıyor. Eğer yapmur ve kar yağışları artarsa felaket olur. 1 hafta önce yağmur yağmaya başladı. Ancak şimdeden yolda kaymalar oldu. Böyle devam ederse sonu felaket olur."

Kral dairesi olan hastanesi var
SAKARYA'da kazı yapan Emsey firmasına ait İstanbul Pendik'te Emsey Hospital adında bir hastanede bulunuyor. 2011 yılında turizm ve jeotermal kaynak aranması faaliyetleri için izin alan şirketin hastanesi ise 5 yıldızlı otel statüsünde. Hastanede Osmanlı dönemi saraylarından esinlenerek dekore edilen 'King Süit' bulunuyor. Süitin kendine ait bir asansörü var. Odada 2 misafir ve 2 yatak odası yer alıyor.
HÜRRİYET

L2uxZct6.jpg CEB2W3V1w.jpg NBcPgoaACf.jpg

Bu haber toplam 2378 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
vatandaş
05 Aralık 2014 Cuma 09:16
09:16
Orman katliamı yapan herkesi kınarım .Bu firmaya gelene kadar bu civar tüm köylüler ormanları kesip kesip fındıklık yaptılar kendilerine arazi yaptılar orman bakanlığı bu işe el atmadı orman işletmesi görmezden geldi ve geliyor ozaman niye feryat edilmiyor. Adam geliyor topçusırtının tepesinden başlamış açmaya yukarda ormanın 100 dönüm içine girmiş bu nasıl bir vicdan nasıl denetim .vatandaş nerde ozaman? yeniköyün tepesinde orman kalmamış hepsi fındıklık nerdesiniz o zaman niye bağırmıyorsunuz? Sapancada orman kalmamış devlet de bunlara tapu veriyor.Bu firma hiç olmazsa size iş imkanıda sağlıyor sizin karnınız doyacak bizim değil. O kadar ağaç seviyorsak kesen herkese karşı çıkalım adil olalım
AKYAZILI
03 Aralık 2014 Çarşamba 23:57
23:57
Daha öncede yorum yaptım yine aynısını söyliyeceğim.Ben firmanın yerinde olsam çivi bile çakmam bu Akyazıya 350-400 kişi i,stihdam çok önemli bir rakam giderim kırmızı halıyla karşılanacağım Hende ğe Düzce ye burda yorum yapan herkesi Hendek ve Düzcenin sanayi bölgelerini gezmeye davet ediyorum.Yirmi sene önce Hendek Ve Düzce neydi ne oldu gidip bir bakın .Yatırım gelmeyen (ki böyle yatırıma can kurban)hiç bir yerden hiç bir şey olmaz.Binlerce dönüm orman kesildi fındıklık yapıldı kim ne dedi .Yazık bu Akyazı ya yazık .
okuyucu
03 Aralık 2014 Çarşamba 13:14
13:14
ormanlar kesiliyorsa , orman koruma muhafızları kahvede mi oturuyorlar. bir kürek sapı kesti diye mahkemeye verilen vatandaş, vatandaş da . ormanları yok eden vatandaş değil mi. muhafaza memurlarına duyurulur.
Şafak
02 Aralık 2014 Salı 23:53
23:53
Ordakiler de yıllarca ormanları yediler turizme açılması daha eftal bence....
tomruktur tomruk
02 Aralık 2014 Salı 16:46
16:46
Ne zamandır Sanayilik ağaçları yakacak olarak köylüye vermeye başladılar.resmen Tomruk bunlar.
Bıçkıdereden
02 Aralık 2014 Salı 16:19
16:19
beyler lütfen bıçkıdere muhtarlığı orman işletmesi iş birliği ile mahalle halkına yapılan zati yakacak ihtiyacı için yapılan resmi kesim olan bu ağaçları orada kesilmiş gösterilmesini kabullenemiyoruz asılsız ve düzmece ayıptır günahtır...
mehmet aydın
02 Aralık 2014 Salı 14:56
14:56
kurbanda hayvan katliamı yapmayın derler 1 saat sonra büftek yerken görünürler.ağaç kesmeyin derler ağaç kesmekten sabıkası vardır.otel yapılır ilk önce onlar giderler.türkiyedeki hayat böyle
xxx
02 Aralık 2014 Salı 11:17
11:17
bunların burdaki yalakaları var..rantçılar iş basında
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim